AUTOCAD script ile iç tesisat çizme

Arkadaşlar merhaba.

Zonguldak'ta SMM olarak 2 aydır çalışmaktayım. İç tesisat projelendirmesini olabildiğince hızlı yapmaya çalışıyorum ve bununla ilgili aklımda bazı soru işaretleri var.

AUTOLISP kullanarak priz linyelerini çekmeyi düşünüyorum, aklımda ise şöyle bir program var (AUTOLISP diline tam hakim değilim):
Bir komut oluşturacağım ve bu komut bildiğimiz polyline gibi çalışacak, ancak komut içindeki opsiyonlara priz seçeneği ekleyeceğim. P enter yapıldığı zaman çizgi çekmeyi bırakıp blok olarak priz ekleyecek(yönünü açı alarak tayin edecek) ve çizgi çekmeye devam edecek. Ek olarak sayaç yardımı ile linye numarası belirleyecek ve priz sayısını alacak. Bu tarz bir şey mümkün mü? Hiç bir forumda göremedim illaki denenmiş olması gerek.

Buna ek olarak yapılan çizime göre yükleme cetvelini oluşturacak, bu tabloya göre tek hat ve kolon hattı şemalarını çizecek bir program yazılabilir mi? AUTOCAD bu kadar programlanmaya müsait midir? Nereden başlamam gerekiyor?

AUTCAD programlama ile ilgili her türlü tavsiyeye ve yönlendirmeye açığım.

Tabi ki söylediğin program yazılabilir. Autocad macro .net ile yapılabilir. Bunları araştırabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri