BİNA ANA KABİNİ

1can1

Üye
Merhaba arkdaşlar önemli bir durum hakkında bilgi almak istiyorum. Bina ana kabinibe gelen enerji hattını kabin altından kumdan geçirmek yerine kabinin üstünü keserek baralara bağlanmış. Kabloyu rahat hareket ettirebilmek için tavada soymuşlar ve sürtünme izleri mevcut hatta kabinde kesilen yere fazon biri sürterek soyulmaya başlamış.
Asıl sorum şu bu kablonun tavadan kum zemine inip kabin altından girip bağlanması gerekmez mi ve bununla ilgili bir YÖNETMELİK rica ediyorum sizden.

Resimler ektedir.
20190625_131931.jpeg
20190625_131918.jpeg

Ve iç tesisat panolarına giden tüm kablolar kabin altından kum zeminin içinden çıkıp tavalar ile yukarı çıkıyor sadece ana eberji hattı bu şekilde.

Arkadaşlar bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ana kolon hattınız yer altından geliyorsa panoya alttan girilir. Lakin üstten geliyorsa fazla kablo harcamamak adına mecburen üstten girilir. Panoda üstten kesilip girmesi ve gerekli tedbirleri almas şarttır, panoyu kestiğine göre kesilen kısımları geri kıvırıp etrafına çerçeve şeklinde conta koymalıdır. Bu konu hakkında iç tesisler yönetmeliği mevcuttur.Detaylı bilgileri ordan temin edebilirsiniz.

Ana kolon hattınız yer altından geliyorsa panoya alttan girilir. Lakin üstten geliyorsa fazla kablo harcamamak adına mecburen üstten girilir. Panoda üstten kesilip girmesi ve gerekli tedbirleri almas şarttır, panoyu kestiğine göre kesilen kısımları geri kıvırıp etrafına çerçeve şeklinde conta koymalıdır. Bu konu hakkında iç tesisler yönetmeliği mevcuttur.Detaylı bilgileri ordan temin edebilirsiniz.
Hocam mutlaka tecrübeniz benden fazladır fakat bir kaç sorum daha olacak. Evet kablolar üstten geliyor kabuk erken soyulmuş koruyucu kaplama kalmamış kenarlara conta çekilmemiş. Kamu kurumunda görev yapıyorun bu pano tip proje binalarda kullanıldı ve ilk defa üstten girildiğini gördüm. Ayrıca kabin kaidesi içersinde bulunan kumun bir manası kalmadığını düşünüyorum kabloların ısınması olası alev alma durumumda engelleyici rolünü iptal etmiş olmuyorlar mı ?

Elektrik panosuna üstten de alttan da girilebilir. Girilemez diye bir yönetmelik veya şartname yoktur olamaz da. (Yüksek IP gibi çok özel durumlar hariç)
Kabloların panoya girilmeden soyulması doğru değildir sebebi hem elektriksel izolasyon hemde fare v.s kemirgenden korumadır.
Sn @GUNAY ELEKTRIK 'ın belirttiği gibi üstten girişte conta veya fırça olması gerekir bunun sebebi de pano IP koruma özelliğinin kaybedilmemesi içindir.
Not:Fotoğrafta şalterden çıkan bayrak tabir edilen baralar çok uzun ve pano dışına çıkmış bu doğru değil ve çok tehlikeli !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri