Ball and Beam

merhaba arkadaşlar..
benim bitirme projem 'ball and beam'. daha önce bu sistemi yapmış olan varsa biraz yardıma ihtiyacım var.. aklımdaki soruları cvpliyabilecek olan var mı :confused: ??

(projeyi bilmeyen arkadaşlar youtube dan ball and beam yazıp sistemi görebilirler)

sen soruları sor, ona göre bir cevaplayan olur elbet. Ball and beam güzel proje.

öncelikle bunu kontrol etmek için PLC kullanabilir miyim bir fikri olan var mı ? PI controller la mı kontrol etsem daha iyi olur? PLC de çok iyi değilim o yüzden çok bi fikrim yok.. beni bir aydınlatırsanız çok sevinirim :)

öncelikle bunu kontrol etmek için PLC kullanabilir miyim bir fikri olan var mı ? PI controller la mı kontrol etsem daha iyi olur? PLC de çok iyi değilim o yüzden çok bi fikrim yok.. beni bir aydınlatırsanız çok sevinirim :)

Hangi kontrolör kullanacağını sistemi modelledikten sonra karar verirsin bunun pi pid fuzzy veya optimal bir kontrol yöntemi olması uygulama da çok şey değiştirmez zaten.

PLC bence pahalı bir seçenek. Bir mikrokontrolörle yada DSP ile kontrol edilebilir. Hem ucuz hemde işlevli olabilecek dsPic önerebilirim.

aslında amacım PLC kullanmak yani okul bitmeden PLC üzerine öğrenebildiğim kadar fazla şey öğrenmek istiyorum o yüzden PLC tercih etmek istiyorum. PLC nin içinde de pi blok u filan varmış heralde ne derece doğru acaba bilginiz var mı?

aslında amacım PLC kullanmak yani okul bitmeden PLC üzerine öğrenebildiğim kadar fazla şey öğrenmek istiyorum o yüzden PLC tercih etmek istiyorum. PLC nin içinde de pi blok u filan varmış heralde ne derece doğru acaba bilginiz var mı?

PLC nin içinde değil, Simens PLC'lerde Simatic Manager de var. Yani programlama yapan yazılımda hazır PID blogu var. Ama olmasada sorun olmazdı o aşamaya kadar geldikten sonra kendin bir kontrolör bloğu yazarsın artık. O aşamaya gelene kadar projenin birçok aşaması var zaten.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri