Bitmiş prototip çalışması

kudretuzuner

Paylaşımcı üye
Merhaba
Amatör olarak tamamen kendi tasarımım olan çalışmalarım bana artık mali külfet getirmeye başladı.(Deneme yanılma ile attıklarım hariç) devreden 3 adet yaptım(çünkü pbc en az 3 tane bastılar 50 tl de para aldılar) birini kendime sakladım diğer ikisini kullanabilecek arkadaşlara maliyetini hesaplasınlar vereyim.Ben şöyle hesapladım ençok parayı da 15 tl pbc , 10 tl hazır smps ,15 adet röle 15 tl ve de birkaç entegre ortalama 60-70 tl civarı.PC arayüz yazılımını da vereceğim.Aldığım para ile de daha gelişmiş direk 220 volt 5 amper sürecek bir sistem geliştiriyorum.Bu biraz pahalı geldi S202 (optokaplırlı triyak)kullanayım dedim tanesine 7,5-8 tl dediler.Bir de smd malzeme kullanacağım elim de hiç alışık olmadığı için herhalde ziyan daha çok olur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri