Basit elektrik bilgisi

motortek

Üye
Merhaba arkadaşlar , herkese iyi forumlar diliyorum ; kendi çapımda mekanik olarak bir takım işlemler yapmaktayım fakat ara ara elektriki sıkıntılar da oluyor bilgim olmadığından mudahale edemiyorum sizlerdem ricam ,

basit olarak elektrik devreleri,devre elemanları , elektrik şemalarını arıza çözümleme olmasa da yüzeysel okuyabilmek , alternatif akım doğru akım farkları zararları bu tip güçleri kullanan sistemlere yaklaşma durumumuzu , faz nedir , nasıl ölçülür , multimetre kullanımı , gibi işlemleri öğrenebileceğim ücretli ücretsiz kaynaklar biliyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim.Okumak öğrenmek istiyorum bunun yanında kendime bir kablo pensesi almam gerekiyor evde alıştırmalar yapmam için kablo ucunu açma ek yapma gibi. şimdiden çok teşekkür ederim değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Bence bu konulari nett’den ogrenmen daha kolay olur. Cunku konulari gorsel yonden zengin, net ve basit bir dille ele aliyor videolarlada destekliyorlar. Ornegin bu linkte http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/ yukarida bahsettigin konulara deginmis, boylesine net bilgilere kitaplarda ne yazik ki genelde yer vermiyorlar. Ornegin board kullanimini anlatan sadece lise kitaplari var vebirkac sayfda konuyu kapatiyorlar. Internette ise yuzlerce uygulama var. Ancak analog elektronik gibi konulara gireceksen, guc vb hesaplamalini yapacaksan kitap sart.
Ayrica kaynk olarak megepin modullerini kullanabilirsin. Neredeyse her konu icin yuzlerce sayfalik pdf dosyalari var.
Kitap olarak, avni morgulun elektronik devre elemanlari isimli uygulamalarla dolu kitabini oneririm. Bununharicinde, teknik lise ders kitaplari ulasabilecegin en net kaynalar olacaktir. Devre kurma, hata arama, elemanlar, ozelliklei vb. Aradigin her sey orda var.

Aradığınız konular MEGEP Modüllerinde yeterince mevcuttur. Bu modüllerden temel oluşturursunuz ancak ilerisine gidemezsiniz, pratik yapmanız gerekmektedir. Ancak teorik olarak ilerleyeceğiniz ortam internet ortamıdır ya da ileri teknik kitaplardır. Saygılar...

Merhaba.Yazdıklarından bu iş konusunda herhangi bir eğitim yani geçerli bir ehliyete sahip olmadığını anlıyorum.Eğer yanılıyorsam şimdiden özür dilerim.Ehliyetin yoksa bu işte hata yapma ,bir cana veya mala zarar verme ihtimalin ehliyetlilerden çok daha fazla olabilir.Bunun için eğitimin yoksa hiç bu işlere kalkışma derim.Bu işi öğrenebilmenin en iyi yolu birçok meslektede olduğu gibi bol bol pratik yapmak,araştırıp soru sormak.Bu forumda teorik olarak birçok bilgi zaten mevcut.

Merhaba arkadaşlar , herkese iyi forumlar diliyorum ; kendi çapımda mekanik olarak bir takım işlemler yapmaktayım fakat ara ara elektriki sıkıntılar da oluyor bilgim olmadığından mudahale edemiyorum sizlerdem ricam ,

basit olarak elektrik devreleri,devre elemanları , elektrik şemalarını arıza çözümleme olmasa da yüzeysel okuyabilmek , alternatif akım doğru akım farkları zararları bu tip güçleri kullanan sistemlere yaklaşma durumumuzu , faz nedir , nasıl ölçülür , multimetre kullanımı , gibi işlemleri öğrenebileceğim ücretli ücretsiz kaynaklar biliyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim.Okumak öğrenmek istiyorum bunun yanında kendime bir kablo pensesi almam gerekiyor evde alıştırmalar yapmam için kablo ucunu açma ek yapma gibi. şimdiden çok teşekkür ederim değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Merhaba.Sözünü ettiğiniz tüm konular,en başta MEGEP dökümanlarında modüller şeklinde tüm elektrik elektronik konuları vardır.Çok disiplinli ve ciddi olarak ilgili konular okunarak,çalışılarak (Kablo ucu açma,ek yapma,topraklı fiş,priz montesi,vb.) teorik bilgiler edinilebilir ve evdeki uygulamaları yapılabilir.

Ancak elektrikte önemli kurallar vardır;
1-Elektrik unutkanlığı asla affetmez 2-Elektrik düzeni çok sever.Elektrik işleri yalnızca teorik elektrik bilgisine sahip olunduğunda,korkusuzca uygulanacak şekliyle çok tehlikeli de olabilir,bu bilgileri uygulanmış haliyle elektrikçileri gözleyerek,takip ederek ve tehlikelerini bizzat onlarla istişare ederek görebilmeniz,onların asıl işin içinde olduğu gibi sizin de ruhen katılarak işin içine kendinizi dahil etmiş gibi olabilmeniz lazımdır.

Kısaca elektrikle ilgili olan emniyet tedbirleri tam alınmadığı durumlarda (Hem amperajlı akü sistemleri,hem de şehir şebekesindeki 220 vac sistemleri) çok tehlikeli olurlar.Asıl şebekede hata yapar,emniyet tedbirini eksik alırsanız çarpılabilir,üzücü kazalar geçirebilirsiniz,akülü sistemlerde el yanıkları ve yangınlar oluşma riski olabilir,gerekli bilgi ve tecrübeniz eğer çok az ise.

İşin çok başında sadece deneme ve öğrenme maksatlı basit elektrik devrelerini evde kendi başınıza teorik bilgiler ışığında uygulayarak yapabilir,bunu profesyonel elektrikçilere gösterir,onların tam onayını alarak asıl şebekede kullanırsınız.Bu tür devreleri veya cihazları yapıp denerken mutlaka izolasyon trafosu (220/220 ac/ac) kullanmanız da çok lehinize olur.Kısa devre durumlarında şebekeyi hiç zorlamaz ve çarpılma riskini şiddetli olarak yaşamazsınız böylelikle.Kolay gelsin.

değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkdaşlar.

elektrik ve elektronik dalında kendini geliştirmek için yazılı bilgi arıyorsan bu forumdan daha iyisini bulamazsın : )

konuları incelersen forumdaki arkadasların çok değerli fikirleri ve bilgileri olduğunu ve bunları son derece iyi sekilde aktardıklarını görebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,456
Kullanıcılar
450,395
Son üye
rabiacr3r6

Yeni konular

Geri