Ayarlanabilir DC Regülatör Devresi

binnms

Üye
Ayarlanabilir regülatör devresine ihtiyacım var ve internetten şu şablonu buldum.

nQm8bl.jpg

D1, D2, D3, D4 diyotları 1N4001
D5, D6 zenerleri BZX8506V2 6.2V
Kapasite: 470uF
R1: 330, Ry: 1.8k ve R2: 100k pot
Transistör: BD237

Gerilim ayarı R2 potu üzerinden olacak. Giriş gerilimini 14V verirsem yük direncinde 0-12V elde edebilir miyim? Devre çalışır mı?
Şuanda devreyi deneyebilme imkanım yok yardımlarınızı bekliyorum.

Çalışır ve yük direncinde 12 volt alırsınız. Zenerlere seri bir diyot koymanız gerekebilir.

Çalışır ve yük direncinde 12 volt alırsınız. Zenerlere seri bir diyot koymanız gerekebilir.

Teşekkür ederim cevabınız için. Devrenin asıl halinde zenerlere seri bağlı diyot vardı fakat sebebini anlamadığım için kendi devreme eklemedim. Sebebi nedir normal diyot eklememizin?

Meehabalar,

Kendinize ayarli bir guc kaynagi yapacaksaniz bunu LM317 ile yapmanizi oneririm. Asagida semasini paylasiyorum. Hem daha basit hemde icerisinde barindirdigi korumalar ile daha guvenli ve uzun omurlu kullanabilirsiniz.

Artilari ,

Entegre icinde termal koruma ve kisa devre asiri akim korumalari mevcuttur.

TNXOxjoMx-bMZnxTgSpZ_-TMXBj2XJyg9b5Wxt7p2Q60GRyMjI.png

Meehabalar,

Kendinize ayarli bir guc kaynagi yapacaksaniz bunu LM317 ile yapmanizi oneririm. Asagida semasini paylasiyorum. Hem daha basit hemde icerisinde barindirdigi korumalar ile daha guvenli ve uzun omurlu kullanabilirsiniz.

Artilari ,

Entegre icinde termal koruma ve kisa devre asiri akim korumalari mevcuttur.

TNXOxjoMx-bMZnxTgSpZ_-TMXBj2XJyg9b5Wxt7p2Q60GRyMjI.png

Teşekkür ederim. LM317 yi araştırdım ve daha mantıklı görünüyor.

Teşekkür ederim cevabınız için. Devrenin asıl halinde zenerlere seri bağlı diyot vardı fakat sebebini anlamadığım için kendi devreme eklemedim. Sebebi nedir normal diyot eklememizin?

Transistör üzerinde düşecek gerilimi eklemek için.

LM338K da olabilir. Ancak bu tip
regülatörlere; çıkış-gnd ve regülatör
giriş-çıkış arasına mutlaka hızlı
diyot konmalıdır.
Sebebi; besleme geriliminden büyük
gerilim veren kaynaklar bağlanınca
güzel şeyler olmuyor. Özellikle
motor çalıştırıldığında.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar