Asenkron motora driver bağlantısı nasıl olmalı ?

ugr54

Üye
Merhaba,

Daha önceden oluşmuş konu ve cevaplar var ama ben biraz daha detaylı sormak istiyorum.
Yapmış olduğum konveyör uygulamasında kullanmış olduğum motor bilgileri ekteki fotoğrafta mevcut. Bu motoru Sıemens V20 (besleme gerilimi 220VAC) ile çalıştıracağım. Motor etiket bilgilerine baktığımda 220 voltta ÜÇGEN bağlantı gözüküyor. Ben bu moturu ÜÇGEN bağladığımda devirde sıkıntı yaşıyorum ama YILDIZ bağladığımda motor devri düzgün çalışıyor.
1- Bu durum neden oluşuyor ?
2- Etiket bilgilerine göre motor 220VAC driver ile nasıl bağlanılmalı ?

Umarım durumu anlatabilmişimdir. Destek ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla
IMG_20201128_133130.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devirde nasıl sıkıntı yaşıyorsunuz bu motoru yıldız bağlarsanız süürücü bir süre sonra arızaya geçer motor akım,voltaj bilgilerini doğru girdiyseniz sürücü arızaya geçer.
Motor kw çok küçük kaç metre ve genişlikte konveyöre bağladınız bu motoru daha önce konveyör işleri yaptım bu motor rulo konveyör de 1-2 metre anca çalıştırır bant konveyörde konveyör boşken en fazla 1 metre çalıştırır tabi konveyörün genişliği de önemli!

Sürücüye motoru tanıtın,(set-up) , ucgen ve yıldız baglantı seklini bildiginizi düşünüyorum.
Konveyör bandını az gevşetip, boşta calıştırın, sürücü ekranından akımı görün, boşta etiket akımından daha aşağı bir akım okuyuncaya kadar kayışı gerdirin. Hız/devir kontrolünü nerden yapıyorsanız ekrandan veya harici pot dan ıstedıgın makimum hıza cıkar kontrol et.

Son düzenleme:
Devirde nasıl sıkıntı yaşıyorsunuz bu motoru yıldız bağlarsanız süürücü bir süre sonra arızaya geçer motor akım,voltaj bilgilerini doğru girdiyseniz sürücü arızaya geçer.
Motor kw çok küçük kaç metre ve genişlikte konveyöre bağladınız bu motoru daha önce konveyör işleri yaptım bu motor rulo konveyör de 1-2 metre anca çalıştırır bant konveyörde konveyör boşken en fazla 1 metre çalıştırır tabi konveyörün genişliği de önemli!
Tüm bilgileri sürücüye doğru girdim. Gördüğünüz gibi etikette 220V üçgen bağlantı gözükmesine rağmen ben yıldız bağlantıya çevirdim. Bu şekilde devri daha hızlı çalıştı ve sürücüde hata oluşmuyor. Çallışmada problem yok ama benim bu durum kafama takıldığı için özellikle burada sormak istedim.
Aslında bir motor driver ile bağlanacaksa
Driver 220V besleme girişli ise ve motor etiketinde 230V ÜÇGEN gözüküyorsa bu motorun üçgen bağlanması gerekmiyor mu ? Bizim motor ve driver devreye alma prensibimiz bu değil mi?

çalışma frekansı, ne kadar süre calıştığı, cektiği akım ve redüktör kullanıldıysa cevrim oranı hakkında bilgi veriniz.

Bazı parametreleri girmediyseniz düzgün çalışmayabilir. Yanlış hatırlamıyorsam Siemens sürücüde de olması gerekiyor motor etiket bilgilerini sürücüye girmeniz veya sürücüye autotuning olarak motoru tanıtmanız gereriyor. Daha önce Schneider marka sürücüde benzer olay benim başıma gelmişti. Motor gücü, motor akımı, bazı sürücüler de cosq gibi parametrelerin sürücye girilmesi gerekiyor.

Bazı parametreleri girmediyseniz düzgün çalışmayabilir. Yanlış hatırlamıyorsam Siemens sürücüde de olması gerekiyor motor etiket bilgilerini sürücüye girmeniz veya sürücüye autotuning olarak motoru tanıtmanız gereriyor. Daha önce Schneider marka sürücüde benzer olay benim başıma gelmişti. Motor gücü, motor akımı, bazı sürücüler de cosq gibi parametrelerin sürücye girilmesi gerekiyor.

Sürücüye motoru tanıtın,(set-up) , ucgen ve yıldız baglantı seklini bildiginizi düşünüyorum.
Konveyör bandını az gevşetip, boşta calıştırın, sürücü ekranından akımı görün, boşta etiket akımından daha aşağı bir akım okuyuncaya kadar kayışı gerdirin. Hız/devir kontrolünü nerden yapıyorsanız ekrandan veya harici pot dan ıstedıgın makimum hıza cıkar kontrol et.

Belliki cevapları tam okumuyor veya beklediğiniz cevap gelmeyince umursamıyorsunuz.
Wild_for arkadaşımda bvnde motorun sürücüye tanıtılmasını gerektiğini ifade ediyoruz..

ilgili motor monofaze beslemeli sürücüyle kontrol ediliyorsa üçgen bağlanmak zorunda. yıldız bağlanırsa asırı akım çeker, motor ısınır ve sürücü arızaya gecer.

Schneider driverda benimde başıma gelmişti dediğiniz olay. Tanıtma yapmıştım.Bunda da bilgileri girdim.
ilgili motor monofaze beslemeli sürücüyle kontrol ediliyorsa üçgen bağlanmak zorunda. yıldız bağlanırsa asırı akım çeker, motor ısınır ve sürücü arızaya gecer.
Aşırı akım veya motorda ısınma yada driverda hata gelmiyor. Buda kafama takılıyor aslında. Yıldız bağlı çalışıyor ama hiç hata yok

Belliki cevapları tam okumuyor veya beklediğiniz cevap gelmeyince umursamıyorsunuz.
Wild_for arkadaşımda bvnde motorun sürücüye tanıtılmasını gerektiğini ifade ediyoruz..
Üstadım okuyorum cevapları. Oldukça yoğun bir tempodayım bu sıralar. Kusura bakmayın. Vermiş olduğunuz tüm cevaplar için çok teşekkürler.
Benim anlatmak istediğim ben bu şekilde etiket bilgisi olan motoru YILDIZ bağladım. Tüm ayarları DRİVER da yaptım. Start verdim motor çalışıyor ama neden hiç hata yok. Motorda ısınma yok aşırı akım yok driverda hata oluşmuyor. NEDEN ?Etiket bilgilerine göre motor ve driver bağlıyoruz. Uzun zamandır aklımda vardı bu soru. Sizlerin tecrübesinden yararlanmak istediğimden bu soruları sordum. TEŞEKKÜRLER

Son düzenleme:
Driver 220V besleme girişli ise ve motor etiketinde 230V ÜÇGEN gözüküyorsa bu motorun üçgen bağlanması gerekmiyor mu ? Bizim motor ve driver devreye alma prensibimiz bu değil mi?
Doğrusu bu yıldız da motor yüksek akım çeker ve torku da düşük olur kompresör gibi tork isteyen durumlarda 220 volt da üçgen yazıyorsa siz yıldız bağlarsanız motoru yakarsınız veya sürücü arızaya geçer motor ayarları doğru değilse sürücüyü yakarsınız
Sürücü ile motor çalıştırmak zaman ve bilgi gerektirir ben 25 yıllık teknisyenim hala zorlanırım ama çalıştırırım.Parametreler sürücünün hız kontrol şeklini,sürücünün start stop şeklini,hızlanma ve yavaşlama zamanını motorun aşırı akım çekip yanmasını engellemesini motorun çalışma voltajını bile parametrelerle ayarlayabilirsiniz bu bilgilerden biri yanlış veya eksikse ya motor doğru çalışmaz,ya sürücü veya motor yanabilir
Ve sizin motorunuz doğru bir şekilde çalışmıyor her an yanabilir sürücü veya motor normal de ayarlarınız doğru olsa o sürücü arızaya geçmeliydi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri