Aydınlatma sortisi buattan nasıl yapılır?

buat.jpg

Arkadaşlar resimdeki buattan bir aydınlatma anahtarına besleme çekeceğim. Buatta yukarıdaki borudan gelen faz ve nötr kabloları armatüre gidiyor. Ben nötr kablosunu direkt olarak nötr klemensine bağladım. Ancak fazı bağlarken sorun yaşıyorum. Buatta klemensler arası AC ölçüm yaptığımda:
Siyah klemens ile beyaz klemens (nötr) arası 220V,
mavi klemens ile beyaz klemens (nötr) arası 1V,
siyah klemens ile mavi klemens arası 120V çıkıyor.
1. siyah klemens ile mavi klemens arası neden 120 V çıkıyor? Eğer mavide faz varsa neden nötr ile arası 1V çıkıyor?
2. Kablosunu ve kendisini sıva üstü tesis edeceğim anahtarın faz nötr bağlantısını nasıl yapmalıyım? Fazı siyahtan alır mavi klemense bağlarsam daha önce boştayken 120V ölçtüğüm için sorun olur mu?
3. Daha önce 2. soruda tariflediğim gibi bağlayıp 2 sene çalıştı ama şimdi kabloda ölçüm yaptığımda ikisinin arasında 37V veriyor ve lamba yanmıyor. Bu neden olur, kabloda mı bir sorun vardır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ekli dosyayı görüntüle 50662
Arkadaşlar resimdeki buattan bir aydınlatma anahtarına besleme çekeceğim. Buatta yukarıdaki borudan gelen faz ve nötr kabloları armatüre gidiyor. Ben nötr kablosunu direkt olarak nötr klemensine bağladım. Ancak fazı bağlarken sorun yaşıyorum. Buatta klemensler arası AC ölçüm yaptığımda:
1. siyah klemens ile mavi klemens arası neden 120 V çıkıyor? Eğer mavide faz varsa neden nötr ile arası 1V çıkıyor?
2. Kablosunu ve kendisini sıva üstü tesis edeceğim anahtarın faz nötr bağlantısını nasıl yapmalıyım? Fazı siyahtan alır mavi klemense bağlarsam daha önce boştayken 120V ölçtüğüm için sorun olur mu?
3. Daha önce 2. soruda tariflediğim gibi bağlayıp 2 sene çalıştı ama şimdi kabloda ölçüm yaptığımda ikisinin arasında 37V veriyor ve lamba yanmıyor. Bu neden olur, kabloda mı bir sorun vardır?
Bu buattan bir anahtara inilmiş mi?

Anahtarın faz nötr bağlantısını nasıl yapmalıyım?

bu sorunuza cevap olarak anahtara nötr girilmez.
İlave olarak yapacağınız aydınlatmanın lamba diyelim nötr ucu buattaki nötr klemsnsine bağlanır.
Buattan faz klemsnsine bir kablo bağlayıp bu kabloyu anahtarın bir ucuna girin.
Anahtarın diğer ucundan çıkan kabloyu da aydınlatma ya giden uca girin.
Eğer 120 volt 35 volt gibi değerler okuyorsanız nötr ile ilgili bir sorun vardır

Lamba bağlantısında, nötr doğrudan bağlanır. Faz ise anahtara giriş çıkış yaparak bağlanır.

Buatlarda genelde ikili kablolar aydınlatma, üçlü gelen kablolar linye yada priz ve dörtlü gelen kablolarda çift fazlı linye olmaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 50662
Slm ustam yanlis anlamadiysam buattan yeni bi lamba icin baglanti almak istiyorsun sanirim
Ustam buaataki faz ve notr uclarini tespit ettiysen notur ucunu lambaya bagliyosun faz ucunu anahtara inip anahtar cikisini da lambaya gecis yapmalisim

Slm ustam yanlis anlamadiysam buattan yeni bi lamba icin baglanti almak istiyorsun sanirim
Ustam buaataki faz ve notr uclarini tespit ettiysen notur ucunu lambaya bagliyosun faz ucunu anahtara inip anahtar cikisini da lambaya gecis yapmalisim
Beceremezsen en fazla ölürüsün fazla nötrü tutarsan arkadaşlar burası elektrik okulu değil mesleki yardımlaşma yeri faz nötrü bilmene bir kişiye lamba tesisatı yapmayı anlatıyorsunuz elektriğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmiyormusunuz?Yapmayın böyle şeyler daha faz hangisi nötr hangisi bilmiyor çağırsın bir elektrikçi bir arkadaşımız evine bir ekmek götürüsün yapacağım derken canından da olmasın arkadaş

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri