Basit usül cnc torna yapmak

acancebeci

Üye
1eksen sağa ve sola hareket
2 öne arkaya doğru hareket
3 yukardan aşağı hareket

Bu yapmak istediğim ürün yuvarlak şekilde yapmalı silindirde yapmalı ben nasıl çizersem onu yapmalı :) çok kuvvetli bir şey işlenmeyecek plastik türevi gürgen gibi sert bir ahşap türevine benzer bir ağaç işlenecek. Bugünün şartlarında böyle bir makine yapmaya kalkışsam seri üretim olmayacak. Nasıl bir proje izlemem gerekli ? Mekanik kısımları çözebilirim sensör bağlamasıydı ray montesi gibi mekanik işleri yapabileceğimi düşünmekteyim geriye en büyük sorun :) bu istediğim makinenin yazılımını yazabilecek birileri var mı ya da böyle bir makine yapabilecek arkadaşlarımız var mi ?

Selamlar,

ilaçlarınız;

1)https://grabcad.com/library/lathe-wood-cnc-4-axis-1

2)https://grabcad.com/library/taig-micro-lathe-ii-cnc-conversion-1

Belirttiğim sitede milyonlarca tasarım dosyası var. İllaki işinize yarayanı bulursunuz.

Kolay gelsin.
Proje aslında kafamda tasarlandığım var uzun yıllar elektronikle bağım yok :) aklımda bir kaç çeşit sorular var sorunlar var
1- bir sürücü ile iki tane step motor kontrol edilir mi ?
2- step motorun gücü çalışma hızını mı etkiler yoksa üstünde taşıdığı nsistemin yükünü mü ?
3- mach3 entegre kartı en uygunu geniş portlu olan sistem geniş portu USB dönüşümü var mı ?
4-edgecam veya solidgibi proğramda çizdiklerimi mach3 aktarmak için direk elimle Gkodları mı yazmam gerekir ?
5-Cnc malzemelerini temin edebileceğim güvenilir bir site mevcut mu ?

Proje aslında kafamda tasarlandığım var uzun yıllar elektronikle bağım yok :) aklımda bir kaç çeşit sorular var sorunlar var
1- bir sürücü ile iki tane step motor kontrol edilir mi ?
2- step motorun gücü çalışma hızını mı etkiler yoksa üstünde taşıdığı nsistemin yükünü mü ?
3- mach3 entegre kartı en uygunu geniş portlu olan sistem geniş portu USB dönüşümü var mı ?
4-edgecam veya solidgibi proğramda çizdiklerimi mach3 aktarmak için direk elimle Gkodları mı yazmam gerekir ?
5-Cnc malzemelerini temin edebileceğim güvenilir bir site mevcut mu ?
Buralardaki abiler daha iyi bilirler ama %100 doğrudur diye garanti vermediğim kendi fikirlerim şöyle;

1)Slave eksen olarak kullanacaksınız sanırım. Bu durumda sürücü amperi önemli. Örneğin step motor 2A ise iki step motor 4A çeker. Sürücü 6-8 amper arası çıkış verebiliyorsa sıkıntısız çalıştırır.
2)Sistemde kullanacağınız vidalı milin hatve değerine göre hızınız değişir.
3)Dediğiniz şekilde çalışmıyor diye biliyorum. Ya direk USB portlu AKZ250 gibi kontrol kartı alın ya da 5 eksen paralel portlu kontrol kartını alın.
4) Tasarımdan sonra CAM programlarından Gcode oluşturmalısınız. Genellikle artcam kullanılır ama bir sürü cam programı var. Ben Vectric aspire programını kullanıyorum.
5) n 11 sitesinden bile yazarsanız çoğu malzemeyi bulabilirsiniz. Hem bu tür sitelerin geri iade veya değişim süreçleri gibi işlemler daha hızlı oluyor.

Hayırlı akşamlar.

Bence hazır bir torna alın eksenlere motorları ekleyin mach3 kart ile kontrolü sağlayın.

Bence hazır bir torna alın eksenlere motorları ekleyin mach3 kart ile kontrolü sağlayın.
Bugün :) otomasyon işi yapan bir tanıdığımla konuştum :) sağolsun beni öyle bir güzel aydınlattı :) ben dedim 6/7 bine bu işi çözeriz ben çok basit düşündüm :) en basit bir setup ile kaba taslak 15/16 bin arası bir fiyat çıkardı normalde ahşap tornam var dedim ona bir sistem yapayım araba motor vs vs işin içine girince uzun ömürlü bir şey olsun dediğim vakitte çok sağlam rakamlara Yükseldi bende artık zamanla yetenege bıraktım yada başka bir formül aramaya karar verdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri