Beyin sinyallerini Binary Olarak Pic E okutma!!!

ibrahim_89

Üye
arkadaşlar konunun başlığı çok fazla dikkat çekici oldu heralde ama neyse ;D asıl konuya geçelim...

şimdi geçen gün televizyonda 1 kolu olmayan maymun a ingiliz bilimadamları robot kol yapmışlar. ve beyinden aldığı sinyalleri önce mikroişlemciye veriyorlar , mikroişlemcide bunları karar verme mekanizması kurulan algoritmaya göre hareket mekanizmasını çalıştırıyor ve önceden kaydedilmiş hereketleri yapıyor böylece maymun robot kolu sanki kendi koluymuş gibi kullanıp yemek yiyebiliyor.

misal sinir sistemimizde mesela dirseğimizi bükmek istediğimizde yüzlerce kas aynı anda çalışıyor. beyne en yakın kas hangisi ise ona bi sensör takaraktan (tabi bu sensörler nanoteknolojiyle yapılmış sensörler) incelip kalınlaşması vb. durumu algılamasıyla 1- 0 -1 - 0 gibi blgiler gönderiyor. ve hangi KAS'a hangi hareket kaydedilmişse o uygulanıyor. BEnim düşüncem bu ingiliz arkadaşların yaptığı sistem bu mantıkla çalışıyor die düşünüyorum. bu konu hakkında farklı fikirlerinizi görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum... iyi günlerrr

http://www.timsah.com/Beyin-gucu-ile-robot-kolu-oynatan-maymun/qdVV0dW-4rf

Anlaşılan maymun bu yeni kolu o kadar benimsemiş ki yalayıb temizliyor bile :)

Güzel paylaşım ve güzel teknoloji

Tebrikler

ibrahim_89 ' Alıntı:
arkadaşlar konunun başlığı çok fazla dikkat çekici oldu heralde ama neyse ;D asıl konuya geçelim...

şimdi geçen gün televizyonda 1 kolu olmayan maymun a ingiliz bilimadamları robot kol yapmışlar. ve beyinden aldığı sinyalleri önce mikroişlemciye veriyorlar , mikroişlemcide bunları karar verme mekanizması kurulan algoritmaya göre hareket mekanizmasını çalıştırıyor ve önceden kaydedilmiş hereketleri yapıyor böylece maymun robot kolu sanki kendi koluymuş gibi kullanıp yemek yiyebiliyor.

misal sinir sistemimizde mesela dirseğimizi bükmek istediğimizde yüzlerce kas aynı anda çalışıyor. beyne en yakın kas hangisi ise ona bi sensör takaraktan (tabi bu sensörler nanoteknolojiyle yapılmış sensörler) incelip kalınlaşması vb. durumu algılamasıyla 1- 0 -1 - 0 gibi blgiler gönderiyor. ve hangi KAS'a hangi hareket kaydedilmişse o uygulanıyor. BEnim düşüncem bu ingiliz arkadaşların yaptığı sistem bu mantıkla çalışıyor die düşünüyorum. bu konu hakkında farklı fikirlerinizi görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum... iyi günlerrr

http://www.timsah.com/Beyin-gucu-ile-robot-kolu-oynatan-maymun/qdVV0dW-4rf

Sn. ibrahim89,

Belki forumda yazmışımdır ama tam emin değilim. Beyine bir "peak" yolladıktan sonra gelecek cevabın süresine göre bazı hastalıkların "nöbet" leri önceden tahmin edilebiliniyor. (epilepsi vb.) Bundan sonraki çalışmalar ise herhalde EEG sinyalleri ile insanları robot gibi yönlendirme çalışmalarının artırılması olacaktır.

Saygılar

bu eeg sinyalleri nedir nasıl oluşturulur ve insanda hangi bölgelere uygulanabilir. bu konuda bizi aydınlatabilrmisiniz sayın etuzuner.

ibrahim_89 ' Alıntı:
bu eeg sinyalleri nedir nasıl oluşturulur ve insanda hangi bölgelere uygulanabilir. bu konuda bizi aydınlatabilrmisiniz sayın etuzuner.

Kabaca tanımlayacak olursak; EEG (Electroencephalogram) Sinyalleri beyin hücrelerindeki elektriksel aktivitelerden oluşan işaretlerdir. Frekans aralıklarını ezbere bilmemekle, EEG işaretlerinin 5 ana dalga formu mevcuttur.

1 - Delta
2 - Teta
3 - Alfa
4 - Beta
5 - Gama

Frekans aralıklarına göre sıralanması yukarıdaki gibidir. 1001 çeşit elektrotlar ile kaydedilirler. Bu dalga formları farklı farklı durumlarda yatakta veya ayakta kaydedilir. (uyanıkken, uyurken, ayıkken vb.) Daha ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmak için çalışma içerisindeyim. Çeviri yapmak için vakit ayırmaya çalışıyorum. En kısa zamanda bitireceğim.

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

eeg sinyalindeki alfa işaretinin genlik aralığı nedir öğrenebilir iyim acaba?

jeklarit ' Alıntı:
eeg sinyalindeki alfa işaretinin genlik aralığı nedir öğrenebilir iyim acaba?

Sn. jeklarit,

Bildiğim kadarıyla frekans aralığı : 8-13 Hz, sadece Alfa ritminin değil de bütün EEG ritimlerinin ortalama genlikleri 100uV civarıdır.

ben sınavlardan bakmayı unutmuşum cevabınız ıcın tesekkur ederım emre tüzüner bende bir araştırma yaptım verdıgınız frekans aralıgı dogrulugu karşıttır. Ben birde yapacagım deneyide tam anlamıyla ogrendım bu eeg sinyalındekı alfa işaretini seçen filtre tasırımı bunu chebychev filtre ile 8-13 Hz frekans aralıgı secen bant geciren devre tasarlıyacagız ancak ben nette bulamadım şebişev filtre kendı notlarımda da araştırdım butterworth ve bessel var bana chebychev var eğer yardımcı olabılırsenız cok sevınıcem tekrar teşekkür ederim ilginiz için :)

Link vermek istiyorum yardımcı kaynak ısteyen araştıran olursa diye buyrun...
http://64.233.183.104/search?q=cache:CwkoygFlmzUJ:tip.cumhuriyet.edu.tr/cutf/Donem2/VI.Komite(SinirKomitesi)/Biyofizik/3.ppt+eeg+sinyalinin+alfa+i%C5%9Fareti+frekans+aral%C4%B1%C4%9F%C4%B1&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr

Sn. jeklarit,

Ben de arıyorum ancak pratik uygulamasını bulamıyorum. Size de daha önce söylediğim gbi, ben hiç pratikte Chebyshev ile uğraşmadım. Ama derseniz ki mesela "Chebyshev Polinomları" ne işe yarar, elimden geldiği kadarıyla size yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar

siz bana hesap olarak elinizdeki bilgileri mail olarak atarsanız ben işme yarayanları almak ıstıyorum ıcınden herhangı bır analitik ve cebirsel ifade olabılır ama alfa işareti ile ilgili olursa süper olur tşk ettim iyi çalışmalar tekrardan.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri