barkot okuyucular nasıl çalışmaktadır?

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
konuyla ilgili bilgisi olanların paylaşması ricasıyla.

Son düzenleme:
CCD barkod okuyucular, led mantığı ile kırmızı bir ışık kümesi yayarak okuma yaparlar. Genellikle giriş seviyesindeki barkod okuyuculardır ve yakın mesafeden okuma yapabilmektedirler. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte bu barkod okuyucuların bazı modelleri uzak mesafeden de okuyabilmektedir

bugüne kadar elime geçen ve inceleme fırsatına sahip olduğum iki barkod okuyucudan elde ettiğim (tamamen benim gözlemlediğim doğru yada yanlış yorum ve takdir size kalmış) kadarı ile anlatıyorum...

barkodlardan birisi usb ile pc ye bağlanan bir diğeri ise ps2 den bir adaptörle klavye soketine bağlanan barkod okuyucuları idi... ikisi ile de bilgisayarda bir not defteri açarak bir barkod okutturursanın o barkodda yazan rakamların ekrana geldiğini ve imlecin bir satır aşağıda beklediğini görürsünüz. özetle barkod daki çizgileri kalınlıklarına göre tanıyarak karşılık gelen rakamlara çevirir ve döngünün devam etmesi için (enter) giriş yapar.

barkodlarda dikkat ederseniz diğerlerine nazaran uzun çift çizgiler vardır. bunların biri en sağda diğeri en solda öbürü ise ortalarda bir yerde olmak üzere referans çizgileridir. bunların sayesinde barkod ters düz yan dik ne şekilde tutulursa tutulsun hem yönü algılanır hemde kalınlıkları referans alınarak diğer çizgiler tanımlanmış sayılar (veya yazı ve karakterler) okunmuş olur.

son olarak yazılım kısmındaki gözlemim. ps2 deki barkod okuyucu veriyi tamamen klavyeye paralel olarak asci kodlari ile gönderiyor. usb olan ise pc de ayrı bir klavye olarak görünüyor. ve pek çoğumuz bir pcye aynı anda birden fazla klavye veya fare bağlamışızdır. gelmeye çalıştığım nokta her ikisini aynı anda kullanmaya kalkışmadıkça ikisinide kullanabildiğimiz ve ikisindende giriş yapabildiğimizdir. yani bir nevi bizim yerimize yazı yazan (veri girişi yapan) cihazlardır barkod okuyucular.

birde bir önceki arkadaşımın yazdığı konuya değinmek istiyorum. sonuçta mantık çizgilerin kalınlıklarını ölçmek ve birbirleri ile kıyas etmek... bir çizgi ışığını keskin ve düz bir şekilde kullanmak istiyorsak lede nazaran lazerden verim almamız çok daha normaldir. uzak mesafeler için ise sonuçta çizgi kalınlıklarını netleyerek okuyabiliyorsa yüzlerce metreden de okutabilirsiniz (optik zoomu olan bir kamerayı düşünün uzağı net bir şekilde yakınlaştırır netler fakat aynı netliği daha yüksek çözünürlüklü bir kamera dijital zoom ilede yakalayabilir.) görüntü alğılayan kısım sanmıyorum ki foto makinası gibi renkli olsun daha çok kırmızıya veya karşıt renklere duyarlı bir algılayıcıdır(tahminimce).son olarak görüntü de algılandığı yere (içeriye) bir çizgi halinde düşüyor

arkadaşlar topu topu iki çeşit ve iki adet barkod elime geçti... bildiğim, gözlemlediğim tahminlerim bu kadar... umarım yardımcı olur. eksik veya yanlış bir bilgi verdiysek lütfen belirtin düzeltelim...

saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri