Avometre şüpheli çalışıyor

Bnndenizz

Üye
Merhaba kıymetli büyüklerim,
Elektrik programından yeni mezun oldum. Okulun başlangıcından beri, forumu bir okul gibi kullanıyorum. Sizlerin, arızalara ve konulara verdiğiniz yanıtları, sürekli takip ediyorum ki, iyi bir teknik adam olabilmek böyle mümkündür. O yüzden hepinize çok teşekkür ederim.

Problemim :
Uzun zamandır UNİ-T UT33D kullanıyorum. Geçen gün, UNİ-T UT89X aldım. Prizde Faz-Nötr , Faz-Toprak ve Nötr-Toprağı ölçerken bir tuhaflık farkettim. Probun teki fazda iken, diğer prob boşta olmasına rağmen voltaj gösteriyor, hatta parmağımla dokunduğumda 90 voltlara varan voltaj görüyorum. Probun tekini Nötr'e koyup diğerini boşta bıraktığımda da yine değer görünüyor. Hemen 33D ile denedim fakat tek prob boştayken olması gerektiği gibi, değer göstermedi. Forumda bununla alakalı bir konu okumuştum fakat aradığımda bulamadım. O yüzden tecrübelerinize danışmak için geldim. Kusurum olmuşsa affola.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uni-t 89x hassas bir alettir. Yaşadığınız durum normal.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ölçüm yaparken yandaki enerjili kablolardan etkilenebilir diye düşünerek onlardan uzakta da ölçmüştüm, değerlerin 90 100'lere fırlaması abes gelmişti. O yüzden sormak istedim tekrar teşekkürler.

Merhaba kıymetli büyüklerim,
Elektrik programından yeni mezun oldum. Okulun başlangıcından beri, forumu bir okul gibi kullanıyorum. Sizlerin, arızalara ve konulara verdiğiniz yanıtları, sürekli takip ediyorum ki, iyi bir teknik adam olabilmek böyle mümkündür. O yüzden hepinize çok teşekkür ederim.

Problemim :
Uzun zamandır UNİ-T UT33D kullanıyorum. Geçen gün, UNİ-T UT89X aldım. Prizde Faz-Nötr , Faz-Toprak ve Nötr-Toprağı ölçerken bir tuhaflık farkettim. Probun teki fazda iken, diğer prob boşta olmasına rağmen voltaj gösteriyor, hatta parmağımla dokunduğumda 90 voltlara varan voltaj görüyorum. Probun tekini Nötr'e koyup diğerini boşta bıraktığımda da yine değer görünüyor. Hemen 33D ile denedim fakat tek prob boştayken olması gerektiği gibi, değer göstermedi. Forumda bununla alakalı bir konu okumuştum fakat aradığımda bulamadım. O yüzden tecrübelerinize danışmak için geldim. Kusurum olmuşsa affola.
0,.90 olabilir mi foto atarmısınız

Cihazınız sağlam ise bunun sebebi giriş empedansının yüksek olmasıdır. Probun ucunu hiç bir yere dokunmasanız bile havanın direncinden dolayı bir değer görebilirsiniz, eliniz nemli-ıslak olduğunda daha yüksek voltaj okuyabilirsiniz.
Kolay gelsin

Unit UT89XD

7.20 sn sonrası konu sorusunun cevabı olabilirmi ? ( 8.40 sn . )

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Dün gece buraya konuyu açtığımda, gidip Youtube'da da aradım, hazır cevaba konmamak için. Hatta videoya yorum bırakıp, video sahibine de sordum. O da tek elle faz bulmakla alakalı bir videosunun linkini paylaşmış, bende sizinle paylaşmış olayım ilginizi çekerse diye :

Soruyu arıza gibi sormamın sebebi, bu zamana kadar hiç böyle bir cihaz kullanmadığım içindi hocam, ilk kez karşılaşınca arıza zannettim, tecrübe oldu banada. Tekrardan emeğiniz için sağolun.
o normal o şekilde fazı buluyorlar.
İlk defa böyle bir cihaz kullanıyorum hocam. Birde bende bir huy var, bu tip teknik konularda sebebini bulana kadar merak ederim. Şimdi bunun teorik tarafını araştıracağım. Tecrübe oldu banada. Teşekkür ederim desteğiniz için.

Son düzenleme:
Cihazınız sağlam ise bunun sebebi giriş empedansının yüksek olmasıdır. Probun ucunu hiç bir yere dokunmasanız bile havanın direncinden dolayı bir değer görebilirsiniz, eliniz nemli-ıslak olduğunda daha yüksek voltaj okuyabilirsiniz.
Kolay gelsin
Hocam çok teşekkür ederim, fazla meraklı olduğum için teknik konularda herşeyin sebebini anlamaya çalışıyorum, anlayamayınca burada sormak istedim.
Bu arada, faz bulurken siyah probu çıkarın deniliyor, acaba gerilim yüzünden mi diye düşünüp diğer multimetremle bunun siyah probunu toprağı referans alarak ölçtüm 72v gibi bir değer gördüm. Kusura bakmayın ezberci bir öğrenci olmamak için sürekli bu forumdayım, cevabınız için teşekkür ederim tekrardan.

0,.90 olabilir mi foto atarmısınız
Hocam foto atamadım şuan ama, bu faz bulmakta kullanılan bir yöntemmiş, ayrıca probun teki fazdayken, diğerine dokunulduğunda, tabii aletin kalitesi ve o anki toprağa karşı izolasyon durumuna göre çarpılmaya kadar varabilirmiş, bilmeden tecrübe etmiş oldum. Forum sayesinde öğrendim. Sizede çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri