Bilezikli motorlarda hız kontrolü

osmanweb16

Üye
Merhaba
37 kw bilezikli bir motora hız kontrolü yapmak istiyorum. Mümkündür?
Bileziğe bağlı dirençleri ne yapicaz. 37 kw sürücüm var.
Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu uygulama pek de verimli olmayabilir ; bu konuyla ilgili bir sürü incelenmesi gereken mevzu var ; işyerinde böyle 400 HP bir motoru bileziklerini köprüleyip frekans konvertörüyle kullanmayı düşünüyorduk ; yurtdışından gelen firma yaptığı inceleme sonucunda frekans konvertörüyle birlikte motora cebri bir soğutma yapmayı ; ya da motoru sürücüyle birlikte değiştirip DC motor kullanmayı teklif etti ; durum şu an karar aşamasında ; şu notu bir inceleyin derim .....
http://www.elsanas.com.tr/downloads...rtörü Kullanımı-ELSAN Teknik Bülteni-FK01.pdf

slm arkadaşım bilezikli motorlar kalkışlarda oldukça torkludurlar direnc hesaabını bilmiyorum ama calısmasını anlatayım atıyorum 30 ohm bır dırencın var bunu bılezıkten gelen uclara baglıyoruz ve bu dırencı 10 ohm aralıklarla kontaktore baglıyoruz motora sıtart vedıgmızde 30 ohm dan koprulemeye baslıyor 5 sn sonrada 20 oh kopruluyor calısma devam ettıkce 5 sn sonra 10ohm kopruluyor ve motor tam devrını aldıktan sonrada en son bılezıkten gelen ucları kopruler ve motor tam devrınde calısır ıztedıgnız devır ve torka gore dırenc hesabı yapabılırsınız tabı buda muhendıslık ısı o dırec hesap konusunda bılgım yok

ama ıstersenız bu bilezikten gelen ucları klemens kutusunda kopruleyıp surucu ılede aynı devrı verırsınız bu tıp mototrların 1000 kw calıstırmıstımm

boyle kısadevre kontaktoru koycaksınız tabı zaman rolesıyle belırlı zamanda devreye gırecek

Ekli dosyalar

• WP_20150819_005[1].jpg
    WP_20150819_005[1].jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 84
ben bilezikli asenkron motora hız kontrolle yol verme için bir çizim rica etmiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri