Autocad'teki aydınlatma projesinde bu 2 çizim farklılığının sebebi?

elektelekt

Üye
Selam abiler. Autocad çizimlerinde yeniyim. Basit bir soru soracağım. Alttaki 2 projede aynı oda ama aydınlatma çizimleri farklı.

Sorum şu: Bazen aydınlatma çizimleri soldaki gibi anahtardan lambaya duvar dibinden gidip o şekilde çiziliyor.
Bazende sağdaki proje gibi anahtardan lambaya çapraz şekilde çiziliyor. Bu farklılıkların bir sebebi var mı yoksa ikiside olur mu?

Yada sebebi; soldakinin anlamı: duvar kırıp o hizada ilerle ve lambanın hizasına gelince yukarı çıkarak lambaya girerek yap, sağdakinde ise direk anahtardan lambaya tavan borusu at. Yapılışı yüzünden mi bu çizim farklılıkları? Yani Kişinin tercihine göre mi bu işleyiş abiler, yoksa kamu projelerinde, müstakil ev ise, apartman dairesi ise vs. gibi kriterlere göre değişiklik durumları mı var bu çizimlerin ?

1643732663256.png
1643732735819.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Keyfi olduğunu düşünüyorum. Önemli olan girdiği çıktığı noktadır. Geri kalan tesisatı döşeyecek kişinin sorunu/insiyatifi. Tabi mesela istisna durumlar olursa belirtilebilir plan üzerinde. Örneğin planda odanın asma tavan olup olmadığı, örneğin anahtarın yüksekliği vs. Ama kanunen nedir kesin birşey diyemem konuda yetkin arkadaşlar yazacaklardır.

Konu gelmişken, aşağıya fransa'da standart bir konut planı örneği eklemek istiyorum. Hem çizenin hemde tesisatı döşeyenin hatta plana öylesine bir göz atanın bile işini kolaylaştıran bir tasarım. Ülkemizde neden halen hesap makinesinde çizilmiş gibi planlar yapıyorlar anlamıyorum. O değil işin en büyük sıkıntısını çeken, tesisatı döşeyecek vatandaş oluyor plan okurken ve uygulama yaparken. Şu aşağıdaki planı afedersiniz kör adama verseniz okuyabilir.

IMG_20220201_180400.jpg

Burada da kimse plana bakmıyor.
Sadece baktığı şey odada kaç lamba kaç priz olduğu.
Yoksa nereden geçireceğini kendisi biliyor .....:)

Keyfi olduğunu düşünüyorum. Önemli olan girdiği çıktığı noktadır. Geri kalan tesisatı döşeyecek kişinin sorunu/insiyatifi. Tabi mesela istisna durumlar olursa belirtilebilir plan üzerinde. Örneğin planda odanın asma tavan olup olmadığı, örneğin anahtarın yüksekliği vs. Ama kanunen nedir kesin birşey diyemem konuda yetkin arkadaşlar yazacaklardır.

Konu gelmişken, aşağıya fransa'da standart bir konut planı örneği eklemek istiyorum. Hem çizenin hemde tesisatı döşeyenin hatta plana öylesine bir göz atanın bile işini kolaylaştıran bir tasarım. Ülkemizde neden halen hesap makinesinde çizilmiş gibi planlar yapıyorlar anlamıyorum. O değil işin en büyük sıkıntısını çeken, tesisatı döşeyecek vatandaş oluyor plan okurken ve uygulama yaparken. Şu aşağıdaki planı afedersiniz kör adama verseniz okuyabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 84702
teşekkürler, haklısınız üstad bu çizim ile bizimkiler arasında çok fark var

çizimimiz yukarda sağdaki gibi,işçiliğimiz fransız projesi gibi .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri