Benzinli Jeneratör Transfer Panosu Kaçak Akım Rölesi Sorunu

cachetr

Üye
Merhabalar,

KL6500 Benzinli jeneratörü otomatik yapmak için Reno kapı motoru ile jikle yaptık.
Datakom 105 panel ve 2 kontaktör kullandık.

2 sorum var.
Datakom üzerine yağ bağlantısı yapmadık. Datakom cihazı yağ hatası veriyor. Bunu nasıl kandırabiliriz?

Diğer sorum da Şebeke öncesi kaçak akım rolesi var, pano çıkışına bir sigorta bağladım. Kontaktörler şebekede iken çıkış sigortasını açtığımda kaçak akım atıyor.

Nasıl bir yol izlemem gerekli?

Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İkinci soru için jeneratöre bağladınız kontaktörle devreye alınan elemanların kaçak kontrolünü yaparsanız kaçak olabilir

İkinci soru için jeneratöre bağladınız kontaktörle devreye alınan elemanların kaçak kontrolünü yaparsanız kaçak olabilir
Merhaba,

Jeneratörün nötr ü ile şebeke nötrü birleştiği için kaçak akım atıyor zannımca. Zaten monofazelerde nötr yok iki uçtanda elektrik geliyor

Merhabalar...

Bir zamanlar jeneratörcüde çalıştığım için konu ile ilgili bir miktar bilgiye sahibim.

Yukarıda @arkaplan ustam datakom dkg105 kontrol panelinin pdf dosyasını paylaşmış bu cihazlar ile bir çok jeneratör panosu yaptım çalıştırdım.

Dkg105 in aslında yağ hatası vermesinin iki tane başlıca sebebi vardır.

Bunlardan bir tanesi gerçekten yağ müşürü üzerindeki sinyalle ilgilidir diğeri ise alternatör tarafından üretilen faz dkg 105 e gelmiyordur bu durumda da çok güzel yağ hatası verir ki beni saatlerce uğraştırmıştı.

Dikkatinizi çekmek istediğim konuyu da açıklamak istiyorum. Dkg105 e şebeke tarafından 3 adet faz faz ve 1 de nötr gelmesi gerekmektedir oysa jeneratörün ürettiği gerilim tarafından 1 adet faz ile bu cihaz feed back almaktadır.

Kullandığınız jeneratör eğer bir fazlı jeneratör ise nötr olmayacağı için dkg105 ile pek güzel bir çalışma sağlayamazsınız çünkü hem nötr yoktur hem de 4 kutuplu kontaktör ile şebeke nötrünü ayırmanız gerekir şebekede iken kaçak akımın atmaması için.

Ama ben kullandığınız jeneratörü üç fazlı olarak var sayıp konuyu şöyle devam ettirmek istiyorum.

Yağ müşüründe iki adet bağlantı ucu vardır bir tanesi analog veri üretir diğeri ise dijital kontaktır yani bildiğimiz kuru kontak.

Yağ müşürünü hiç bir yere bağlamadan elinize alıp ölçü aletini kısa devre konumunda bir ucunu müşürün gövdesine diğer ucunu da kuru kontak ucuna tutarsanız buzzer öter kapalı kontak konumundadır. Yani müşürde yağ basıncı yok iken gövdeye kısa devredir ki bu da cihazın gövdesi dc gerilimin eksi ucu ile şaseli olduğu için dkg 105 in yağ müşürü ucuna eksi gerilim gönderir jeneratör dönmeye başlayınca yağ basıncı artarak buradaki basınçtan dolayı kuru kontak açık konuma geçer.

Kandırma konusunda ise en kolay yol şudur. Bir tane zaman rölesi alırsınız zaman rölesinin normalde kapalı kontağını şase ile bu dkg nin yağ müşür bağlantı ucuna bağlarsınız. Jeneratör çalışmaya başladığı andan sonra yarım saniye yada 1 saniye gibi bir süre sonra da zaman rölesi enerjiler ve o kontağı açar bu sayede kandırmış olursunuz.

Bunun haricinde dkg105 gibi kontrol panelleri kullanmadan daha farklı yöntemler kullanılarak yapılan düzeneklerimiz de mevcuttur. Örneğin bir tane faz koruma rölesi ile de bu işi çözebilirsiniz hiç o kadar teknik detaya girmeden ( elbette ki bunu da düşünmüşsünüzdür benimkisi sadece bir fikir )

Merhabalar...

Bir zamanlar jeneratörcüde çalıştığım için konu ile ilgili bir miktar bilgiye sahibim.

Yukarıda @arkaplan ustam datakom dkg105 kontrol panelinin pdf dosyasını paylaşmış bu cihazlar ile bir çok jeneratör panosu yaptım çalıştırdım.

Dkg105 in aslında yağ hatası vermesinin iki tane başlıca sebebi vardır.

Bunlardan bir tanesi gerçekten yağ müşürü üzerindeki sinyalle ilgilidir diğeri ise alternatör tarafından üretilen faz dkg 105 e gelmiyordur bu durumda da çok güzel yağ hatası verir ki beni saatlerce uğraştırmıştı.

Dikkatinizi çekmek istediğim konuyu da açıklamak istiyorum. Dkg105 e şebeke tarafından 3 adet faz faz ve 1 de nötr gelmesi gerekmektedir oysa jeneratörün ürettiği gerilim tarafından 1 adet faz ile bu cihaz feed back almaktadır.

Kullandığınız jeneratör eğer bir fazlı jeneratör ise nötr olmayacağı için dkg105 ile pek güzel bir çalışma sağlayamazsınız çünkü hem nötr yoktur hem de 4 kutuplu kontaktör ile şebeke nötrünü ayırmanız gerekir şebekede iken kaçak akımın atmaması için.

Ama ben kullandığınız jeneratörü üç fazlı olarak var sayıp konuyu şöyle devam ettirmek istiyorum.

Yağ müşüründe iki adet bağlantı ucu vardır bir tanesi analog veri üretir diğeri ise dijital kontaktır yani bildiğimiz kuru kontak.

Yağ müşürünü hiç bir yere bağlamadan elinize alıp ölçü aletini kısa devre konumunda bir ucunu müşürün gövdesine diğer ucunu da kuru kontak ucuna tutarsanız buzzer öter kapalı kontak konumundadır. Yani müşürde yağ basıncı yok iken gövdeye kısa devredir ki bu da cihazın gövdesi dc gerilimin eksi ucu ile şaseli olduğu için dkg 105 in yağ müşürü ucuna eksi gerilim gönderir jeneratör dönmeye başlayınca yağ basıncı artarak buradaki basınçtan dolayı kuru kontak açık konuma geçer.

Kandırma konusunda ise en kolay yol şudur. Bir tane zaman rölesi alırsınız zaman rölesinin normalde kapalı kontağını şase ile bu dkg nin yağ müşür bağlantı ucuna bağlarsınız. Jeneratör çalışmaya başladığı andan sonra yarım saniye yada 1 saniye gibi bir süre sonra da zaman rölesi enerjiler ve o kontağı açar bu sayede kandırmış olursunuz.

Bunun haricinde dkg105 gibi kontrol panelleri kullanmadan daha farklı yöntemler kullanılarak yapılan düzeneklerimiz de mevcuttur. Örneğin bir tane faz koruma rölesi ile de bu işi çözebilirsiniz hiç o kadar teknik detaya girmeden ( elbette ki bunu da düşünmüşsünüzdür benimkisi sadece bir fikir )

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Jeneratörümüz Tek fazlı monafaze benzinli ve yağ müşürü yok. Yani Datakoma yağ kablosu çekmedim.

Datakomun yağ çıkışında +12 alıyorum buraya doğrudan eksi verdiğimde bu hatayı giderebilir myim? yoksa bir kaç saniye mi vermek gerekli?

Kontaktörler TC1D3211 kaç yollu olduğunu bilmiyorum. Nötrü nasıl ayıracağım konusunda malesef bilgim yok.

Asıl mesleğim yazılım, elektronik bilgim var fakat pano ve elektrik konusunda malesef yetersizim. Bulunduğum şehirde konu ile alakalı yardımcı olabilecek kimse bulamadım. Detaylı bir şekilde ücreti karşılığında yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.

Sağlıklı günler.

Hocam sayın @arkaplan hocamın paylaştığı pdf nin en son sayfasında en altta bir şema var. Bu şemada akünün eksi ucunda yağ basınç elemanı yani müşürün kuru kontağını gösteriyor ve direk eksi ucundan dkg105 panelinin dokuz nolu ucuna gidiyor.

Bir saniye gibi bir zaman vermeniz gereklidir çünkü motor dönmeye başlamadan önce dururken hiç bir basınç olmayacağı için yağ müşürü kısa devre konumundadır oysa belli bir hıza ulaşınca yağ basıncı müşürün kontağını açmaya yetecek kadar basınç üretecektir o hıza ulaşması da bir müddet zaman alacaktır.

Yani ben hiç bu şekilde uygulama yapmadım ama isterseniz direk bağlayın hata olayını durdurur ise bu şekilde bağlarsınız ama yok yine hata verirse bir zaman rölesi eklersiniz ama muhtemelen en doğru yol zaman rölesi olacaktır diye düşünüyorum.

Gelelim kontaktör ile nötürü ayırma olayına : Sizin kullandığınız kontaktöre eğer 3 faz girip çıkıyorsa sonuç olumsuz olur kontaktörün kontaklarına bakın eğer L1 L2 L3 altında da T1 T2 T3 yazıyorsa bu kontaktör üç kontaklıdır.

Sizin verdiğiniz kontaktör kodundan gördüğüm kadarı ile sizin kontaktörünüz
4DSZPw.jpg

Şekildedir yani 3 kontaklıdır...
Oysa 4 kutuplu kontaktöre dikkat ederseniz
tT8TGG.jpg

L1 L2 L3 L4 ve T1 T2 T3 T4 şeklinde güç kontakları bulunmaktadır. Size 4 kontaklı olanı gerekir ki şebeke tarafında 3 faz ve nötrü bu kontaktöre girip şebekeyi ayırdığınız zaman hepsini birlikte ayırabilesiniz.
Ama ayırdığınızı düşünürsek de jeneratörünüzde nötr olmadığı için yani 1 fazlı jeneratörlerde nötr yoktur yıldız noktası olmadığı içindir. Bu da datakomun çalışmasını etkileyebilir.Denemek gerekir.

Bu da 4 kutuplu kontaktördür.
tT8TGG.jpg

Gelelim Detaylı bir şekilde ücreti karşılığında yardımcı olma meselesine :

Bu site ( www.kontrolkalemi.com/forum ) benim için değeri paha biçilemez derecededir dolayısıyla bu sitedekiler de öyledir. Benim her daim bu siteye ve yetkililerine bir vefa borcum vardır. Buradan bir çok şey öğrendim ve de öğrenmeye de devam ediyorum. Bu sebeple yardımcı olma konusunda ücrete karşıyım.

Özelden konuşmayada karşıyım çünkü bu gün sizin sorununuz iken yarın bir başka kişiye aydınlatıcı yazı olabilir. o yüzden elimizden geldiği kadar burada tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Siz aklınıza takılanları sorarsanız bilgimiz kadar yardımcı olmaya çalışırız...

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Jeneratörümüz Tek fazlı monafaze benzinli ve yağ müşürü yok. Yani Datakoma yağ kablosu çekmedim.

Datakomun yağ çıkışında +12 alıyorum buraya doğrudan eksi verdiğimde bu hatayı giderebilir myim? yoksa bir kaç saniye mi vermek gerekli?

Kontaktörler TC1D3211 kaç yollu olduğunu bilmiyorum. Nötrü nasıl ayıracağım konusunda malesef bilgim yok.

Asıl mesleğim yazılım, elektronik bilgim var fakat pano ve elektrik konusunda malesef yetersizim. Bulunduğum şehirde konu ile alakalı yardımcı olabilecek kimse bulamadım. Detaylı bir şekilde ücreti karşılığında yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.

Sağlıklı günler.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/jenaratörlerin-otomatik-çalışması.11802/page-2

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/jenaratörlerin-otomatik-çalışması.11802/page-3

http://www.aysajenerator.com/urun/yedek-parca/704/dkg-105-otomatik-transfer-cihazi.aspx

üç fazlı sistem şema

bağlantı şeması.png

Herkese merhabalar,

Yaklaşık 1 ay geçti sonuçu paylaşıyorum.

Yeni bir pano yaptırdım, yine dkg-105 bu sefer kontaktör yerine 4 kutuplu 100amper ATS kullandık.

Sistemin şebeke girişinde bulunan kaçak akım(30mA) ve onun önünde bulunan yangın koruma(300mA) için ayrı bir şebeke çektik.

DKG-105'e sadece jeneratörden gelen nötr ucunu, nötr girişine bağladık. Devremiz monofaze olduğu için şebeke fazlarını köprüledik, 4-5-6 pinlerine girdik.

Sorun şu ki datakomun pinlerini taktığımızda kaçak akım röleleri atıyor.

Çözüm olarak, şebekeden gelen nötr ile jeneratör nötrlerini birleştirip datakomun 1.pinine mi girmeliyim? Yoksa sadece şebeke ile mi beslemeliyim?

Jeneratör çalışır konumda iken şebekenin kaçak akımları atmıyor, ama şebekenin geldiğini datakom görmüyor.

Değerli üstatlardan yardım bekliyorum. 1 ay içerisinde çok fazla şey öğretti :) Bu gidişle alaylı panocu olacağız :)

Ek olarak datakomun nötr girişine bir röle ekleyip jeneratör çalışırken jeneratörden, şebeke varken şebekeden nötr vermeyi düşündüm ama bu seferde elektriğin olup olmadığını anlamayacak.

Datakom kullanma klavuzunda JENERATÖR NÖTR yazan kısım sanırım opsiyonel, datakomun jeneratör nötrü olan 105 veya başka bir modeli var mıdır?

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri