Asansör Kuyusundan Kablo Taşımak?

Merhaba,

Epey bi araştırma sonucu bir sonuca varamadım bu yüzden tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.

Biz 17 katlı bir Otel inşa ediyoruz.Yapı yüksekliği 50 mt. Şimdi projelere uymayarak otel bitmek üzereyken 770KVA jeneratörü çatıya koymak istiyorlar. Bunun için kullanılabilecek şaft kalmamış durumda. Kablo olarak her faz için 3 adet 1x185 lik kablo çekeceğiz. yani 4x(3(1x185)) kablo olacak.Bu kabloları asansör kuyusunun iç duvarına düşey bir tava yaparak taşımak uygun mudur değilmidir.
Bana göre değildir ama bunu ispatlayabileceğimiz bir yönetmelik maddesi filan var mıdır?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İş bitti Jeneratör kabloları için şaflarda yer kalmadığından yerin 5 kat altına koyduk. Egzozu yan cepheden attılar ve mahalle dumana boğuluyor :D

Dip not: Beytülmalcı sokak sakinleri kafayı yiyor:D

o jenaratör her çalıştığında o sokak sakinleri seni herhalde saygıyla anıcak

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği jeneratörün çatı katına konulması yasaktır.

Çatılar
Madde 61 - Çatılarda yangına karşı koruma gereçlerinden başka bir eşya, yanıcı, patlayıcı madde bulundurulamaz. Çatının, depo ve arşiv olarak kullanılması için sprinkler sistemi ile korunması zorunludur.
Çatıya elektrik tesisatı çekilemez. Isıtma, soğutma, haberleşme ve iletişim alıcı, verici cihazlarının yerleştirilmesi zorunlu olduğu hallerde çatıya elektrikli cihazlar yerleştirmek gerekirse yangına karşı ilave tedbirler alınarak yetkili kişiler eliyle elektrik tesisatı çekilebilir.
Çatı giriş kapısı devamlı kapalı ve kilitli tutulur. Çatıya bina sahibi, yöneticisi veya bina yetkilisinin izni ile çıkılabilir. Çatı araları periyodik olarak temizlenir.

o jenaratör her çalıştığında o sokak sakinleri seni herhalde saygıyla anıcak

Beni saygıyla anmaları bişey ifade etmiyor zira ben ilgili ve yetkilileri defalarca kez uyardım ve en sonunda patronumdan fırça yedim ve karışmamaya karar verdim.

Doğru olan şeyi yaptığıma yüzde yüz eminim. Sadece yanlış olan şey bina proje aşamasındayken, inşaat aşamasındayken ve sonrasında gerekli sıcak hava çıkışı ve egzoz çıkışının mekanikci firma tarafından düşünülmemiş, uyarılmasına rağmen yapılmamış olmasıdır.

Onları saygıyla anıyorlardır artık :)

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği jeneratörün çatı katına konulması yasaktır.

Çatılar
Madde 61 - Çatılarda yangına karşı koruma gereçlerinden başka bir eşya, yanıcı, patlayıcı madde bulundurulamaz. Çatının, depo ve arşiv olarak kullanılması için sprinkler sistemi ile korunması zorunludur.
Çatıya elektrik tesisatı çekilemez. Isıtma, soğutma, haberleşme ve iletişim alıcı, verici cihazlarının yerleştirilmesi zorunlu olduğu hallerde çatıya elektrikli cihazlar yerleştirmek gerekirse yangına karşı ilave tedbirler alınarak yetkili kişiler eliyle elektrik tesisatı çekilebilir.
Çatı giriş kapısı devamlı kapalı ve kilitli tutulur. Çatıya bina sahibi, yöneticisi veya bina yetkilisinin izni ile çıkılabilir. Çatı araları periyodik olarak temizlenir.

Çatıdan kastım teras. Yani bizde öyle kapalı çatı yok. Çatı dediğimiz yerde skyview restaurant var. Onun üstünde VRF-VRV cihazları, ASP, HRV, VENT, cihazları, Bina temizleme Vinci vs.. var.

Yani YASAK filan YOK.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri