Avometre şüpheli çalışıyor

@ozgurece35 @arkaplan hocalarım sizlere de, çok teşekkürler. Farklı cihazları da görmüş oldum sayenizde. Bu metodun riskli olabileceğini de öğrendim. Daha önce bilmediğim için satıcıyla görüşmeyi düşünmüştüm, bu vesileyle bilmediğim birşeyi daha öğrenmiş oldum. Kazasız belasız çalışmalar dilerim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şu forumu 2 yıldır okuyorum, bilhassa pandemi döneminde okul gibi kullanmaya çalıştım, okudum okudum, gördüklerimi araştırdım, anlamadığımı tekrar araştırdım, çoğu gece elektrikle ilgili araştırma yaparım. Seri lamba örneğinize o kadar rasgeldim ki, seri lamba denilince aklıma geleceksiniz. Bu konu vesilesiyle teşekkürler @paskomya ustam.

Şu forumu 2 yıldır okuyorum, bilhassa pandemi döneminde okul gibi kullanmaya çalıştım, okudum okudum, gördüklerimi araştırdım, anlamadığımı tekrar araştırdım, çoğu gece elektrikle ilgili araştırma yaparım. Seri lamba örneğinize o kadar rasgeldim ki, seri lamba denilince aklıma geleceksiniz. Bu konu vesilesiyle teşekkürler @paskomya ustam.
güzel iltifatın için teşekkür ederim. ama seri lamba olayı varya. sizlere yani yeni nesile öğretilmeyen bir olaydır. her elektronik elektronikle tamiri ve işi yapan kimsenin bilmesi gereken bir test ve güvenlik aracıdır. biraz cahildir ama en garantili araçtır. arızayı söyler yerini göstermez çünkü. arıza varsa çalıştırmaz/ çalışmasına engel olur. taktığın değiştirdiğin parçanın başka bir arıza yüzünden patlamasını yanmasını önler. seni bir daha sorgulatır ve öğrenmeni sağlar. azcıkta öğretmenlik yapar. bu arada okumayı, anlamayı ve soru sormayı bildiğin sürece bu forumda çözülmeyecek sorun yok gibi (lafım sana değil)

@sami inci hocam, gördüğüm bir durumla alakalı sormak istediğim bir konu var. Konu kalabalığı olmaması için buraya yazıyorum. Siz ve diğer büyüklerim ne derler acaba bu duruma ? Yanlışsa kusura bakmayın hocam. Ama inanın dünden beridir uyumadım, hem forumda, hem Youtube'daki yabancı kanallarda bunu arıyorum. Hocam ben akranlarımdan fazla meraklıyım galiba, yine elektrikle araştırırken, frekans ölçümü sırasında, Faz-Toprağı ve Nötr-Toprağı'da merak edip ölçtüm. Faz-Toprak frekansı, normal Şebeke frekansımızda. Fakat, Nötr-Toprak arasına baktığımda, ki fotoda atabilirim, 200 ler 300 ler havada uçuşuyor, aşırı dalgalı ve hep yüksek. Topraklamalarla alakalı çok şey öğrendim sizden. Tecrübenize sormak istedim. Yabancı bir elektrik kanalına da yorumlarda sordum. Ararken, forumda 2019'da bu konuyla alakalı yaptığınız yorumu okudum gece. Hazır cevaba konmaya çalışmak hem saygısızlıktır hem kalıcı olmaz diye çok aradım bu konuyu buldum. Yakınımda soracak kimse olmayınca mecburen hergün forumdayım. İpucu dahi bulabilsem kârdır. Teşekkür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/frekans-sorunu.128306/

Multimetreler yalnızca "gürültüsüz", temiz, sinyalleri ölçmek için tasarlanmıştır. Genellikle, frekans ölçme devresinin çalışma şekli, sinyalin pozitiften negatife veya tersi yönde geçtiği "zero crossing" yani, "sıfır geçişlerini" saymaktır. Distorsiyon ve / veya harmoniker daha fazla sıfır geçişine neden olur. Ve bunlar daha yüksek frekans bileşenlerine sahiptir. Bir multimetrenin sağlayabileceğinden daha ayrıntılı bir gözlem için osilaskopları kullanıyoruz.
Osilaskop ile bütün "ölçüm hatalarını" görebilirsiniz. Şebekenin frekansını, enerji üretilen yerler dışında, ölçmenin gereği yoktur, 50hz'in 200hz olarak okunması tümüyle hatalı bir ölçümdür. Bu, size şebeke frekansının 200hz olmasından ziyade distorsiyon ve harmoniklerin olduğunu ve ölçü aletinizin bunları göremediğini gösterir. Ancak bu değerler herhangi bir anlam ifade etmez.

Multimetreler yalnızca "gürültüsüz", temiz, sinyalleri ölçmek için tasarlanmıştır. Genellikle, frekans ölçme devresinin çalışma şekli, sinyalin pozitiften negatife veya tersi yönde geçtiği "zero crossing" yani, "sıfır geçişlerini" saymaktır. Distorsiyon ve / veya harmoniker daha fazla sıfır geçişine neden olur. Ve bunlar daha yüksek frekans bileşenlerine sahiptir. Bir multimetrenin sağlayabileceğinden daha ayrıntılı bir gözlem için osilaskopları kullanıyoruz.
Osilaskop ile bütün "ölçüm hatalarını" görebilirsiniz. Şebekenin frekansını, enerji üretilen yerler dışında, ölçmenin gereği yoktur, 50hz'in 200hz olarak okunması tümüyle hatalı bir ölçümdür. Bu, size şebeke frekansının 200hz olmasından ziyade distorsiyon ve harmoniklerin olduğunu ve ölçü aletinizin bunları göremediğini gösterir. Ancak bu değerler herhangi bir anlam ifade etmez.
@AG Mehmet Hocam çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Öyle bir merak sebebi, ölçmüşken Nötr-Toprağın frekansını merak edip sürekli değişken görünce, sorabilecek kimse olmayınca sormak istemiştim. Cevap çok net olmuş, çok sağolun. Spesifik sorular sormaya çalışıyorum. Temel soruları araştırıp bulmaya çalışıyorum. Yardımcı olduğunuz için Allah razı olsun. Kazasız belasız çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri