Best ayarlı güç kaynağı arızası

Valery35

Üye
Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim,
Elimde best 1502d marka ve modeli ayarlı güç kaynağı mevcut.
Ürün çalışıyor fakat 0-15 volt ayarlı olması gerekirken 0-7 volt arası ayarlanabiliyor potansiyometreyi 7 voltun üzerine çevirdiğimde ekranda 1.6 volt gösteriyor.
Sebebi ne olabilir ? Potansiyometre kaynaklı mı yoksa 2n3055 kaynaklı mı olabilir ?
Teşekkür ederim.

Sorunun çok fazla nedeni olabilir.

Bazı guc kaynakları kademeli olur kademe geçişlerinde sorun olabilir.

Potansiyometre sorunu olabilir.

Opamp yada regule entegresi hatası olabilir.

Sabit akim moduna geçiyor olabilir.

Elektronik bilginiz nasıl? İçini açıp resimlerin belki bir ip ucu yada kontrol etmeniz gereken yerleri söyleyebiliriz. Yer İzmir mi?

Sorunun çok fazla nedeni olabilir.

Bazı guc kaynakları kademeli olur kademe geçişlerinde sorun olabilir.

Potansiyometre sorunu olabilir.

Opamp yada regule entegresi hatası olabilir.

Sabit akim moduna geçiyor olabilir.

Elektronik bilginiz nasıl? İçini açıp resimlerin belki bir ip ucu yada kontrol etmeniz gereken yerleri söyleyebiliriz. Yer İzmir mi?
Merhaba, evet İzmir.
Atölyeme gittiğimde içini açıp kontrol edeceğim. Ürünü ikinci el aldım. Uygun fiyata.
Nereden başlamamı önerirsiniz ?
Köprü diyot veya potansiyometre den şüphelendim aslında. Arkasındaki transistör de Toshiba marka muhtemelen değişmiş. Orjinallerinde st kullanılıyor diye biliyorum.

Genelde transistorde olan arızalarda transistor kısa devre oluyor giris gerilimini direkt çıkışa veriyor. Sizde 7 volta kadar ayar yapıyor gorunuyor.

En başta kendi ekranına güvenmeyin. Çıkışa bir avometre bağlayın voltajin dediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edin. Cihazin ekrani da doğru okumuyor olabilir.

Bir içini açın. Kart üzerinde role varmi? Trafo kademeli mi? Kademe rölesi var ise cekiyor mu? Cekmiyor ise role mi bozuk yada onu süren devre mi?

2N3055 i süren küçük bir transistor olmali. Darlington bagli olması lazim. Belki o transistor arızalı olabilir.

Isınan bir parça varmi onu kontrol edin.

Bunları kontrol edelim. Duruma göre ilerleyelim.

Genelde transistorde olan arızalarda transistor kısa devre oluyor giris gerilimini direkt çıkışa veriyor. Sizde 7 volta kadar ayar yapıyor gorunuyor.

En başta kendi ekranına güvenmeyin. Çıkışa bir avometre bağlayın voltajin dediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edin. Cihazin ekrani da doğru okumuyor olabilir.

Bir içini açın. Kart üzerinde role varmi? Trafo kademeli mi? Kademe rölesi var ise cekiyor mu? Cekmiyor ise role mi bozuk yada onu süren devre mi?

2N3055 i süren küçük bir transistor olmali. Darlington bagli olması lazim. Belki o transistor arızalı olabilir.

Isınan bir parça varmi onu kontrol edin.

Bunları kontrol edelim. Duruma göre ilerleyelim.
IMG_20211026_205245.jpg

Sorunlu parçayı buldum fakat şimdi 1.5 volt veriyor. Değişmiyor. Dediğiniz gibi kademe rölesi kırılmış nasıl tamir edebilirim ?
IMG_20211026_210042.jpg

Rölenin içindeki metal parçalar düşmüştü.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekli dosyayı görüntüle 82528

Sorunlu parçayı buldum fakat şimdi 1.5 volt veriyor. Değişmiyor. Dediğiniz gibi kademe rölesi kırılmış nasıl tamir edebilirim ?

Burada görünen kademe komutatoru.

Eger bu bozuksa içinde yay ve pim olacak. Yerinde değilse kutu içinde olmalı. Iy bakarmisiniz? Birde içi tozlu. Bundan dolayı temassızlık yapıyor olabilir. Kontak spreyi ile temizleyin. Potansiyometreleri de olcmenizi öneririm.

Burada görünen kademe komutatoru.

Eger bu bozuksa içinde yay ve pim olacak. Yerinde değilse kutu içinde olmalı. Iy bakarmisiniz? Birde içi tozlu. Bundan dolayı temassızlık yapıyor olabilir. Kontak spreyi ile temizleyin. Potansiyometreleri de olcmenizi öneririm.
Evet buldum şimdi içindeki metaller düşmüş onları japon yapıştırıcısı ile mi yapistirmaliyim ? Yerlerine takip geri taktigimda düşüyorlar hemen

Evet buldum şimdi içindeki metaller düşmüş onları japon yapıştırıcısı ile mi yapistirmaliyim ? Yerlerine takip geri taktigimda düşüyorlar hemen
Alttan ince bir tabaka Japon ile yapıştırın. İletken kısma gelmesin.

Resimde görünen kontak değilde alt kısmında sorun yok degilmi? Komutator tam konumlar arasi geziyor mu?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri