Beckoff sistemler enerji kapat aç sonrasında bozulan modüller

kemaleris

Üye
Merhaba
Çalıştığım işyerinde makinaların hemen hepsi beckoff ürünleri .Arıza esnasında yada bazı durumlarda makinayı kapatıp açmamız gerekiyor. Bu işlemi yapınca bir veya daha fazla modül arızalanabiliyor. Genelde bozulan modüller EK1100 yada 9410 modüller. Enerjiyi fabrika kendisi üretiyor. Elektrik kesintisi olmuyor. Ayrıca sistemlerde harmonik oluşmasını önlemek için girişte ve pano içerisinde filtreler var. Gerilim ve akım harmoniği sınırlar içerisinde. Kabinlerde klimalar var. Başka marka plc sistemlerinde böyle sorunlar yaşamıyoruz. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba
Çalıştığım işyerinde makinaların hemen hepsi beckoff ürünleri .Arıza esnasında yada bazı durumlarda makinayı kapatıp açmamız gerekiyor. Bu işlemi yapınca bir veya daha fazla modül arızalanabiliyor. Genelde bozulan modüller EK1100 yada 9410 modüller. Enerjiyi fabrika kendisi üretiyor. Elektrik kesintisi olmuyor. Ayrıca sistemlerde harmonik oluşmasını önlemek için girişte ve pano içerisinde filtreler var. Gerilim ve akım harmoniği sınırlar içerisinde. Kabinlerde klimalar var. Başka marka plc sistemlerinde böyle sorunlar yaşamıyoruz. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Makinayı kapatıp tekrar açmak makinanın elektriksel kısmında arızaya sebep oluyorsa ilk önce açma ve kapama anında makina besleme geriliminde dalgalanma oluyormu olmuyor mu ölçüm alın derim . Yok çok afaki bir dalgalanma olmuyorsa makinayı ups üstünden beslemekten ve makinayı imal edenle derhal irtibata geçip çözüm üretmelerini beklemekten başka şansınız yok .

Makinayı kapatıp tekrar açmak makinanın elektriksel kısmında arızaya sebep oluyorsa ilk önce açma ve kapama anında makina besleme geriliminde dalgalanma oluyormu olmuyor mu ölçüm alın derim . Yok çok afaki bir dalgalanma olmuyorsa makinayı ups üstünden beslemekten ve makinayı imal edenle derhal irtibata geçip çözüm üretmelerini beklemekten başka şansınız yok .

Enerji dalgalanmaları olacağını sanmıyorum. Fabrika kendi enerjisini doğalgaz ile üretiyor. Ayrıca az da olsa başka sistemler var onlarda kapatılıp açılıyor .Ancak bozulan bir modül olmuyor. Tüm cihazlar aynı üretilen enerji ile besleniyor. Beklenmedik elektrik kesintilerinde güç üniteleri duruyor ancak plc ler açık. Ayrıca plc ler harici batarya üniteleri ile tekrar besleniyor. Yani biz kapatmadığımız sürece plc ler asla kapanamaz. Arızalanan modülleri incelemeye gönderdik. Harmonik kaynaklı olduğu söylendi. Yatırım yapılıp tüm makinalara H.filtre konuldu ancak sorun devam etmekte. Makinaların hızından dolayı beckoff tercih edilmiş. Diğer plcler yetişemiyor. Yani başka plc de çalışma durumu söz konusu değil. Yardımlarınız için teşekkürler .

Benim bulunduğum fabrikanın da %60 ı beckhoff diyebilirim ama sizin yaşadığınız problemlerin neredeyse hiç biri yaşamıyoruz.

fabrikanızın topraklaması güvenilir mi ?

ilave olarak 24 VDC gerilimleri bir kontrol edin . Bir ihtimal güç kaynağınız güvenilir bir marka değilse enerji kesip verme anında ark oluşması kaynaklı arızalarla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Güç kaynağında Phoenix Contact iyidir. Kullanıp deneyin derim.

• Beğen
Tepkiler: huh
Benim bulunduğum fabrikanın da %60 ı beckhoff diyebilirim ama sizin yaşadığınız problemlerin neredeyse hiç biri yaşamıyoruz.

fabrikanızın topraklaması güvenilir mi ?

ilave olarak 24 VDC gerilimleri bir kontrol edin . Bir ihtimal güç kaynağınız güvenilir bir marka değilse enerji kesip verme anında ark oluşması kaynaklı arızalarla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Güç kaynağında Phoenix Contact iyidir. Kullanıp deneyin derim.

Merhaba
Yardımlarınız için teşekkürler. Bu işletmede yeni işbaşı yaptım .Sistemi tam kavrayamadım ancak topraklama ölçümleri her ay dış firma tarafından yapılıyormuş. Bi sıkıntı olsa bilgimiz olurdu diye düşünüyorum. Ayrıca makinalar komple ups ile besleniyormuş. ( Ayrıca plcler ekstra batarya ile besleniyor. ) 24 Vdc için phoenix contact ve stop ürünleri kullanılıyor. Fabrikanın içindeki hava sıcaklığı ve nem dış ortam ne olursa olsun sabit tutuluyor. Şartlar mükemmel olsa da bu sorunlar devam ediyor.

Benim emekli olduğum fabrikada da Beckhoff modüllerde sorun yaşıyorduk. Şöyle ki: mekanik olarak birebir aynı olan makinaların iki farklı versiyonu vardı. farklı marka plc+Beckhoff i/o olan makinalar vardı. Onlarda fazla sıkıntı yaşamıyorduk. Beckhoff plc+Beckhoff i/o olan makinalar vardı. Onlarda ise birincisi ısıdan kaynaklanan i/o sorunları yaşıyorduk ikincisi de i/o larda temas sorunu yaşıyorduk.

Benim emekli olduğum fabrikada da Beckhoff modüllerde sorun yaşıyorduk. Şöyle ki: mekanik olarak birebir aynı olan makinaların iki farklı versiyonu vardı. farklı marka plc+Beckhoff i/o olan makinalar vardı. Onlarda fazla sıkıntı yaşamıyorduk. Beckhoff plc+Beckhoff i/o olan makinalar vardı. Onlarda ise birincisi ısıdan kaynaklanan i/o sorunları yaşıyorduk ikincisi de i/o larda temas sorunu yaşıyorduk.

Merhaba

Fabrika da beckoffplc / beckoff io düzeni mevcut. Söylediğiniz gibi temassızlık problemleri de oluyor. Misal arıza var bir modül de o modülü yerinden çıkarıp takıyoruz sorun çözülüyor. Bu sebepten modüllerin iki tarafına biraz daha sıkıştırsın diye mengene tarzı bir yapı yapılmış. Ancak temasszılık sorunu yine olabiliyor. Sök tak yapınca çalışıyor , yada sistem devreye giremiyor bazen mecbur kapat aç yapıyoruz ondan sonra çalışmaya başlıyor. Bana söylenenlere göre plc lere bu fabrika için özel donanım eklemiş beckoff 3 tane ethernet çıkışı mevcut. ancak sorun plc lerden değilde modüllerden geliyor. Daha dün akşam yine bir modül arızası oldu. Gelen hata kodu başka modülü gösteriyordu. ama arıza bambaşka yerden yine 9410 dan çıktı. Yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri