Basit elektrik motor yapımı

Arkadaşlar basit elektrik motoru yapmak istiyorum kullandığım malzemeler mıknatıs, 9V pil, yuvarlak şekilde sarılmış bobin teli ancak sarılmış bobin telini döndüremiyorum yardımınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
yaptığınız çalışmanın bitmiş resmi çalışmayan şekli varsa ona göre bir bakalım yorum yapalım olmazsa.

D35F72D4-2DD3-4AEE-AB12-F51AEED86005.jpeg
yaptığınız çalışmanın bitmiş resmi çalışmayan şekli varsa ona göre bir bakalım yorum yapalım olmazsa.
Süleyman bey çalışmanın son hali bu şekilde

teşekkür ederim öncelikle ancak mıknatıslar hem sargıya uzak hemde sargının hem altında hem üstünde olması gerekir.en başta bu ayarlamayı mıknatısın doğru kutuplarını kullanarak tekrar denermsiniz.

teşekkür ederim öncelikle ancak mıknatıslar hem sargıya uzak hemde sargının hem altında hem üstünde olması gerekir.en başta bu ayarlamayı mıknatısın doğru kutuplarını kullanarak tekrar denermsiniz.
İnternette bu şekilde yapılmiş videolar mevcut çalışıyor ancak ben çalıştıramadım

sayın ustam bu şekilde çalışmaz kafadan mıknatıs çok uzakta birde aklıma geldi bobin telinin uçlarını kazı dınmı elektrik geçirsin diye BİRDE YANLIŞ GÖRMÜYORSAM İKİ MIKNATIS ÜST ÜSTE DURUYOR BOZUK HDD mıknatısları.

Son düzenleme:
sayın ustam bu şekilde çalışmaz kafadan mıknatıs çok uzakta birde aklıma geldi bobin telinin uçlarını kazı dınmı elektrik geçirsin diye hangi video ustacım link verebilir misin veya yayınlar mısın.BİRDE YANLIŞ GÖRMÜYORSAM İKİ MIKNATIS ÜST ÜSTE DURUYOR BOZUK HDD mıknatısları.
Bir ucunu tamamen diğer ucunu da yarıya kadar kazıdım YouTube basit elektrik motoru diye yazarsanız bir çok video mevcut

Süleyman bey ayrıca bir çok mıknatıs denedim olmadı

Moderatör tarafında düzenlendi:
(evet bir kaç video var) iki mıknatıs üst üste duruyorsa onları ayırp bobine biraz yaklaştırarak denermisiniz evet siz iki tarafını komple kazıyın sakıncası olmaz.

(evet bir kaç video var) iki mıknatıs üst üste duruyorsa onları ayırp bobine biraz yaklaştırarak denermisiniz evet siz iki tarafını komple kazıyın sakıncası olmaz.
Denedim olmadı ayrıca sargının dönmesi için bir tarafının tamamen diğer tarafınında yarıya kadar kazınması gerekiyormuş nedenini bende anlamadım ne yaptıysam olmuyor mıknatısı yaklaştırdım yine olmuyor üst taraftan başka bir mıknatısı da yaklaştırdım ancak çalışmıyor

Denedim olmadı ayrıca sargının dönmesi için bir tarafının tamamen diğer tarafınında yarıya kadar kazınması gerekiyormuş nedenini bende anlamadım ne yaptıysam olmuyor mıknatısı yaklaştırdım yine olmuyor üst taraftan başka bir mıknatısı da yaklaştırdım ancak çalışmıyor
yok o motor dönerken sağa veya sola doğru ivmeleniyor ya yarıya kadar kazıma meselesi o yüzden siz dediğim gibi iki tarafıda kazıyın lütfen belki kazımadığınız yerden elektrik geçmiyor ölçü aletiniz varsa (voltmetre) bobin uçlarına elektrik geliyormu bakarmısınız kablolarda yada krokodilllerde (timsah ağzı)kopma olabilir tekrar deneyelim çalışmaması için bir sebep yok değilmi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri