Autocad de Elektrik Proje Çizimi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar konulara cevap veren herkese çok çok teşekkür ederim :)

Çoğu arkadaşım yönetmelikten bahsetmiş ben elektrik teknikeri olarak inşaatlarda da çalıştım aşağı yukarı nasıl hat çekileceğinden veya bir linyeye en fazla 7 priz sortisi bağlanabileceğinden falan haberim var yalnız tek sıkıntım şurada ?

Gerilim düşümü hesabı ve akım kontrolü hesabı aydınlatma hesabı ve diğer hesaplarla alakalı bilgi edinebileceğim bişiler var mı ?

Bana çok lazım acilen öğrenmem lazım ki proje çizmeyi çizebilmeyi gerçekten çok istiyorum ...

Bir arkadaşımız da yüzyüze eğitim verebileceğini söylemiş eğer öyle bir imkanı varsa gelsin buyursun öğretsin bize 3-5 bardak çay önemli değil yeter ki proje çizmeyi keşif ve metraj çıkarabilmeyi vs elektrik projesi adına her şeyi öğrenebilelim benim tek derdim o

yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim ..

Kolay gelsin
İyi çalışmalar...

formul 2.l.n bölü k.s.u gerilim düşümü hesabı l=uzunluk n=güç k=iletkenlik kat sayısı 54 s=iletken kesiti u=gerilim
teknikerseniz bunları bilmeniz gerekir

formul 2.l.n bölü k.s.u gerilim düşümü hesabı l=uzunluk n=güç k=iletkenlik kat sayısı 54 s=iletken kesiti u=gerilim
teknikerseniz bunları bilmeniz gerekir

Bunları biliyorum zaten her yerde var fakat benim bu konuyu açma sebebim elektrik projesine sıfırdan başlayacağım ilk nerden başlamalıyım nasıl çizeceğim ?

Yalnız çok rica edeceğim gerçekten çok iyi bilen sadece bu işi yapan arkadaşlar kardeşler cevap versin çünkü herkes farklı bişiler söyleyince de kafa karmakarışık oluyor .

ben autocad biliyorum teknik bilgileri de biliyorum fakat autocadde projeyi çizerken nasıl çizmem gerektiğini bilmiyorum mesela 2 boyutlu mimari proje var elimde ben bu proje üstünde elektriği çizeceğim anahtar koyarken duvardan kaç m veya kaç cm uzaklığa çizeceğim yoksa autocadde kafama göre yerleştirebilir miyim bunun hakkında bilgiler istiyorum yardımcı olun lütfen kendi alanım ve ben hala proje çizmede bir adım bile ilerleyemedim ???

Canpolat a yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa bana da ciddi derecede faydası olacaktır ben de 0 'dan başlıyorum
ve aynı şekilde teorik olarak belirgin hatlarda bilgim mevcut var ancak sahada da projede de yeterli uygulama eğitimi verilmiyor okullarda
gerçek anlamda donanımlı birileriyle iletişim halinde olmadan yanlış yönlendirmelerle yol almak istemiyorum
yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler

Canpolat a yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa bana da ciddi derecede faydası olacaktır ben de 0 'dan başlıyorum
ve aynı şekilde teorik olarak belirgin hatlarda bilgim mevcut var ancak sahada da projede de yeterli uygulama eğitimi verilmiyor okullarda
gerçek anlamda donanımlı birileriyle iletişim halinde olmadan yanlış yönlendirmelerle yol almak istemiyorum
yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler

herşeyi sıfırdan öğrenmek istiyosan megepin dökümanları her zaman işe yarar. http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/aydınlatmaprojeleri.pdf bu pdf i incele. bende bu işe başlarken burdan başlamıştım. takıldığın yerler olursa sorabilirsin

Bunları biliyorum zaten her yerde var fakat benim bu konuyu açma sebebim elektrik projesine sıfırdan başlayacağım ilk nerden başlamalıyım nasıl çizeceğim ?

Yalnız çok rica edeceğim gerçekten çok iyi bilen sadece bu işi yapan arkadaşlar kardeşler cevap versin çünkü herkes farklı bişiler söyleyince de kafa karmakarışık oluyor .

ben autocad biliyorum teknik bilgileri de biliyorum fakat autocadde projeyi çizerken nasıl çizmem gerektiğini bilmiyorum mesela 2 boyutlu mimari proje var elimde ben bu proje üstünde elektriği çizeceğim anahtar koyarken duvardan kaç m veya kaç cm uzaklığa çizeceğim yoksa autocadde kafama göre yerleştirebilir miyim bunun hakkında bilgiler istiyorum yardımcı olun lütfen kendi alanım ve ben hala proje çizmede bir adım bile ilerleyemedim ???

arkadaşım ilk başlayacağın yer elindeki mimari projedir. onu temizleyerek başlayabilirsin işe. http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/aydınlatmaprojeleri.pdf sende ilk bu pdfi incele burdan projede neler olması gerektiğini odada kaç priz olur hesap neye göre yapılır vs bi çok şeyi öğrenebilirsin. proje çizme olayını da çok büyütme zor değildir bi yerden sonra yemek yemek yolda yürümek gibi bişey olur.

can polat selam.***@ccproje.com a iletişim bilgilerini yazarsan yardımcı olurm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi günler rahatsız ediyorum ama teknik çizim hakkında bir kaç bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.ben elektrik teknikerliği son sınıf öğrencisiyim okulum bitince Ankara'da hayatımı sürdüreceğim bu autocad ile elektrik projesi çizim işi ne kadar yeterli iş olanakları nasıl elektriğin bir sürü dalı var acaba kendimi bu dalda yetiştirsem yeterli olurmu ? bu iş ile uğraştığınız için bilgi almak istedim...

slm müdür buradan ne söylenırse söylenssızn bence yetersız oluyor..
ben bu işle 9 yıldır karnımı doyuruyorum ve bana bu işi yolda tanıştırğım bırı öğretti o gunden berı bende elımden geldığı kadar yardımcı olmaya çalışıyorum..
ben istanbulda oturuyorum anadolu yakasında bir gun kendını ayarla bana bir çay ısmarla :) ben sana bildiğim herşeyi yüz yüze anlatırım.
öğretmenlik ücretim 1 bardak çayla sınırlı değildir :) en az 3-4 bardak içerim valla.. 15 gunluğune yurt dısındayım mail le irtibata gecersek 15 gun içinde yardımcı olurum sana
görüşmek üzere

İyi günler rahatsız ediyorum ama teknik çizim hakkında bir kaç bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.ben elektrik teknikerliği son sınıf öğrencisiyim okulum bitince Ankara'da hayatımı sürdüreceğim bu autocad ile elektrik projesi çizim işi ne kadar yeterli iş olanakları nasıl elektriğin bir sürü dalı var acaba kendimi bu dalda yetiştirsem yeterli olurmu ? bu iş ile uğraştığınız için bilgi almak istedim...

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri