Ayarlı Güç Kaynağı Seçimi

ernuynk

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Projemde kullanmak üzere güç kaynağı almak istiyorum. (Zamanım kısıtlı olduğu için yapmakla uğraşamıyorum.)
Projede 6 adet servo motor olacak fakat motorların modellerine daha karar vermedim. Paylaştığım linktekine benzer standart bir servo kullanacağım. Örneğin bu üründe Yüksüz ve Boşta akım değerleri çok küçükken durma akımı 4V için yaklaşık 2.7 Amper 6V için 2.9 Amper. Seçimi mi durma akımına göre mi yapmalıyım?

Piyasada 0-12V, 0-30V v.b. bir çok ayarlı kaynak mevcut fakat Amper değerini çözemedim. Sizce ayarlı 0-2A 'mi almalıyım yoksa en az 0-3A hatta 0-5A' mi almalıyım?

Link: http://www.robotistan.com/PowerHD-Yuksek-Guclu-Metal-Dislili-Servo-Motor-AR-1201MG,PR-3242.html

Teşekkürler

Anlayamadığım özelliğinde 3 amper tepe akımı var.
Sen nasıl 2 amperle çalıştıracaksın ?
En az 5 amperlik kullan. Neden ? Dur deyince durmasını istiyorsan güç kaynağın güçlü olmalıdır.

6 adet servonun kaç tanesi aynı anda çalışacak?
Bu bir robot kol vs. ise servoların hareketli olmadığı ama kola yük bindiği durumda da servolar akım çekecektir.
Yani hepsi aynı anda akım çekebilir. Ne kadar akım çekeceği ise yüke, kol ağırlıklarına bağlı ama garanti olsun derseniz 3A*6 dan 18A-> 20A lik bir güç kaynağı gerekir.

Anlayamadığım özelliğinde 3 amper tepe akımı var.
Sen nasıl 2 amperle çalıştıracaksın ?
En az 5 amperlik kullan. Neden ? Dur deyince durmasını istiyorsan güç kaynağın güçlü olmalıdır.

Oradaki amper değerleri hakkında fikir sahibi olmadığım için sormuştum. Güç kaynağı akımını belirlerken tablodaki en yüksek değer olan tepe akımı yani ortalama 2,8A'i seçersek 6 motor için 18A-19A gibi bir değer yapıyor.

6 adet servonun kaç tanesi aynı anda çalışacak?
Bu bir robot kol vs. ise servoların hareketli olmadığı ama kola yük bindiği durumda da servolar akım çekecektir.
Yani hepsi aynı anda akım çekebilir. Ne kadar akım çekeceği ise yüke, kol ağırlıklarına bağlı ama garanti olsun derseniz 3A*6 dan 18A-> 20A lik bir güç kaynağı gerekir.

Evet bu bir robot kol. Motorların çalışma durumu da dediğiniz gibi yüke bağlı olarak değişiyor fakat yinede hepsi devrede olacak. Söylediğiniz gibi 18A-19A'lik ayarlı güç kaynakları çok pahalı acaba aşağıdaki gibi bir ürün kullansam sıkıntı çıkar mı? (Ayarlı olmayan güç kaynakları)

http://urun.n11.com/guvenlik-kamera...9cm5QaJ5hB6ez6yPhaEe1A243EQFEDzJPQRoC0BPw_wcB

Ayarlı değil ama 12v 20A ve üzeri ihtiyacın içn 300-350w ve üstü pc güç kaynağı işini görür 50 tl altında bulabilmen mümkün.

Dostum şahsi fikrim robot kol gibi sait bir projede kullanmak için ayarlı bir güç kaynağı mantıklı değil. Çalışma voltajı 5 volt civarında anladığım kadarıyla. 5 volt yada 12 volt kaç voltta çalışıyorsanız o voltaja uygun smps sabit voltajlı güç kaynağı kullanmanız daha mantıklıdır. Çünkü istediğiniz güç azımsanacak bir güç değil.

Ayarlı güç kaynağını değişken yükleri sürmekte test etmekte kullanmak için yada projelerde kullanmak için değerlendirmek lazım.

Kolay gelsin.

Dostum şahsi fikrim robot kol gibi sait bir projede kullanmak için ayarlı bir güç kaynağı mantıklı değil. Çalışma voltajı 5 volt civarında anladığım kadarıyla. 5 volt yada 12 volt kaç voltta çalışıyorsanız o voltaja uygun smps sabit voltajlı güç kaynağı kullanmanız daha mantıklıdır. Çünkü istediğiniz güç azımsanacak bir güç değil.

Ayarlı güç kaynağını değişken yükleri sürmekte test etmekte kullanmak için yada projelerde kullanmak için değerlendirmek lazım.

Kolay gelsin.

Zaten bu değerlerde bir ayarlı güç kaynağı çok pahalı. Ben şerit ledlerin beslemesi için satılan güç kaynaklarından bir örnek yukarıda paylaşmıştım 5V 20A'lik bir ürün ve ayarlı kaynaklara göre çok çok ucuz. Özel isimlerinin smps olduğunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu :) Sanırım bu PC'ler için satılan güç kaynaklarından daha kullanışlı olur çünkü daha küçük.

Teşekkürler

bencede daha iyi olur çünkü pc için üretilenlerin daha farklı voltaj çıkışları ve güç çekebilmek için diğer voltajlardan da güç çekmeniz lazım.

En mantıklısı dediğiniz gibi. Aynı kanıdayız.

bencede daha iyi olur çünkü pc için üretilenlerin daha farklı voltaj çıkışları ve güç çekebilmek için diğer voltajlardan da güç çekmeniz lazım.

En mantıklısı dediğiniz gibi. Aynı kanıdayız.

Yardım için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri