Bios çipi kısa devre yapılırsa bios sıfırlanır mı?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Laptopumla internette dolaşırken birden kilitlendi ve şu an kullanılamaz halde. Cihaz çalışıyor fakat ne SSD işlem yapıyor, ne wifi çalışıyor, ne de görüntü geliyor. Sadece fan çalışıyor. İlk başta RAM lerin arızalandığını düşünerek RAM leri teker teker denedim. Fakat arıza halen devam ediyordu. Ben de sorunun bir ihtimal biosta olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden de bios çipini sıfırlamak istiyorum. Sıfırlamayı bios çipinin bacaklarına metal bir cisim dokundurarak kısa devre yaptırmayı düşünüyorum ama aklıma takılan bir soru var. Bios çipi hafızayı elektrikle mi tutuyor yoksa elektrik gittiği zaman bile tutabiliyor mu? Eğer elektrik gittiği zaman bile tutabiliyorsa bu işlemi denemeyeceğim.

Son düzenleme:
Çalışan bir bilgisayara bir anda birşey olduysa bunun bios ile ilgisi olacağını düşünmüyorum. Ancak denemek istiyorsanız, anakartın üzerinde bios sıfırlamak için temas noktaları olabilir. Ayrıca pil lehimli değilde sökmeli takmalıysa söküp 5-10 sn bekleyip tekrar takmayı deneyebilirsiniz.

IMG_20220205_214505.jpg
IMG_20220205_214417.jpg
IMG_20220205_214402.jpg

Çalışan bir bilgisayara bir anda birşey olduysa bunun bios ile ilgisi olacağını düşünmüyorum. Ancak denemek istiyorsanız, anakartın üzerinde bios sıfırlamak için temas noktaları olabilir. Ayrıca pil lehimli değilde sökmeli takmalıysa söküp 5-10 sn bekleyip tekrar takmayı deneyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 84858Ekli dosyayı görüntüle 84859Ekli dosyayı görüntüle 84860
Tamam hocam benim cihazımda bios pili sökmeli takmalı sizce pili çıkarmam sıfırlama için yeterli midir? Yani kısa devre yaptırmama gerek var mı?

Hocam bu arada bios ile ilgili daha önceleri de sorun yaşıyordum. Genelde Windows güncelleme yaptıktan sonra sistem yeniden başlatılınca anakart ekranından sonra sürekli art arda bip-bip-bip sesi çıkarıyordu ve ses bir süre sonra kesiliyordu. Daha sonra Windows yükleme ekranı geliyordu. Ayrıca bazen bios a girmek için F2 tuşuna bastıktan sonra bios a gelince sürekli kesilmeyen bir bip-bip-bip sesi geliyordu sadece bios tan çıkınca ses kesiliyordu. Bu arada bu sesler masaüstü bilgisayarların hata seslerine hiçbir şekilde benzemiyor. Ama son zamanlarda bu sorunu yapmıyordu. Yani en az 1 yıldır falan bu sorunu yapmıyor. O yüzden bios tan şüphelenmiştim açıkçası.

Son düzenleme:
marka,modeli ne? batarya sökülü kullanıyon? biosu hiç güncelledin mi? bios chipi arızalı olabilir her an gidebilir. geçmiş olsun.

marka,modeli ne? batarya sökülü kullanıyon? biosu hiç güncelledin mi? bios chipi arızalı olabilir her an gidebilir. geçmiş olsun.
Hocam cihazın marka modeli Acer Aspire 5740G. 12 yıllık bir cihaz. Biosu hiç güncellemedim riskli olduğunu duyduğum için. Bataryası takılı kullanıyordum bu arızadan sonra çıkarmayı denedim fakat arıza hala devam ediyor. Bu arada bir de FSB üzerinden işlemciye ve ekran kartına overclock yapmıştım. Bir keresinde işlemciye overclock yaparken yanlış PLL çipini seçmem yüzünden cihaz aniden donmuştu ve ince tiz bir ses çıkarmıştı. Daha sonra laptopu düğmeden kapatıp açtığımda geri eski frekansına dönüp düzelmişti. Sonrasında deney amaçlı bu sefer doğru PLL çipini seçerek 10-20 MHz arttırarak en fazla 20 saniyeliğine yüksüz bir şekilde overclock yapmıştım. Genelde hep ekran kartına overclock yapıyordum. O da ara sıra oyunlara girdiğim zaman. Sıcaklık değerlerine baktığımda normaldi. Ama arıza olduğu zaman oyun da oynamıyordum ve overclock da yapmıyordum. Sadece internette dolaşıyordum. Frekanslar standart değerlerdeydi yani.

Son düzenleme:
Hard diski sökün ekranda yazı görecekmisiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri