Artık Yapı Denetim tüm illerde uygulanacak ...

sista

Üye
Arkadaşlar 13.07.2010 tarih 27640 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar kKurulu kararına göre 19 ilde uygulanmakta olan 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun bütün illerde uygulanması kararlaştırılmıştır deniyor. Uygulama 01.01.2011 tarihinde yürülüğe giriyor. Yani artık TUS ortadan kalkıyor ve yapı denetim şirketleri tüm illerde TUS görevini üstlenmiş oluyor..
Konu ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

uzun zamandır beklediğimiz yasaydı.
vatana millete hayırlı olsun diyorum.

nasıl yane sımdı normalde 200 m2 i gecmeyenlere tus yazılıp sorumluluk alınıyordu sımdı 200 m2 nın altındakı ınsaatlara da mı yapı denetım bakacak..

nasıl yane sımdı normalde 200 m2 i gecmeyenlere tus yazılıp sorumluluk alınıyordu sımdı 200 m2 nın altındakı ınsaatlara da mı yapı denetım bakacak..

Hayır, 200 m2 i geçmeyen yerlere yapı denetim yine bakmayacak.Önceden sadece 19 ilde uygulanırken, 01.01.2011 den sonra tüm Türkiyede yapı denetim uygulanacak..

Nihayet "pilot bölge" uygulaması 10 yıldan sonra sona erdi. 200 m2'nin altında ise yine TUS ile sorumluluk alınacak. Aynı yasa yürürlükte. Ancak Yönetmelikte birtakım değişiklikler kaçınılmaz.

Yapı denetim kuruluşu :Bakanlıktan aldığı izin belgesi ile münhasıran yapı denetimi görevini yapan, ortaklarının tamamı mimar ve mühendislerden oluşan tüzel kişidir.

Teknikerlerinde kendi yetkileri dahilinde T.U.Sorumluluğu alma hayalide suyamı düştü şimdi?

4807 sayılı kanun

Öncelikle Layıkıyla Görevini Yerine getirenler Yapı denetim Kuruluşlarını kutlarım.Ancak Yapı Denetim Kuruluşlarının bünyesinde nebir Teknik Öğretmen nebir Tekniker ,Teknisyen Görev almamaktadır, Mühendislerin insiyatifinde;Şayet bu kuruluşlardaTekn.Öğretmen, teknikerler, teknisyenlerinde görev almaları gerektiğine inanıyorum.

Yapı denetim biriminde kimlerin görev alması gerektiğine bir şey diyemeyeceğim ama yapı denetim ücretlerinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Özellikle ülkemizde kaçak yapılaşma sorunu varken resmi yapılacak binalar için çok fazla külfet var ve bunlardan bir tanesi yapı denetim. Bence fiyatların daha makul seviyelere çekilmesi gerekiyor diye düşünüyorum

Yapı denetim kuruluşlarında görev alan yardımcı kontrol elemanları:

- İnşaat mühendisi 30.000 m2,

Teknik öğretmen, tekniker veya teknisyen 15.000 m2,

- Makina mühendisi 60.000 m2,

Teknik öğretmen, tekniker veya teknisyen 30.000 m2,

- Elektrik mühendisi 120.000 m2,

Teknik öğretmen, tekniker veya teknisyen 60.000 m2,

toplam yapı inşaat alanına kadar yapıları denetleyebilirler.

şeklinde ibareler var sizce bu neyi ifade ediyor?

yani yardımcı kontrol elemanı olmak ne demek?

şeklinde ibareler var sizce bu neyi ifade ediyor?

yani yardımcı kontrol elemanı olmak ne demek?

Öncelikle bilgilendirme adına teşekkür ederim. Makina,İnşaat branşlarında Görev alanlar vardır veya yoktur diyemem ancak Branşım Elektrikte Antalya Bölgesi olarak aynı zamanda(Pilot bölge)Yapı denetim kuruluşlarında Teknik Öğretmen,Tekniker,teknisyen arkadaşlarımıza görev verildiğine şu ana kadar raslayamadık.
Görev almaları umuduyla;Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri