Bir Devrede Farklı akım ve voltaj isteyen elemanları bir arada çalıştırma?

dc442

Üye
Selamun aleyküm.
Sormak istediğim şu: Bir devrede birbirinden farklı akım/voltaj değerlerine sahip olan ve bu sınırların aşılması istenilmeyen durumlarda bu elemanlar tek bir devrede nasıl yönetilebilir?

Örneğin elimizde stabil çalışma akımı 500mA olan bir DC motor var.Bunu yeterli voltaj ve akım sağlayacak bir güç kaynağına bağladık,bir devre oluşturduk.Ama bu devre içinde 20 mA den fazla akım çekmemesi gerekn bir LED de kullanmak istiyoruz.Devreye seri bağlı bir direnç bağlasak bu devrenin genelinde bir akım düşümü yaşatacak.Yani sadece LED için bir akım düşümü oluşturacak bir yol var mıdır? Aklımda 20 mA lik bir doğrudan çıkış sağlayan devre kurup LED den sonraki kısımda yükseltme görevinde bir transistör kullanarak(ki akımı 25 kat arttırmak gerekecek) oradan da motora bağlantı sağlayarak ikisini de birlikte çalıştırma fikri var.Bu yol tutarlı bir yol olur mu? Bu işlerde çok tecrübeli sayılmam.yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Devre kurarken ilk yapman gereken şey harcayacağın gücü hesaplamaktır. Ne kadar güç tüketeceğini hesaplayıp o şekilde bir devre kurman gerekiyor. Zaten devre kurmanın mantığı bu şekilde çalışır. Önce harcayacağın gücü bulursun. Sonra ise devre tasarlamaya başlarsın.

Motor güç kaynağından ihtiyacı kadar akım çeker.

Siz lede seri direnç bağlarsanız led de direnç üzerinden kendi ihtiyacı kadar akım çeker.

Güç kaynağınız bu iki alıcıyı besleyecek güçte ise hicbir sorun olamadan çalışacaktır. Lede bağladığınız direnç diğer devrelere zarar vermez.

Motor güç kaynağından ihtiyacı kadar akım çeker.

Siz lede seri direnç bağlarsanız led de direnç üzerinden kendi ihtiyacı kadar akım çeker.

Güç kaynağınız bu iki alıcıyı besleyecek güçte ise hicbir sorun olamadan çalışacaktır. Lede bağladığınız direnç diğer devrelere zarar vermez.
Sağolun hocam.
Akım,elemanın direncine bağlı değişiyordu değil mi? Zaten pillerde kısa devre şeklinde amper ölçme işleminin yanlışlığı böyle vurgulanıyordu ki piller üzerinde akım değerinden çok voltaj değeri yazar.

Peki LED'e bağlanacak direnç (akım yönüne göre) LED'den daha ilerde bir konuma koyulursa yani akım önce LED'den sonra dirençten geçecek (sonra motora ulaşacak ve güç kaynağına geri dönecek) şekilde konumlandırılırsa bu direnç yine de LED'i koruma işlevini,akımı azaltma işlevini gösterir mi? Göstermesi bu direnç sayesinde devrede eşdeğer direnç elde edilmesinden dolayı mı olacaktır?

Yani yıllardır haşır neşir olduğumuz bazı konularda pratik testler yapınca teorik kısmın üzerinin adeta zımparalandığına şahitlik ettim.Örneğin hala ilköğretim ve ortaöğretim seviyesinde seri bağlı voltmetre devrede akımı tamamen keser vb. bilgiler mevcut.Bazı taşlar şimdi daha iyi yerine oturuyor.

Sağolun hocam.
Akım,elemanın direncine bağlı değişiyordu değil mi? Zaten pillerde kısa devre şeklinde amper ölçme işleminin yanlışlığı böyle vurgulanıyordu ki piller üzerinde akım değerinden çok voltaj değeri yazar.

Peki LED'e bağlanacak direnç (akım yönüne göre) LED'den daha ilerde bir konuma koyulursa yani akım önce LED'den sonra dirençten geçecek (sonra motora ulaşacak ve güç kaynağına geri dönecek) şekilde konumlandırılırsa bu direnç yine de LED'i koruma işlevini,akımı azaltma işlevini gösterir mi? Göstermesi bu direnç sayesinde devrede eşdeğer direnç elde edilmesinden dolayı mı olacaktır?

Yani yıllardır haşır neşir olduğumuz bazı konularda pratik testler yapınca teorik kısmın üzerinin adeta zımparalandığına şahitlik ettim.Örneğin hala ilköğretim ve ortaöğretim seviyesinde seri bağlı voltmetre devrede akımı tamamen keser vb. bilgiler mevcut.Bazı taşlar şimdi daha iyi yerine oturuyor.
2. Paragrafta yazan yazınızda direnc led ve motor ucude seri baglarsaniz olmaz.

Direnc ile led seri bagli olup guc kaynağına bağlanacak. Motor ayrı şekilde guc kaynağına bağlanacak. Yani motor , direnc led ikilisine paralel olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri