bağlantılar için yardım

ejderson

Üye
merhaba, plc öğrenmeye yeni başladım pratik yapmak içinde delta 14ss plc aldım,basit açma kapamalı bir devre kurayım dedim fakat sonuç alamadım sanırım buton bağlantılarını yanlış yaptım ,bağlantıları nasılyaptığımı anlatıyım siz nerde yanlış yaptığımı söylerseniz sevinirim
24v güç ünitesi artı ucundan bi kablo s/s e bağladım ,eksidende bi NA bide NK butona bağlantı yaptım ,bunlarıda X0 ve X1 bağladım,butonlara basıldığında plc ışıkları yandı ,burda sorun yok herhalde
tahminen sorun çıkış tarafında oldu,buraya kumandalı arabadan çıkardığım küçük motoru takayım dedim, güç ünitesinin artı ucundan c0a bağlantı yaptım,motoruda eksi uca ve y0a bağladım,ve plcye normal açma kapama programı attım
Burda nerde hata yapmış olabilirim,ileriki aşamalarda valf sensör felanda bağlamak istiyorum fakat bu basit devrede bile sorun yaşadım,bu bağlantılarla ilgili dokuman felan varmı veya basit bi mantığı varsa anlatabilimisiniz
teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
artı ucundan c0a bağlantı yapınca,motoruda artı ucunu y0 a bağlayacan motorun eksi ucunu beslemenin eksisine bağlayacan bağlandı böyle
ama motorun çektiği akım yüksekse plc yanar
röle bağla onun kontaklarından motoru bağla

güç kaynağı olarak 24dc kullanıyorum zaten yanma olmaz herhalde,anladığım kadarıyla daha once yaptığımın tersini yap diyorsun ortak ucu güç kaynağının artısına ,motoruda eksi ve yo ucuna,yanlış anlamadım umarım

Sizin bağlantınızda sorun yok.
Ama RUN ile plc'yi çalıştırmayı unutmuş olabilir misiniz?

"plc öğrenmeye yeni başladım" dediğiniz için bunu belirtme gereği duydum.

run konumuna getirdim,yinede çalışmadı bu arada bağlantınızda sorun yok derken ,ben çıkışta ortak ucu güç kaynağının eksisine bağlayıp artı ucu motora motordanda y0 yapıordum, egnim anladığım kadarıyla bunun tam tersini yap dedi yani ortak uçtan artıya,eksidende motor ve y0 ,bunlardan hangisi doğru
birde bunun pratik bi mantığı varmı acaba anlatabileceğin,atıyorum her devrede mutlaka şunu şuna bağlamalısın tarzı,çünkü ilerde daha karışık devreler denemek istiyorum
teşekkürler

Motor DC motor ise + - yön bağlantısı sadece devir yönünü değiştirir. Motorun röle çıkışlı PLC'de yine de çalışacaktır.

PLC röle çıkışlı ise:
Röle çıkış terminallerinde, Y0, Y1, ve Y2 C0 ortak terminaline; Y3, Y4, ve Y5
C1 ortak terminaline; Y6, Y7, ve Y10 C2 ortak terminaline; Y11, Y12, ve Y13
C3 ortak terminaline bağlanır.

PLC transistör çıkışlı ise:
Transistör çıkış terminallerinde, Y0 ve Y1 C0 ortal terminaline; Y2 ve Y3 C1
ortak terminaline; Y4 ve Y5 C2 ortak terminaline; Y6 ve Y7 C3 ortak
terminaline; Y10, Y11, Y12 ve Y13 C4 ortak terminaline bağlanır.

Dediğim gibi röle çıkışlıda sorun olmaz ama çıkış tipiniz transistör ise
-Güç kaynağının (+) ucunu motora
-motor çıkışını Y0'a
-C0 ucunu güç kaynağının (-) ucuna bağlayın

Transistör çıkışı riske atmamak için bobinli yüklerde (motor-röle vs.) ters paralel bir diyot bağlamak gerekir.

Eğer önceki çalışmalarda diyot bağlamadıysanız (bir ihtimal) çıkışı yakmış olabilirsiniz. Bu durumda test için C1-Y2-Y3 çıkış gurubunu kullanın.

çok saol yardımın için ,adım adım gidip hatayı buldum sonuçta basit bi bağlantı hatası yapmışım
teşekkürler tekrar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri