basit teknik uygulamalara önem verelim

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar tesisat larda panolarda v.b yerlerde benim kanaatimce mavi renk kablo nötür sarıyeşil topraklama olmalı . şofbenlere 3x4 nym kablo çakilmeli . sigorta girişlerine faz bağlanmalı . ama hala bunların tersini yapan meslektaşlarımız var ben çok üzülüyorum lütfen mavi nötür sarıyeşil toprak sigorta girişi faz şofben 3x4 nym diye ısrar ve iantcı olalım hatam varsa özür

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
çok haklısın bende aynı fikirdeyim ben o şofbenlerin servisliğinide yaptım içini açıp bakarsanız bağlantı kabloları 4 mm enyaf kablo oldugunu görürsünüz daha niye 2.5 mm kabloyla besleyelimki

Bu konudaki tek sıkıntı sanırım para harcama korkusu. Bi arıza için bi eve gittim.. Yaklaşık 35 yıllık bi ev . Arızayı anlattılar kontrol ede ede kat tablosuna kadar geldim..Kat tablosunu açtığımda ne göreyim..Kolon hattı mübalağa etmiyorum 2,5 luk kablo ile çekilmiş.:eek:Kabloların izoleleride ermiye başlamış .Derhal değişmesi gerektiğini , aksi takdirde daireye elektrik girişi yapmayacağımı söyledim.Ev sahibini çağırdılar.Maliyet çıkardık..Ev sahibi önce yanaşmadı..Ben durumun ciddiyetini izah edip buat bağlantılarını olduğu gibi bırakacağım ve daireye elektrik girişini sağlamayacağım konusunda ısrarcı olunca ev sahibi istemesede kabul etti..Anlaşılır gibi değil. Bir kolon hattının parasını ödememek için insanlar riske atılırmı..Keza yine şofbene baktığımda 3 x 2,5 ttr çekildiğini gördüm. Hadi bunu kullanan anlamıyo ya o tesisatı çeken elektrikçiye ne demeli :(

Sn.yavuz31,''benim kanaatimce'' demişsiniz ya,aslında sana ,bana göresi yok.Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre nötr mavi,topraklama sarı-yeşil olmak zorundadır.Bizim neremiz doğruki boynumuz eğri olmasın.Ülkemiz şartlarında silkinip yeni bir çağ açmadıktan sonra daha neler neler,ne ağlanası gülmelikler çıkar karşımıza.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri