Ariston LL63 kurutma sorunu

aykutmumu

Üye
LEb90b.jpg
Merhaba Arkadaşlar;
Ariston LL63 bulaşık makinemle ilgili garip bir sorunum var, makinem kurutma aşamasına
geçemiyor ancak bulaşıkları gereken sıcaklıkta yıkayabiliyor, yani resistansda sorun yok aşağıda yüklediğim resimlerde ekonomi ve duşlama hızlı hızlı yanıp sönüyor, filitre arızası gibi görünsede filtreler temiz.
Bulaşıklar temiz fakat ıslak çıkıyor. Servisi çağırdım, abi makina su alıyor, su boşaltıyor, deterjan alıyor, resistanzda da sorun yok normalde arızayı sağdaki ışıklardan verir soldan veriyosa anakart arızasıdır büyük ihtimal dediler. Ben anakartımın resimlerinide yüklüyorum, üstatlar sizce ben neden yaşıyorum bu sorunu ve anakartımda hangi parçaların değişmesi gerekir, röle ve kapasitörleri tümden değiştirsem çözermiyim acaba
Ha bu arada dip not, sağlıklı olsun diye parlatıcı yerine üzüm sirkesi kullanmaya başlamıştık ne olduysa ondan sonra oldu, anakartı çıkarmak için içini açtığımda fark ettim sirke olduğu gibi duruyordu hepsini pipetle boşalttım :) resimleri yüklüyorum
d0OYGX.jpg

52DWQL.jpg

Ag1BkL.jpg

0LEOBB.jpg

48a6MG.jpg

Bulasik makinesine sirke koyulmasi uygun degildir. Sirke makine icinde bakteri olusmasina ve plastik aksamin yipranmasina neden olmakda. Parlatici maddelerinin icinde de elma sirkesi ozu vardir ama yan maddelerdolayi makineye zarari yok. Sirkeyi deterjan kutusunun ici den siringa ile cikartabilirsiniz. Makine temizliyicisi ile en yuksek sicaklikda yikama yapin . kir sensoru varsa o hata verebilir diye dusunuyorum.

Parlatıcı haznesini tamamen çıkarıp pırıl pırıl yaptım, aynı arıza devam ediyor. Anakartta arıza yokmudur sizce, şimdi makinenin program başlatma tuşuna 5sn basılı tuttum birakmadan 3 saniyede power tuşunu basılı tutup ikisinide bıraktım :) makina hızlı başlatma modunda yanıp sönerek test aşamasına girdi bu anakartı resetliyormuş sanırım

Sizdeki hata kodu sadece tikali filtre arizasi degil. Acilimi su sekilde makinede yuksek basin c sensoru ve su alma hatasi olarak geciyor. Bos bir yikama yaptirin temizleme malzemesiyle. Ventil sisiyor olabilir. Dusuk su basinciolursa yavas su alir. Yuksek basincin hirtumu tikali olabilir

Temizlik malzemesi ile boş yıkama yaptım Fakat su alması ve boşaltması normal, bulaşıkları normal temizliyor, makinayı açınca yoğun bir sıcaklık ve ıslak ancak temiz bulaşıklar çıkıyor ben işin içinden çıkamadım

Parlatici ilavesi yaptinizmi. Kurutma ne kadar sicak olursa parlatici olmazsa faydasi olmaz. Finish performans guclendirici var sari şişede cam yuzeyleri korumaya ve daha parlak cikmasina sagliyor. Parlatici olmazsa makine icibile islak kalir

deterjan haznesini tamamen çıkardım elime aldım musluğun altında güzelce temizledim yerine taktım, parlatıcıyı doldurdum normal yıkamada çalıştırdım fakat son safhada kurutma safhasında illaki hata veriyo, arkadaş anakartı resetle dedi program başlatma 5 sn basılı tut elini çekmeden 3 sn de power a basılı tut çek, bu işlem özel bi yıkama başlatıyo ama su yok pervaneler dönmüyo sadece ses var bi motor sesi 1 saat bekledim öyle devam etti bu işlem ne işe yaradı çözemedim açıkçası

ÇÖZÜLDÜ!
Deterjan haznesini söküp parlatıcı gözünü güzelce musluk altında temizleyip sirke tortularından arındırdıktan sonraki 3 4 yıkamada yine hata verdi ancak şimdi normal çalışıyor sorun düzeldi
Not: Parlatıcı olarak artık finish kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri