atmega328-pu ile devre oluştumak ile ilgili

penkalaa

Üye
Arduino kullanarak yaptığım bir devrem var. Devrede bir flow sensor var bu sensorden su akışı olup olmadığına ve suyun akış hızına göre bir adet 5mm rgb ledin kontrolünü sağlıyorum. Bu devre için baskı devre yapmak istiyorum ve beslemesini 1.5voltluk 3 adet pil ile sağlamak istiyorum. atmega328p kullanmayı düşünüyorum.
1. Sorum bu devre için atmega328p yerine alternatif ve daha az yer kaplayacak nasıl bir mikro denetleyici kullanabilirim yada böyle bir isteğe gerek var mı? Atmega328p kullanmak mantıklı mı?
2. Sorum bu devreyi 3 tane 1.5v luk kalem pil ile besleyebilir miyim ? Besleyebilirsem teorik olarak hesaplayabildiğim süre kadar devrenin kendi kendine çalışması ne kadar gerçeğe yansıyabilir ? (su akışı olmadıgında ledim 30 saniye yanık olucak ondan sonra sönücek. 3dk de birde blink yapıcak. su geçişinde sürekli yanıcak. Komple devremin ne kadar güç tükettiğini nasıl hesaplayabilrim mikro denetleyici ne kadar etkili olur bu güç tüketiminde gibi)
3. Sorum bu sorunları aştıktan sonra bu devre için baskı devre çizmem gerekiyor bunun ile ilgili nasıl tavsiyler verebilirsiniz.;

Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.
Sağlıklı haftasonları.

Son düzenleme:
1. Smd mi yoksa dip bir entegre isitiyorsun. Eğer smd kullanıyorsan zaten 328 az yer kaplar daha küçüğünü lehimleyemezsin.

2.3x1.5 = 4.5 yeter atmega 328 2.7 volta kadar çalışabilir. Uyku moduna alırsan süreyi uzatabilirsin.

3. Ben eagle kulanıyorum. Bence çok kolay ve kapsamlı. İnternette kullanacağın her eleman için önceden çizilmiş kitaplıklar var. Gerber hazırlaması da kolay. Yaptıklarımdan birisini ekledim

Ekli dosyalar

• esp32.jpg
    esp32.jpg
    288.6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
8 bacaklı bir mcu ile yapılabilir bence.
Sensör çıkışı nasıl okunuyor?
Eğer sadece arduino kullanabiliyorsa attiny serisi için arduino core yükleyebilmesi gerekir. Bu biraz zor bir iş olduğu için bahsetmedim.

1. Smd mi yoksa dip bir entegre isitiyorsun. Eğer smd kullanıyorsan zaten 328 az yer kaplar daha küçüğünü lehimleyemezsin.

2.3x1.5 = 4.5 yeter atmega 328 2.7 volta kadar çalışabilir. Uyku moduna alırsan süreyi uzatabilirsin.

3. Ben eagle kulanıyorum. Bence çok kolay ve kapsamlı. İnternette kullanacağın her eleman için önceden çizilmiş kitaplıklar var. Gerber hazırlaması da kolay. Yaptıklarımdan birisini ekledim
teşekkür ediyorum düşündüklerimi gerçekten bilen birine onaylatmak istiyordum

bu arada dip kullanıyorum smd için gözüm yemedi lehimlemesine
başka bir soru bu çizdiğim devreyi cnc de kazımayı düşünüyorum daha önceden yaptınız mı sağlıklı oluyor mu?
8 bacaklı bir mcu ile yapılabilir bence.
Sensör çıkışı nasıl okunuyor?
bir adet flow sensör kullanıyorum çıkış dijital

bu arada cevaplarınız için teşekkürler haftaiçi işim yoğundu buraya bakamadım kusura bakmayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
cnc de devre kazımak bütün elemanların dip se smd yoksa olur. smd elemanlar için kazıma yapmak için makinanın hassasiyetinin iyi olması lazım onun içinde pahalı bi makina lazım. Ben laser bi makina yapmayı düşünüyorum ama yakın zamanda olmaz heralde.

cnc de devre kazımak bütün elemanların dip se smd yoksa olur. smd elemanlar için kazıma yapmak için makinanın hassasiyetinin iyi olması lazım onun içinde pahalı bi makina lazım. Ben laser bi makina yapmayı düşünüyorum ama yakın zamanda olmaz heralde.
Smd elemanım yok ama cncnin hassasiyeti de baya iyi profesyonel bi makina zaten bir sıkıntı olmazsa devreyi tamamladıktan sonra 10-15 tane yapmayı düşünüyorum pcbde yollar haricinde kalan bakır yüzeyler bana bir sorun teşkil eder mi sizce

Pic12f683 yeterli 328p fazla iri

Smd elemanım yok ama cncnin hassasiyeti de baya iyi profesyonel bi makina zaten bir sıkıntı olmazsa devreyi tamamladıktan sonra 10-15 tane yapmayı düşünüyorum pcbde yollar haricinde kalan bakır yüzeyler bana bir sorun teşkil eder mi sizce
Yüksek voltaj taşımayacaksa etmez.
Pic12f683 yeterli 328p fazla iri
Arduino kullanıyorsa pic serisini kullanamaz, ancak atmel in attiny serisini kullanması lazım ki onun içinde microcore yüklemesi gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri