beko termostatlı şofben ısıtmıyor

elektrik25

Üye
arkadaşlar benim beko marka termostatlı şofbenim var geçtiğimiz gün şofben ısıtmadı içini açtığımda kablolarının ve ucundaki pabuçlarının yandığını gördüm kabloları ve pabuçları yeniledim o gün ısıttı hatta çok fazla ısıttı ısınan suyu bitirdim ondan sonra ısıtmadı daha doğrusu 25 dereceye kadar ısıtıyor daha fazla ısıtmıyor termik gibi bi parça var 4 uçlu 2 giriş 2 çıkış baktım üzzerinde düğme falanda yok eğer atan bişe varsa resetliyim diye ama basılacak bi yeri yok öyle kaldım bişe yapamadım yardımcı olursanız sevinirim

monafazemi trifazemi ? termostatını kontrol et kabloları papuçların gevşek kalmasın rezistansını kontrol et..

Muhtemelen ısıtıcı yüzeyi aşırı kireçlenmiş. Kireçden ötürü yüzey aşırı ısınacağı için termostat da erken duyarlanır. Söküp kireci temizlemeli hatta ısıtıcıyı da değiştirmelisiniz.

manuel olan kademelerin bastığı kontakları temizle yıpranmış olup olmadığına bak ayrıca kontakları boşta sıra ile test edip geçiş yapıp yapmadığına bak . rezistans uclarını devreden ayır ve ölçü aleti ile kontrol et ...kendi takmış olduğu pabuçlar da yeniden sıkıştır ...

cevaplar için çok teşekkürler..

arkadaşlar genelde rezistans ta bi sorun olduğuna yönelmişler yanlız benim aklımı karıştıran ilk kablo ve pabuçları değiştirdiğim gün güzel ısıttı ondan sonra birdaha 25 dereceyi geçmedi.o neden olmuştur bide rezistansı nasıl söküp takacam o iş zormu, monofaze mi trifaze mi olduğunu nasıl anlarım. şimdiden çok teşekkürler.

Rezistansı kazana sabitleyen vida 1 tane mi 6 tane mi. Göbekte birtane vida var ise G5 ısıtıcı diye geçer. 6 tane vida ile sabitleniyorsa yeni tip ısıtıcıdır. ısıtıcı değiştirmeden önce kazan içindeki suyu , emniyet ventilini söküp boşaltmalısınız. Termsifonun durduğu yer banyoda ise yerinde aşağı indirmeden değiştirebilirsiniz. ama antre yada mutfak gibi biryerde ise tavsiye etmem heryeri batırırsınız. iş biraz ustalık ve tecrübe gerektiren bir iş. kendinize güveniniz yok ise işin ehli bir ustadan yardım almanız daha iyi olur. Alt kapağı açıp ııtıcı gurubunun fotoğrafını eklerseniz daha iyi yardımcı olalım.

konuyu yazan ve cavaplar veren arkadaşlardan özür dileyerek
anlayamadığım bir konuyu paylaşmak isterim.....
konuyu açanın elektrikle çalışan şofben cümlesinden hareketle:
şofben: elektrik veya gazla çalışan su ısıtıcıları ,termosifon:sıcak su elde etmek için kazanı olan ve sıvı katı veya elektirikle suyu ısıtan bir gerec olduğunu hatırlarsak
mesajda adı gecen elektrikli şofben acaba ani su ısıtıcımı yoksa termosifonmu???

konuyu yazan ve cavaplar veren arkadaşlardan özür dileyerek
anlayamadığım bir konuyu paylaşmak isterim.....
konuyu açanın elektrikle çalışan şofben cümlesinden hareketle:
şofben: elektrik veya gazla çalışan su ısıtıcıları ,termosifon:sıcak su elde etmek için kazanı olan ve sıvı katı veya elektirikle suyu ısıtan bir gerec olduğunu hatırlarsak
mesajda adı gecen elektrikli şofben acaba ani su ısıtıcımı yoksa termosifonmu???

hakan ustam ben şu yollardan termosifon olduğunu anladım, Termostatlı , Derece okuyabiliyor , 4 uçlu parça var (emn termostadı) ve ısınan suyu bitirdim diyor. hacimli litrelik ürün olduğu belli

Eğer 25 dereceye kadar ısıtıyorsa termostat ayarından olabilir.Termosifon kaç yıllık.Eski bir termosifon ise resistans kireçle kaplanmıştır muhtemelen.Termostat ayarını yükseltin yine ısıtmıyorsa rezistansı sökmeniz gerekebilir.Resim koysanız yardımcı olmak kolaylaşır.Kolay gelsin.

Mutlaka bizi arayın bu konuda çokça şikayeti çözüm ürettik

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri