Astsubayların Sorunları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar merhaba
1970 li yıllardan bugune kadar yaşamış biri olarak siyasi görüşleri bir kenara bırakmış bir bireyim... ama o günlerdenbugüne kadar gördüklerimi bir potada toplayıp özetlemem gerekirse konu maaş özlük hakları değil konu türkiyede artık bir şeylerin değiştiğidir...iyimidir kötümüdür haklımıdır haksızmıdır bunu zaman gösterecek..50 de kore de 1974 de kıbrısda kahraman ilan edilen türk ordusu bugün geldiği nokta ortadır...süikaste kurban giden paşalar bir yanda tutuklanan paşalar bir yanda zoraki emekli edilen albaylar bir yanda yemediği halt kalmayan albaylar bir yanda....
kısaca arkadaşlar benim gördüğüm ve anladığım şudur... 1960 lı yıllardan beri dediğim dedik olan ülkenin siyasetine müdahale eden darbe yapan planlayan ülkenin sorunları yerine kendi sonları için uğraşan tsk ya huuooop yeter artık denmiş.. ve askerin olması gereken yer olan kışlasına mahkum edilmiştir... assubayların seslerinin çıkması da haklı veya haksız bardağa düşmeye başlayan son damlalardan biridir....

Astsubaylar memlektte en son konuşması gereken, hak isteyen çalışanlar olmalıdır. Askeriyenin hemen hemen tüm işleri dışarıda özel olarak çalışan firmalar tarafından yapılmakta, bunun yanında burjuvadan gibi davranıp memleketi sömürenler de bunlar.

Tanıdığım bir uzman çavuş var, askeriyenin servis şoförlüğünü yapıyor bir de az maaş alıyorum diye hayıflanıyor. Ya memleket nasıl bir memleketse senin gibi bir adama çuvalla para veriyor, çuvalla hak veriyor. Sen hala hayıflanıyorsun. Senin yaptığın işi yapacak bir dünya adam var dışarıda, hem de asgari ücretle. Allah gözünüzü doyursun. Yazıktır.

Astsubaylar askerlik dönemlerinde askerlere yaptırdıkları çilenin tepkilerini çekiyorlar, bence astsubaylık kaldırılsın, bekçilik kaldırıldı diye eminiyette bir zayıflıkta olmadı. Astsubaylık kaldırıllırsa askeriyede de zerre kadar olmaz herhalde
:)

Ben astsubaylık kolaydır demiyorum...
"Adaletsiz" olduğundan bahsettiğiniz olayların sivilde daniskası var. Düzen böyle... Hem sivil çalışma şartları TSK dan daha iyi olsa astsubayların orada ne işi var değil mi ?
Aralarında tıpkı sivilde de olduğu gibi, aldığı maaşı kat kat fazlasıyla hakedenler olduğu gibi, kuruşunu haketmeyenlerin de olduğu gerçektir.
Şu anda astsubayların düştüğü kaos, TSK ya zarar vermektedir. Bu işten en zararlı çıkacak olan da astsubaylardır. Ordusunu seven bir sivil olarak bundan kaygı duyuyorum. Bunlar TSKnın en güvenilir kurum olmasını kırmak ve hatta ordunun eski itibarını kazanabilmek için gereksiz bir hamlede bulunmasını zorlamak için yapılıyor olabilir. Yedi düveli dize getirmiş Türk Ordusu bu değil...

Sayın kalptencan; 2 üsteğmen birlik içi nedenlerle, 1 astsubay birlik dışı sebeplerle ceza aldı dedim. Yani subaylara da ceza veriliyor. Görevini en iyi biçimde yapan ve iç hizmet yönetmeliklerine uyan biri neden ceza alsın ki ? Elbette askeri disiplin, memurlara göre oldukça serttir. Ama bu, şimdi hayıflanan astsubay arkadaşlar bebekken de böyleydi, şimdi de böyle... Girmeselerdi. Ben girmedim...

Sayın Since0 ben astsubayların maaşlarını çok bulmuyorum. Göreceli olarak konuşuyorum. Özlük haklarından söz ediyorsunuz. Kaç sivil kurumda TSK daki özlük hakları var ki ? Lojman, orduevi, yazlık orduevi, askeri kreş, kantin, askeri halı saha vs... Siz çayı kaç liraya içiyorsunuz ? Savcı hakim kaç liraya içiyor ? Mühendis teknisyen kaç liraya içiyor ? Siviller olarak bizler bunları görmezden gelemiyoruz. Sizlerde görün...

Sayın mardahan cuma günü itibariyle yeni tayinler belli oldu doğuda bir hudut taburundan geleli iki yıl olmadan Şırnak ın google eart te bile bulmayacağınız bir yere tayinim çıktı siz hala çay parasından bahsediyorsunuz nasıl bir vicdanınız var anlamadım artık bir şey yazmayacağım kişisel olarak zaten sözün bittiği yerdeyim hayırlı yakmalar dilerim.

Forum sitemizin değerli üyelerinden sayın SİNCE nin tayin olduğu yeni görevinde kendisine ve tüm TSK ve POLİS Teşkilatı mensuplarımıza hayırlı görevler dilerim.Fikirler farklı olabilir bazen çok çetin yazışmalar olabilir ama hepimiz bu güzel ülkemizin teknik elemanlarıyız acizane hepimiz geleceğimizin inşasında pay sahibiyiz.Mutlaka problemler varolmaya devam edecektir,karşılıklı empati ve özeleştiri ile problemlerin çözümünde katkımız ne kadar çok olursa VATAN GÖREVİ sayılabilecek güzel işlere beraberce imza atmış oluruz.Tarafeyne selam ve sevgilerle......

Astsubaylar memlektte en son konuşması gereken, hak isteyen çalışanlar olmalıdır. Askeriyenin hemen hemen tüm işleri dışarıda özel olarak çalışan firmalar tarafından yapılmakta, bunun yanında burjuvadan gibi davranıp memleketi sömürenler de bunlar.

Tanıdığım bir uzman çavuş var, askeriyenin servis şoförlüğünü yapıyor bir de az maaş alıyorum diye hayıflanıyor. Ya memleket nasıl bir memleketse senin gibi bir adama çuvalla para veriyor, çuvalla hak veriyor. Sen hala hayıflanıyorsun. Senin yaptığın işi yapacak bir dünya adam var dışarıda, hem de asgari ücretle. Allah gözünüzü doyursun. Yazıktır.
sayın hansandersen siz hangi ülkede yaptınız askerligi bilmiyorum ama askeriyede dışardan firma tarafından yapılacak işler kışla içinde personel tarafından yapılacak işler bellidir. size göre sanırım hiç kimse orduda çalışmıyor yatıyor dışardan gelip adamlar bütün işi yapıyor.bir kışlanın mutfagında 3000 kişye yemek çıkar,fırında 3000 kişiye ekmek çıkar,bunun elektrik işleri sıhhı tesisat işleri muhabere nin bütün konularındaki arıza Bakım onarım faaliyetleri teknisyen astsubayların nezaretinde veya kendiler tarafından yapılır büyük işler hariç.uzman çavuş çuvalla para alıyor diyorsunuz ?çuvaldan kastınız ne ? nerde yaşıyor bu adam siz bu adama çok kızmışsınız sanırım :) ama genele yansıtmak haksızlık olmuyormu?daha geçen siirtte çatışmada uzman çavuş gazi olmuş ayagından yaralanmış belkide sakat kalacak hangi parayla bunu ödeştireceksniz çuvalınızlamı?siz birkaç kişye kızmışsınız haklısınızdır belkide aama genele karşı çok agır sözler sarfetmişiniz. özür dilerim.

arkadaşlar yerimidir bilmem ama geçenlerde bir arkadaşımdan bir hikaye dinledim sizlerle paylaşmak isterim.adamın biri cehennemi ziyarete gidiyor baş zebani adamı karşılıyor ve gezdirmeye başlıyor,bir sürü kuyu var içinde insanlar yanıyorlar,ve her kuyunun başında eli sopalı bir adam bekliyor,adam merak edip soruyor bu kuyular ne zebani cevap veriyor her milleti ayırdık ve ayrı ayrı kuyulara attık,adam peki eli sopalı adamlar kim? zebani cevap veriyor,kuyudan kaçmaya çalışan olursa başına sopayla vurup tekrar kuyuya düşürüyor,adam bakıyor bir kuyunun başında kimse beklemiyor ve soruyor,peki bu kuyunun başında neden kimse yok,zebani gülümseyerek cevap veriyor ''haa o kuyumu orda türkler var zaten biri kaçmaya çalışırsa digerleri ayaklarından tutup çekiyor diyor''.arkadaşlar şimdi bizde astsubay arkadaşlar hak arıyor diye ayaklarından tutup çekmemize gerek varmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın mardahan cuma günü itibariyle yeni tayinler belli oldu doğuda bir hudut taburundan geleli iki yıl olmadan Şırnak ın google eart te bile bulmayacağınız bir yere tayinim çıktı siz hala çay parasından bahsediyorsunuz nasıl bir vicdanınız var anlamadım artık bir şey yazmayacağım kişisel olarak zaten sözün bittiği yerdeyim hayırlı yakmalar dilerim.

Kah orada, kah burada... Gerekirse Afganistan'da... Gerekirse Somali'de...
Astsubay olurken bunların olacağını bilmiyor muydunuz ? Bundan hayıflanmanıza gerçekten çok üzüldüm... Hayıflanarak yapılan işten kimse bir yarar görmez...

Ben mesleğimi seçerken, elektrik çarpması sonucu ölümü göze aldım. Birileri elektriksiz kalmasın diye uğraşırken, çarpılıp çok ciddi biçimde yanabilir hatta ölebilirim. Ben elektrikçi olurken bunu biliyordum. Bu konuda hayıflanmamı gerektirecek bir durum yok. İşime gelmezse gider garsonluk yaparım...

Konu entrasan noktaya gelmiş, daha önceki mesajımda hak arama durumun özel sektör ile kamu çalışanı arasında farklı olduğunu belirtmiştim. Öğretmenler her öğretmenler gününde ekonomik sıkıntıdan dert yanarlar, öğretmenlerden daha kötü şartlarda çalışan yok mu? Polisler geçinme derdinde diye haberlere çıkar, polislerden daha kötü olanlar yok mu? vs. örnek çoğaltılabilir ve dikkat edin bu kesimler hep kamu çalışanıdır. İki taraftada çalıştığım için bu gözlemi çok iyi yapıyorum, hatta bazen kamu çalışanlarına çok kızıyorum işin boyutu şımarıklığa kadar gelmiş durumda , onlar dışarsının ne kadar ağır şartlarda çalıştıklarını bilmiyorlar yada umurlarında değil. Yine örnek vereyim sadece bir cumartesi günü saat 11 ile 13 arasında bir sisteme veri girilmesi gerekti, bu veriyi girecek memuru bulmak ve ikna etmek dünyanın en zor iş oldu, üstelik 2 saat içinde tam gün mesai alacaktı. 7 sene boyunca cumartesileri 6 ta kalmış ve akşamları 19 dan önce paydos etmemiş olan benim gibi birisine çok ters geliyordu bu durum.

Onun için meslek kıyaslamaları yaparken empati kuralım, yoksa bir orta yol bulma şansımız olmaz, birbirimizi kırmaya kadar gider.

sayın since 0 size yenigörev yerinizde başarılar dilerim öncelikle. fakat bazı şeyleri takmayın derim. bu forumda çok saygı deger insanlarda var ve yazılanları okuyanların çogu sizi destekliyordur.arkadaşlardan bazıları sanırım askerlik anılarından dolayı biraz kızgın ve bunu her ortamda belli ediyorlar.Hz MEVLANA'nın dedigi gibi:
[h=2]SÖYLENECEK HER SÖZE CEVABIM VARDIR BİR SÖZE BAKARIM SÖZMÜ DİYE BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAMMI DİYE HZ MEVLANA[/h]

sayın since 0 size yenigörev yerinizde başarılar dilerim öncelikle. fakat bazı şeyleri takmayın derim. bu forumda çok saygı deger insanlarda var ve yazılanları okuyanların çogu sizi destekliyordur.arkadaşlardan bazıları sanırım askerlik anılarından dolayı biraz kızgın ve bunu her ortamda belli ediyorlar.Hz MEVLANA'nın dedigi gibi:
SÖYLENECEK HER SÖZE CEVABIM VARDIR BİR SÖZE BAKARIM SÖZMÜ DİYE BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAMMI DİYE HZ MEVLANA

Benim adamlığımı tartabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip değilsiniz. Aksi taktirde bu saçmalıkları yazmazdınız...
Bu saçma sapan sözlerinize cevap verip sizin seviyenize inmeyeceğim kalptencan...
Boşuna forumu ve beni provake etmeye çalışmayın...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,234
Kullanıcılar
450,033
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri