Ayak Isıtıcı Diyot

hmefo

Üye
Selamlar, bu ilk konum.

Bir kural ihlali yapıyorsam lütfen kusuruma bakmayın.

Elimde bir ayak ısıtıcının ısıtıcı ahşap plakası altına son derece iptidai şekilde yerleştirilmiş, arızalı olduğunu düşündüğüm bir diyot (zener?) var. Üzerinde herhangi bir model bilgisi olmadığı veya uygun ölçüm araçlarına sahip olmadığımdan sizlere danışmak istiyorum.
Bu parçanın ısıtıcıdaki fonksiyonunun tehlikeye sebep olabilecek belli bir ısıda akım geçirip cihazın bir süre soğumasını sağlamak için duraksamasını tetiklemek olduğunu sanıyorum, yani basit bir termostat.
Makro modda fotoğraflarını da çektim, bilmem faydası dokunur mu. Herhangi bir değer yazılı değil gördüğünüz gibi, zaten çok küçük. Kumpasım yok, çok kesin ölçüler değil ama 1,5 x 4mm gibi bir şey.
Yenilemek için almamı önereceğiniz bir model / değer var mı? Yoksa bir ölçüm yapmak şart mıdır?

Saygılar.

Ekli dosyalar

• scr1.jpg
    scr1.jpg
    140.9 KB · Görüntüleme: 53
  • scr2.jpg
    scr2.jpg
    126.9 KB · Görüntüleme: 53
O ntc dir.
Ölçü aletiniz varsa direnç ölçme moduna alıp elemanın uçlarına dokundurun. Elemanı ısıttıkça ölçü aletinden okuduğunuz değer değişiyorsa eleman sağlamdır.

Son düzenleme:
O ntc dir.
Ölçü aletiniz varsa direnç ölçme moduna alıp elemanın uçlarına dokundurun. Elemanı ısıttıkça ölçü aletinden okuduğunuz değer değişiyorsa eleman sağlamdır.
Çok teşekkür ederim. Ben amatör bile sayılmam, elimdeki cihazı çalışır hale getirmeye çalışıyorum o kadar.
Ama zaman zaman başka sebeplerle de ölçüm cihazına ihtiyacım oldu, bir tane alacağım artık.
NTC arızalı değilse arızayı başka yerde ararım, ancak eğer arızalıysa ne yapacağım? Dediğim gibi bunun üzerinde herhangi bir bilgi yok, hangi değerde yeni bir NTC'ye ihtiyacım var nasıl karar vereceğim?

O kolay kolay arıza yapacak birşey değil. Isıtıcının markası Ufo mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri