Autocad'teki elektrik çiziminin; gerçekte nasıl uygulandığı ile ilgili soru?

elektelekt

Üye
selam abiler. Staja başlamadan önce biraz araştırıp gitmek istediğimden basit bir soru soracağım

Okulda hep autocad üzerinde çizimleri gördük ama uygulamada çok eksiğimiz var. Oyüzden size temel bir soru sormak istiyorum. Bu projede mor kablo (linye) anahtara girdi. sonra sarı olan sorti lambalara gidiyor. (projede)

Sorum şu; biz bunları duvara 10 cm olarak ezbere çiziyoruz. Sonra lambalara gidiyoruz.
Peki projeyi uygularken; ilk autocadte 10 cm olarak ilerlediğimiz çizgi için; yan duvarı kırarak ilerliyoruz. Sonra lamba hizasına geldiğimizde tavana çıkıp lambalara boru mu atıyoruz demek ?

1614865462554.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Lambalar icin eskiden tavan betonu dokulmeden once tavanlara boru kirislere buat atilirdi sonra duvara koydgun anahtarin prizlerin borusu kirsteki buata devreyi tamamlarsin

ben ilk ise basladigimda boyleydi son 10 yilda değişti kopuklu tavan yapıyorlar mantik muhtemelen gene ayni ya betondan once boru atarlar yada kopuklerden lamba borularini gotururler buyuk ihtimal bunu hic gorme firsatim olmadi

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri