Bisiklet Işıldaklarına Kuru Akü Bağlama

enginckc

Üye
Merhaba arkadaşlar ;

Bisikletimde kullandığım , el feneri olarakta kullanabilen 2 adet Ledli ışıldağım var..
Bunların her biri AAA tip ince kalem pil 1.5 voltX3 adet (4.5v) ile çalışıyor..
Pil derdinden kurtulmak için kadro çantasının içine atacağım ufak bir kuru akü enerji sorununu halletmek istiyorum..
Sorularıma gelince ;
1-Piyasada tam 4.5 voltluk kuru akü yok. 4v , 6v , 12v... şeklinde kuru aküler var..
Şöyle bir ( http://www.cilingirogluelektronik.com/urun.php?uid=2667 )
4v akü alsam enerji pillere göre daha randımanlı olacağından herhangi bir sönüklük olmadan kullanabilir miyim?
2-Amperi 5.5A alsam (daha uzun deşarj süresi için) bir zararı olur mu ?
3-Her bir fener için ayrı toplam 2 adet akü almalıyım sanırım ?
4-Bu akülerin şarjını elimde bulunan 1,5-12v arası voltaj ayarlı üniversal tip 0,55A'lik piyasa malı adaptörle yapabilir miyim?
Şimdiden sağolun...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Böyle bir projeye ayıracak vaktim hiç yok maalesef :(

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fenerin sanırım ledli üzeirnde direnci var biraz kısar zra 4,5v beslemeye göre sınırlayıcı direnç konmuş, 5,5 A olanaı tercih edebilirsin tabi ayrı ayrı zaten mümkün paralel de bağalayabilirsin /akım artar voltaj aynı kalır. Şarj cihazı çok ideal olmaz ama 6v ayarlayıp şarz edersin son söz bu aküler çok uzun ömürlü olmuyor.

Evet el feneri olarakta kullanabilen odaklama ayarlı led fenerlerden.
Volt ayni kalacağı için 4v 5A'lik tek bir akü ile ikisini de besleyebilirim o hâlde..
NiCa şarjlı pillerinde ömrü çok kısa gibime geldi , kuru aküye yöneldim o yüzden..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

laptop powerbanklarda kullanılanlar daha iyi daha yüksek kapasiteli +hafiflik/performans yönünden 18650 tip 6 dolara filan bulunur. Buna ait şarj da alırsan uzun ömürlü kullanırsın.
Fenerini tam bilmiyorum ama genelde bu piller bu fenerlerin orjinal pili 3 adet pil yerine yani fenerler bu tip piller için tasarlanmıştır.

Son düzenleme:
laptop powerbanklarda kullanılanlar daha iyi daha yüksek kapasiteli +hafiflik/performans yönünden 18650 tip 6 dolara filan bulunur. Buna ait şarj da alırsan uzun ömürlü kullanırsın.
Fenerini tam bilmiyorum ama genelde bu piller bu fenerlerin orjinal pili 3 adet pil yerine yani fenerler bu tip piller için tasarlanmıştır.
Powerbanklar hiç aklıma gelmemişti..
Peki voltları 3.7 volt yeterli olur mu?
Fenerin aşağıda yazan özelliklerine bakılırsa yeterli olur gibi ama herhangi bir sönüklük olmaz değil mi ?

Working voltage: 3.6V - 4.2V