ASSEMBLY Dili bilenlerde yardım lütfen

griim

Üye
Arkadaşlar bir koda yazmak istiyorum. Daha doğrusu yazmam gerekiyor ancak bu konuda hiç tecrübem yok. ben sadece ledleri yanıp söndürmekten anlayacak kadar anlıyorum bu dilden. ancak şöyle bir ödevi yapmam gerekiyor. yol gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Soru: Komut İsteminde 5 tane altçizgili bir ekran gelecek. buraya 5 haneli şifre girecez. Şifreleri girerken sayıları göstermicek. onun yerine yıldız basacak. gizli şifre girer gibi. ve 3 defa yanlış şifre girdiğimizde bloklayacak. bu konuda herhangi vbir fikri olan varmı arkadaşlar.

hepinize iyi akşamlar.

komut isteminden bahsetmişsin,
bilgisayar programı mı yazacaksın, yoksa lcd ekranlı pic programı mı?pic programlama başlığına yazdığına göre pic programı olarak anladım.eğer devre de yapacaksan ki bence yapmalısın(ödevinin
içeriğini bilmiyorum) butonlarla yapılan basit bir klavye,pic ve lcd bağlantısı.
altaş yayınlarının pic basic programlama kitabını edinme imkanın varsa bunları yapman işten bile değil.
eğer led yakıp söndürebiliyorsan şifre programıda yazarsın.

assebmly ile lcd sürmek oldukça zordur bunun yerine pic c veya pic basic kullanırsan çokdaha kolay olur

öncelikle:Bir Çevirme Dili (Assembly Language) bilgisayar programlarının yazılmasında kullanılan alt seviyeli bir dildir. Assembly dili programlarının yazılımında insan dostu sembollerin “mnemonics” kullanılması, daha fazla hataya yatkın ve zaman alıcı ilk bilgisayarlarda kullanılmış olan bir hedef bilgisayarının sayısal makine kodunda doğrudan programlama çalışmasının yerine geçmiştir. Bir assembly dil programı çevirici “Assembler” olarak adlandırılan faydalı bir program tarafından hedef bilgisayarın makine koduna çevrilir. (Bir çevirici bir derleyiciden (compiler) farklıdır, bu genellikle “mnemonic” ifadelerden makine komutlarına teke tek (izomorfik) çeviriler yapar.) bu kısa genel bilgiden sonra bir sorum olacaktı hangi Assembly dilini kullanmak istiyorsunuz assembly derken= makina diline çevirme diye biliyorum Eğer yanlışsam düzlettin lütfen yani bildiğim assembly diye bir kod yok bu bilgileri o yüzden yazdım. Soruya gelince Nerde ne amaçla kullnacaksınız istediğiniz projeyi ve de hangi pic ile C ilemi vs vs ne ile yazacaz kodları ayrıntılı bilgi verirseniz size yardımcı olurum iyi günler

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri