Bilgisayar fan kontrol

burakbas

Üye
Konuyu umarım doğru yere açmışımdır bilgisayar kasamda 3 adet fan bulunuyor ön taraftaki fan hızlarını düşüremedim anakarttan internette basit bir şekilde potla ayar kablosu yapmışlar.Devre ile uğraşmak istemiyorum resimdeki gibi basit bir şeyi nasıl yaparım yada nerden temin ederim.Teşekkürler yorumlar için..

https://i.kontrolkalemi.com/2/yzbYr0.jpg

devresiz nasıl olur bilemiyorum ama sadece wattlı (örneğin 1-2 watt) potansiyononometre ile fana gelen voltajı kısıp açabilirsin bu da ne derece sağlıklı olur tartışılır ayrıca + ve - uçlarından ayrı başka bir uç daha varsa karta giden buda büyük ihtimal tako (fanın kaç devirde döndüğünü dönüp dönmediğini kontrol eden uç) işiniz biraz zor olur zira devir düşünce sistem fanlara giden voltajı artırmaya çalışabilir.devreli kontrol daha sağlıklı olabilir.saygılar.

Yorum için teşekkürler bende bundan bahsediyorum yapan çok var ama sağlıklı mı tartışılır.Bu arada fandan 3 kablo geliyor + - şase.Potla dirençle yapan arkadaşlar var internette ben denedim olmadı nedense beceremedim basit şekilde nasıl olabilir.İnternette bunlar için düzenek bile yapmışlar.

dediğim gibi 3 uç (sarı renk kablolu olmalı) bu da tako geri dönüş ucu yani fanın dönüp dönmediği ne kadar hızla döndüğü vs bilgisi için uç bu olunca oraya küçük bir direnç gerekebilir en azından 1 direnç ile oraya + veya - gerilim uygulamak gerekebilir.ama denemek lazım geri dönüş sinyali + mı - mi çıkış veriyor onu bulunca ona göre bir bağlantı yapılabilinir işin ucunda karta arıza vermekte veya fanı bozmakta var dikkat derim.saygılar.reklam olurmu bilmiyorum ama 2 kablolu fan için bir konrol devresi yapmışlar detaylar linkte.
https://www.chip.com.tr/forum/fan-kontrol-devresi-yapimi-resimli_t175108.html

sevgili taydin ben denemedim ama sadece diyot bence yeterli olmaz fan 3 uçlu 3 üncü uç kontrol ucu devir düşünce sistem voltajı artıracaktır fan yavaşladı deyip veya sistem kontrol aşırı ısı oluştumu zannederse artık mantıksal olarak dediğim gibi 3 numaralı uca bir sinyal (+mı -mi olur veya başka pwm sinyali mi) vermek gerekli diye düşünüyorum.saygılar.

dediğim gibi 3 uç (sarı renk kablolu olmalı) bu da tako geri dönüş ucu yani fanın dönüp dönmediği ne kadar hızla döndüğü vs bilgisi için uç bu olunca oraya küçük bir direnç gerekebilir en azından 1 direnç ile oraya + veya - gerilim uygulamak gerekebilir.ama denemek lazım geri dönüş sinyali + mı - mi çıkış veriyor onu bulunca ona göre bir bağlantı yapılabilinir işin ucunda karta arıza vermekte veya fanı bozmakta var dikkat derim.saygılar.reklam olurmu bilmiyorum ama 2 kablolu fan için bir konrol devresi yapmışlar detaylar linkte.
https://www.chip.com.tr/forum/fan-kontrol-devresi-yapimi-resimli_t175108.html
Bende bu devrelerden bahsediyorum yani düşündüğüm gibi basit bir şey sıkıntı yaratacaksa mecbur devre yapıcam.Ama bunun için entegre vs çok fazla geliyor bana mantıken voltajı ayarlayacağız çünkü.İnternette bir çok yerde potla yapmışlar koca devreye gerek var mı gerçekten anlayamıyorum.

fan kontrol.jpg
devreli bişey daha garantili olur derim.ne olur ne olmaz.şu devreyi dene istersen potaniynometreyi 10K olarak değiştir 1K yanar ise.saygılar.

Son düzenleme:
fan 3 uçlu 3 üncü uç kontrol ucu devir düşünce sistem voltajı artıracaktır fan yavaşladı deyip veya sistem kontrol aşırı ısı oluştumu zannederse artık mantıksal olarak dediğim gibi 3 numaralı uca bir sinyal (+mı -mi olur veya başka pwm sinyali mi) vermek gerekli diye düşünüyorum.saygılar.

Süleyman bey, eğer fanlar pwm kontrollü ise zaten devirler bios'dan ayarlanabiliyor. O zaman birşey yapmaya gerek yok. Ama diyot bağlayınca bunların da devri gene düşer. Tek fark, BIOS istediği devri göremediği için boot sırasında belki fan hatası verebilir.

Sizin verdiğiniz devre de aynı prensibi kullanıyor. Seri diyotlar üzerinde, diyot sayısına bağlı olarak sabit bir gerilim düşeceğine, transistör üzerinde pot ayarına göre değişen bir voltaj düşecek. Yani birisinde devir diyot sayısına bağlı, diğerinde pot ayarına.

Son düzenleme:
dedikleriniz doğru "Yani birisinde devir diyot sayısına bağlı, diğerinde pot ayarına." saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri