Bağladığım led ısınma sorunu.

rockerbilo

Üye
mMyBXZ.jpg

Öncelikle merhaba. Ustalar, üstte çizim yaptığım board üstündeki led lambaları, bozuk sensörlü lambanın acil led kısmından söktüm. 3*1.2V 600mAh şarjlı pil ile çalışıyorlar. Elektrik devrede iken şarj oluyor ve yanmıyorlar. Elektrik kesilince piller devreye giriyor ve üstteki pcb üstündeki ledler yanıyor. 2 adet bozuktan çıkardım o boardları.
Soruma gelirsem, o lambaları mutfakta dolap altına yerleştirip, adaptör ile çalıştırmak istiyorum. Üstteki gibi bir bağlantı yaptım. Hobi olarak uğraştığımdan emin olmamak ile birlikte, paralel bağladığımı düşünüyorum. İlk önce 5.3V 650mAh bir adaptör buldum, ona bağladım. Elektriğin ilk gittiği led board ışığı parlak yandı. 1-1.5 Metre uzağa, cat 5 kablonun içinden 2 tel çıkartıp bağladığım ikinci led board kısık yandı. Sonra amperin yetmedğini düşünüp, 17,50 tl ye 2A veren syrox marka samsung şarj adaptörü aldım. (Bu marka hakkında yorumlarınızı da isterim.)
2A adaptörü bağladığımda ısınma sorunu daha da arttı. İlk led board aşırı ısınıyor ve etrafa pis koku yayıyor. 2. led hemen hemen aynı parlaklıkta yandı, fakat ısı sorunu var. Hem led pcb, hem de adaptör felaket ısınıyor. Sizden ricam, kaç volt, kaç amper adaptör bağlamam lazım? Lamba ğalarken hangi şemaya göre bağlamam lazım? Bağlama şeklim doğru mu? Bu arada tek led board un çektiği amperi ölçtüğümde multimetre ekranında 0.40 değeri mevcut. Multi metre 20 ayarında ve sigortasız kısımdan bağlayarak ölçtüm. Sanırım bir tanesi 400mAh çekiyor? İki lambanın toplam voltu yaklaşık 9V olduğu için, 9V kaç amper mi takmalıyım yoksa? Resim direk adresi:
https://i.hizliresim.com/mMyBXZ.jpg

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
o bordlardaki lambalar 3,5 volt besleme için ayarlanmış, yani adaptörün 5volt büyük, toplamda 400 mA olabilir evet, yani akımın da yüksek bence..

paraleli söküp seri bağlayıp o şekilde dene, kısık olur ama beğenirsen öyle devam edersin

Evet, uygulanan bu voltaj biraz yüksek gelmiştir, ondan dolayı fazla ısınıyor ve koku da yapıyor, çünkü kendi LED sürücü devresindeki dirençler sadece 3.6 volta göre seçilmişlerdir. 2 adet 1N4001 (1 amperlik) silisyum diyodunu +-+- şeklinde arka arkaya adaptörün 5 voltluk çıkışına seri olarak bağlayın, o zaman voltajı 5 - ( 0.65 * 2 = 1.30 ) = 3.7 volta iner ve orijinal voltajla hemen hemen aynisi gibi olur. Şarjlı nikel-kadmiyum pilin en yüksek şarjında 14 * 3 = 4.2 volta yükselmesi durumu da vardır, yani ancak bu kadarlık bir üst voltaj toleransla daha yüksek voltajı uygulama hakkınız vardır.

Yine paralel olarak bağlayarak eğer 400 -1000 mA'i toplamda (Bir tane SMD LED'in 400 mA'i çekmesi (ancak paralel grup halinde bunu çekebilir) imkansızdır, teki çekiyorsa o diyot kolayca bozulabilir zaten, tekinde 18-20 mA'i pek geçmemesi lazımdır ) çekiyorsa bu silisyum diyotlarla rahatça kullanabilirsiniz. Cep telefonunun USB'li şarj adaptörleri 5 voltu verirler genellikle, bu 5.3 voltu avometrede belki yanlış kademede okumayla veya adaptörün iç voltaj stabizasyonundaki küçük bir sapma nedenyle ölçmüş olabilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Evet, uygulanan bu voltaj biraz yüksek gelmiştir, ondan dolayı fazla ısınıyor ve koku da yapıyor, çünkü kendi LED sürücü devresindeki dirençler sadece 3.6 volta göre seçilmişlerdir. 2 adet 1N4001 (1 amperlik) silisyum diyodunu +-+- şeklinde arka arkaya adaptörün 5 voltluk çıkışına seri olarak bağlayın, o zaman voltajı 5 - ( 0.65 * 2 = 1.30 ) = 3.7 volta iner ve orijinal voltajla hemen hemen aynisi gibi olur. Şarjlı nikel-kadmiyum pilin en yüksek şarjında 14 * 3 = 4.2 volta yükselmesi durumu da vardır, yani ancak bu kadarlık bir üst voltaj toleransla daha yüksek voltajı uygulama hakkınız vardır.

Yine paralel olarak bağlayarak eğer 400 -1000 mA'i toplamda (Bir tanesinin 400 mA'i çekmesi imkansız, çekiyorsa o diyot kolayca bozulabilir zaten, 18-20 mA'i pek geçmemesi lazımdır ) çekiyorsa bu silisyum diyotlarla rahatça kullanabilirsiniz. Cep telefonunu şarj adaptörleri 5 voltu verirler genellikle, bu 5.3 voltu avometrede belki yanlış kademede okumayla veya adaptörün iç voltaj stabizasyonundaki küçük bir sapma nedenyle ölçmüş olabilirsiniz. Kolay gelsin.
@hearthief
Ustalarım teşekkürler cevaplar için. Elimde eski, bayağı çok adaptör var. O zaman dediğiniz voltaja yakın bir adaptörü bağlayayım. Amper olarak da sanırım, ikisinin toplamı, yani 800mAh olması lazım? Şu an yaptığım paralel bağlantıyı bozmayıp, 3,7 ye yakın bir adaptör bulup (eski nokia adaptörleri duruyor, sanırım o değere yakındı.) onu monte ediyorum, doğru mudur? Olmadı elimde LM2596 rüülatör vardı 1A lık, onunla hallederim.
x16_656601189iip.jpg

Üstteki fotoğraftaki eski nokia şarjı 3,7V 355mAh hocam. Bunu bağlayayım o zaman?

Son düzenleme:
nokia adaptörü 7volttur, seri yapıp deneyebilirsin,
bulursan cat5 değilde çok damarlı 0,50mm vb kablo varsa onu kullan

nokia adaptörü 7volttur, seri yapıp deneyebilirsin,
bulursan cat5 değilde çok damarlı 0,50mm vb kablo varsa onu kullan
Hocam üstte fotoğrafını ekledim, eski trafolu, nokia adaptörü. 3310 zamanlarında kullanılanlardan. O kablodan vardı da biraz kalın durur diye kullanmak istemedim.
IMG_20190321_172722.jpg

IMG_20190321_172744.jpg

Eski Nokia 5110'un adaptöründen küçük, 3 voltluk pilli radyoma lm7805 regüle entegresiyle 5 voltluk (Aslında 3 volta 3 adet seri diyotla indirerek) besleme girişini yapmıştım,çünkü boştaki düşürücü trafo-redresörünün voltaj çıkışı 8-9 volt DC idi ve batarya voltajı 3.7 volttu. Bu yüzden Nokia 3310 adaptörünün de 8- 9 volttan aşağı (Boştaki trafo AC sekonder çıkışı olarak) olmayacağını düşünüyorum. Kablo olarak ethernet (CAT 5,6) kablosunu değil 0.50 veya 0.75 ev içi genel amaçlı kabloları kullanın. Bu 3.7 volt çıkışını hangi adaptörde tam olarak ölçerseniz o adaptörü tereddütsüz kullanın. Kolay gelsin.

Eski Nokia 5110'un adaptöründen küçük, 3 voltluk pilli radyoma lm7805 regüle entegresiyle 5 voltluk (Aslında 3 volta 3 adet seri diyotla indirerek) besleme girişini yapmıştım,çünkü boştaki düşürücü trafo-redresörünün voltaj çıkışı 8-9 volt DC idi ve batarya voltajı 3.7 volttu. Bu yüzden Nokia 3310 adaptörünün de 8- 9 volttan aşağı (Boştaki trafo AC sekonder çıkışı olarak) olmayacağını düşünüyorum. Kablo olarak ethernet (CAT 5,6) kablosunu değil 0.50 veya 0.75 ev içi genel amaçlı kabloları kullanın. Bu 3.7 volt çıkışını hangi adaptörde tam olarak ölçerseniz o adaptörü tereddütsüz kullanın. Kolay gelsin.
Hocam dediğiniz gibi, eski nokia adaptör 8 küsur voltaj veriyor. 3 tane vardı. İlki içinden ses çıkarıyordu. Yan sanayi. Diğer orijinalleri bodruma kaldırmıştım. Gittim uğraştım buldum. Fakat onlar da aynı voltajı veriyor. Üstünde 3,7 yazan bataryada yazan rakam. Çok saçma böyle yazmaları? Sanırım bendeki 2596 yı kullanacağım. Hocam kabloyu şu an montaj yaptım. Üstüne beyaz silikon çekeceğim. 0,50 kablo koyarsam çirkin duracak orada. Benim yaptığım kablo sorun çıkartır mı?

kablo konusu, lambalar düzgün çalışıyorsa o kadar problem değil, sorun çıkarmaz..
boardları seri bağlamamak için çok inat ettin..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri