Bir Şey Öğrenmeden Mezun Olmak

aliatabak

Üye
Ben bu sene mezun oldum lakin herhangi bir şey bilmiyorum.Eğitim süreci boyunca sadece sınavları geçmek için çalıştım ne bir şey öğrendim ne de kendimi geliştirdim.Şu an ne yapıcağımı bilemiyorum cv mi doldururken ne kadar yetersiz olduğumu farkettim.Bundan sonra neler yapmalıyım?Bu konuda neler yapmalıyım?Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Herke mezun olduğunda kendini boş zanneder. Okul bir cihazın manuelini okumak gibidir. Cihazı kurcaladıkça teorik bilgiler pratiğe dökülür. Mesleğinle ilgili ücreti düşükte olsa bir yere gir ve çalış her şey düzelir.

Öncelikle çok sağolun.Çok fazla kaygı duyuyorum işe girince işi becerememe ya da yetersizliğimden bir şey başaramama korkusu aldı beni.

Öncelikle çok sağolun.Çok fazla kaygı duyuyorum işe girince işi becerememe ya da yetersizliğimden bir şey başaramama korkusu aldı beni.
cogu muhendis ilk mezun oldugunda bu duygulari yasar ki ben de yasadim fakat bu durum korkulacak birsey degil.ise girdiginde zaten yasayarak ogreneceksin.burada en onemli konu sevdigin sektore girmen.Sevdigin sektore gir biran once isi kapmaya calis zaten senden bir beklenti olmaz ilk zamanlar.gerisi zaten sen anlamadan gelir basarilar :)

Yeni mezun olmuş tecrübesiz bir mühendisi işe alıp neler yapabileceğini görmek isteyen birçok yönetici ve işveren tanıyorum. Birley bilmiyor değilsin, sadece bildiklerini nerede kullanacağını bilmiyorsun. Hata yapmaktan korkma. Gerisi gelir. Anlamazsın bile 30 yaşına gelirsin bir bakmışsın ki kendi projelerini hayata geçirmişsin.

Burada temel bilgiler iyi alınıp alınmadığı da çok önemli, örneğin elektrik temel bilgileri, elektronik temel bilgileri, dijital elektronik temel bilgileri, yazılım temel bilgi bu ayaklar sağlamsa gerisi hızlı bir şekilde gelir.
Mühendislerle tekniker, teknisyenleri hep karşılaştırıyorlar, bana göre mühendis arkadaşların bakış açısı farklı, araştıran, sorgulayan(!), öğrenme hızı diğer kişilere göre çok daha hızlı olan gruba verilen isimdir. Yani "leb" deyince "çorum" diyen kişidir. İstisnalar olabilir, fakat istisnalar kaideyi bozmaz...

Herke mezun olduğunda kendini boş zanneder. Okul bir cihazın manuelini okumak gibidir. Cihazı kurcaladıkça teorik bilgiler pratiğe dökülür. Mesleğinle ilgili ücreti düşükte olsa bir yere gir ve çalış her şey düzelir.

Burada temel bilgiler iyi alınıp alınmadığı da çok önemli, örneğin elektrik temel bilgileri, elektronik temel bilgileri, dijital elektronik temel bilgileri, yazılım temel bilgi bu ayaklar sağlamsa gerisi hızlı bir şekilde gelir.
Mühendislerle tekniker, teknisyenleri hep karşılaştırıyorlar, bana göre mühendis arkadaşların bakış açısı farklı, araştıran, sorgulayan(!), öğrenme hızı diğer kişilere göre çok daha hızlı olan gruba verilen isimdir. Yani "leb" deyince "çorum" diyen kişidir. İstisnalar olabilir, fakat istisnalar kaideyi bozmaz...

Selam..
Adamlar gayet güzel açıklamış durumu. Diğer arkadaşlarında ağzına sağlık. Teknisyen Tekniker yada Mühendis olman önemli değil. Azim ve istek var ise tembel de değil isen kaygılanma. Hatta kaygı kelimesini düşünme bile (Bu kelimeyi düşünen yada aklından geçirenler genelde kaygıya düşmeye başlarmış).
Netice de hepimiz bir zincirin halkalarıyız. Amaç o zincirdeki sağlam halka olmak.
İyi çalışmalar..

telafi_Grafik-1.jpg

Daha önce görüp inceleyenler vardır. İlk gördüğümde ilgimi çekmişti.
Güzel tespitler değil mi?

2012'de mezun oldum. 2015'te bu sektöre atıldım. Yıllar geçti. Bildiğim tek şey bu okyanusta 30 yıl da geçirsen hep gelişim ve değişime açık olman lazım. Ama ezberci olurum diyorsan 6 ay yeter.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri