Avize bağlayacağım yardım welp

haruharu

Üye
Arkadaşlar merhaba

Benim tavandan sarı ve kırmızı renk iki kablo iniyor. Avizem ise 3lü avize mavi ve kahverengi kablosu var. Hangisini hangisine bağlamalıyım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1- ilk önce hangi anahtara bağlı olduğunu ölçü aleti ile tespit edin. Ac de nötr faz fark etmez. doğruladıktan sonra bağlayabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba

Benim tavandan sarı ve kırmızı renk iki kablo iniyor. Avizem ise 3lü avize mavi ve kahverengi kablosu var. Hangisini hangisine bağlamalıyım?
Avizeniz 3 lü ise 3 lü kablo olması lazım ki komitator anahtarla kumanda edilen avizeler böyledir. Yani anahtarın birine basınca 1 ampul diğerine basınca iki ampul yanar. Sizde avizeler iki kablo olduğuna eminseniz tavandaki iki kabloyu renk fatketmeksizin baglayabilirsiniz ama avizede 3 ampul olup iki kablo olması az rastlanan bir durumdur. Avize de kablo kopukluk vs yok değil mi.

Tesisatı çeken elektrikçi standartlara uymuş olsaydı nötr için mavi, faz için kahve renk kablo kullanacaktı.
Yapılacak iş, kablolar birbirine değmiyorsa düğmeden açıp en azından bir kontrol kalemi ile hangisinin faz olduğu tespit edilmeli. Avizede de durum aynı. Normalde ampul dibine gelecek olanın faz olmasına dikkat edilmeli. Çünkü ampulu takarken düğmeden açık kalmışsa çarpılma durumu olur! 3 ampul için 2 kablo olması avizedeki tüm ampullerin aynı anda yandığı anlamı gelir. Bende de o tür bir avize var, avizenin bağlantılarına ampulun birinin kablosunu ayırıp araya basmalı bir düğme ilave ettim. Düğmeden açınca 2 ampul yanıyor gerekirse ilave ettiğim düğmeden açıyorum. Ya da klasik olan, ampulun birini gerekmediğinde gevşetmek ile sorun çözülür. Ya da dimlenebilen ampullerden alınıp dimmer anahtar ile istenen ışık seviyesinde yakılabilir.

Tesisatı çeken elektrikçi standartlara uymuş olsaydı nötr için mavi, faz için kahve renk kablo kullanacaktı.
Yapılacak iş, kablolar birbirine değmiyorsa düğmeden açıp en azından bir kontrol kalemi ile hangisinin faz olduğu tespit edilmeli. Avizede de durum aynı. Normalde ampul dibine gelecek olanın faz olmasına dikkat edilmeli. Çünkü ampulu takarken düğmeden açık kalmışsa çarpılma durumu olur! 3 ampul için 2 kablo olması avizedeki tüm ampullerin aynı anda yandığı anlamı gelir. Bende de o tür bir avize var, avizenin bağlantılarına ampulun birinin kablosunu ayırıp araya basmalı bir düğme ilave ettim. Düğmeden açınca 2 ampul yanıyor gerekirse ilave ettiğim düğmeden açıyorum. Ya da klasik olan, ampulun birini gerekmediğinde gevşetmek ile sorun çözülür. Ya da dimlenebilen ampullerden alınıp dimmer anahtar ile istenen ışık seviyesinde yakılabilir.
Evet hocam standartlar, işçinin zekası ve tedbiri asla ihmal etmemek de çok önemli. Eski dubleks evimde üst katta ayrı sigorta panom vardı. Üst kattaki ebeveyn banyosundaki prizi tamir ederken kablolama standart idi ama yapan gerizekalı usta banyonun prizi alt kattaki aynı hizadaki mutfak buatından alınca üst katdaki şalterler inik olsa da kontrol kalemiyle tekrar kontrol etmenin önemini hafif çarpılınca tekrar hatırladım:) İş bitince yeni linye çekip hatayı düzeltmiştim...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri