Beton borudan seviye okumak??

ta2mix

Üye
Merhaba bitirme aşamasında olduğum kat tulumbaları projem için sadece sıvı seviye sensörü seçimim kaldı ancak hala 1mt çapında beton delikten 15 mt yi nasıl okutayım bulamadım
1 mt çap yüzünden sinyal yayılımı olan sonik sensörleri kullanamıyorum. En az 2 mt çap istiyorlar. 4-20ma değer okuyup analog modüle giricek ET200M üzerinden profibus yoluyla s7313c-2dp ye ulaşıcak ve ardından wincc de scadalandırılıcak tüm yazılım ve donanımı bitirdim ama 1 mt çaplı beton borudan 15 mt yi ± 10cm hatayla nasıl okumalıyım bulamadım. Son ihtimal radar sensör kullanıcam yada elektromekanik varsa her öneriyi araştırıcam tecrübelerinizi bekliyorum. :confused:

ercan abi radarların hangisine baktın
bu arada burası güzelmiş

Icine bir metreden az kucuk plastik birsey atsaniz. Lazerli bir mesafe sensoruyle mesafe olcumu yapsaniz nasil olur?

eğer tuzlu gelmezse "servo gauge" kullanabilirsiniz. Geçtim 100cm'yi 25cm boşluk bile yeter . 1cm hassasiyetle ölçebilirsiniz. bütün bus larla veya 4-20mA kullanabilirsiniz. mesela "endress hauser türkiye" den bulabilirsiniz. ama dediğim gibi tuzlu gelebilir.

sn ali4592518 servo gauge gerçekten tuzlu olur çünkü bu sistem yerin altına doğru 750 mt derinliğe doğru 5 katlı ve hepsi pahalı olur.
AYKANAT ın parçadan kastını çözemedim. açıklarmısınız. radarlar 3200tl civarı var

abi sen 3200 tl gözden çıkardıysan servo gauge pek pahalı gelmez sanki. gerçi fiyatlarını çok iyi bilmiyorum ama o kadar pahalı olacağını sanmıyorum.

ali bey aslında benim elektromekanik diye tabir ettiğim yapı"servo gauge" reklama girmezse fiyat sorabileceğim isimler verebilirmisiniz
bu arada sn AYKANATın dediği yöntemide anladım.boru içine duba gibi bişi atıp analog çıkış veren bir lazer cihazı kullanmamı söyledi sanırım mantıklı.

Son düzenleme:
ali bey aslında benim elektromekanik diye tabir ettiğim yapı"servo gauge" reklama girmezse fiyat sorabileceğim isimler verebilirmisiniz
bu arada sn AYKANATın dediği yöntemide anladım.boru içine duba gibi bişi atıp analog çıkış veren bir lazer cihazı kullanmamı söyledi sanırım mantıklı.

irtibat numaralarım işyerinde. ben size yarın bildireceğim.

Sana Önereceğim

1. Seçenek

Yönlendirilmiş Radar
(0...2GHz) frekansında bir Mikrodalga sinyali halat veya rod boyunca yönlendirilir.

Sinyaller ürün yüzeyinden geri yansır. Aradaki zaman farkı ölçülür.

Sensör etrafında 500 mm çapında bir güç alanı oluşur.

Tozlu, gürültülü veya aşırı buharlı ortamlar ölçüm hassasiyetini etkilemez.
· Yoğunluk değişimleri, katı granullerin çaplarının değişmesi hatta sıvılaşmada ölçümü etkilemez.

Prob üzerindeki yapışan ürün ölçüme etki etmez.

Prob kısaltılabilir.
vega-guided-radar1.jpg

2.Seçenek
Kapasitif
· Sensör ve tank yan çeperi bir kondansatörün iki elektrodunu oluşturur.

Seviyede olan değişiklik kapasitans değişimine sebep olur ve bu değişim sensör tarafından algılanır ve çıkış sinyali gönderilir.

Tam izoleli sensörler iletken sıvılarda kullanılır.
· Kısmi izoleli sensörler ise katılarda kullanılır.

Ayrıca agresif ve yapışkan ürünlerde de sorunsuz ölçüm yapılabilir

Kablo ve çubuk sensör seçenekleri sayesinde her tür uygulama için uygun sensör tipi mevcuttur.

VegaCap.jpg

Ayrıntı

firmalarla konuşuyorum servo gauge 8-9 bin euro dediler d0stcan ın söylediklerine bakıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri