Bilgisayar ekranında kesik çizgiler

Byfatih44

Üye
Arkadaşlar fotoğraf koyabilirsem koyacağım monitorumde bu tip yatay çizgiler var ve aylardır böyle. 2 kaliteli vga kablo aldım fakat çözüm olmadı internette güç kablosu fişinin ucuna siyah bant takın duzelir diyorlardı bir süre düzeliyor ama tekrar bu tip çizgiler ve dalgalanmalar oluyor. Eski bir bilgisayar olduğu için 2 defa ekran kartı değiştirdim sorun ekran kartında veya kablolarda değil prizin kendisinde veya 200w powerda olabilir mi? Prizi değiştirdim farklı bir prize taktım farklı dalgalanmalar oldu bu sefer. HDMI to VGA dönüştürücü de kullanıyorum ama VGA girişi kullanırken de bu sorun vardı. Monitörü 2. El almıştım Noc monitorumde böyle bir problem yoktu ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20210505_123940.jpg
    20210505_123940.jpg
    123 KB · Görüntüleme: 44
  • 20210505_123919.jpg
    20210505_123919.jpg
    156.1 KB · Görüntüleme: 36
Merhaba. Direk monitörle ilgili bir sıkıntıymış gibi görünüyor. 200 watt PSU gücü, sisteminiz ve komponentler çok eski ise hiç zorlanmadan kaldırabilir, o zamanlar sistemlere bu güç PSU'lar yetiyordu çünkü. Akım korumalı prizle, EMI parazit önleme (ferrit) halkasıyla, vb. bu sorunun giderilmesinin ilişkisinin olamayacağını düşünüyorum. Monitörün ekran çıkışından sorumlu devre kısmıyla (ama PC'nin ekran kartı hariç) direk ilgili bir sorunmuş gibi görünüyor. Bu yüzden monitörü yetkili bir serviste (yatay ve düşey ekran çıkış katlarıyla) gözden geçirtin.

CRT (tüplü) monitörse güçlü mıknatıslardan, çok kuvvetli mağnetik alanlardan mutlaka çok uzak tutmalı, çok yakın ve çok kuvvetli mağnetik alanlar varsa bunlar CRT ekranda renk bozulmasına neden olabilirdi. Ancak kesik çizgiler bence monitörün kendi içindeki bir sıkıntıyla yakından ilgili olmalıdır. Ancak elinizde VGA girişi olan başka monitör varsa onunla PC'yi deneyip ayni sıkıntıyı görmeden tamircilere de vermeyin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri