Ariston Genus Kombi Tahliyeden su damlatıyor.

talebeyim

Üye
Hayırlı cumalar herkese.

Birkaç gün önce, Kombi aşırı ses yapması ve petekleri ısıtmaması nedeniyle Su sirkülasyon (Devirdaim) Pompasını değiştirdim ve sorun çözüldü.
Akabinde cihaz içerisinde suyu boşaltmışken peteklerin temizliğini yaptım ve Genleşme tankına 1,6 civarı hava, Kombiye ise 1,6-2,00 Arası su bastım. Cihazının test menüsünden havasını iki yada üç kez aldım.

Fakat şuanda 0,3 Bar emniyet ventilinden su damlatıyor. 2 gün kadar geçti, Su basıncı damlatma nedeniyle 1,2-1,6'lara kadar düştü ama damlatma kesilmedi Damlatma şuan dakikada 2 adet olarak gerçekleşiyor.

Acaba Genleşme tankına fazlamı hava bastım öyle bilene olsa 1,6 Hava + 1,2 Su Toplamda 2,8 Su hava basıncı eder.
Neden 3,00 Bar emniyet ventilin den su damlatıyor. Yoksa ventil mi arızalı ?

Destek ve önerilerinizi bekliyorum.

Hava basılmadan önce kombi ve tesisat suyu boşaltılır.Hava basılma esnasında tesisatta ki kalan su da atılınca 1.0 bar hava basılır.

Su soğukken farklı ısınınca farklı basınca çıkar ısınan su büyür genleşir o yüzden basınç yükseliyor emniyet ventili adı üstünde sigorta gibi düşünün buda fazla basınç olunca atan sigorta normal işini yapıyor
Hayırlı cumalar herkese.

Birkaç gün önce, Kombi aşırı ses yapması ve petekleri ısıtmaması nedeniyle Su sirkülasyon (Devirdaim) Pompasını değiştirdim ve sorun çözüldü.
Akabinde cihaz içerisinde suyu boşaltmışken peteklerin temizliğini yaptım ve Genleşme tankına 1,6 civarı hava, Kombiye ise 1,6-2,00 Arası su bastım. Cihazının test menüsünden havasını iki yada üç kez aldım.

Fakat şuanda 0,3 Bar emniyet ventilinden su damlatıyor. 2 gün kadar geçti, Su basıncı damlatma nedeniyle 1,2-1,6'lara kadar düştü ama damlatma kesilmedi Damlatma şuan dakikada 2 adet olarak gerçekleşiyor.

Acaba Genleşme tankına fazlamı hava bastım öyle bilene olsa 1,6 Hava + 1,2 Su Toplamda 2,8 Su hava basıncı eder.

Öyle hesap mı olur hava tarafı bağımsız su tarafından su 1.5 bar soğukken ısınınca 4 barı geçebilir ne kadar ısındığına bağlı

Moderatör tarafında düzenlendi:
kombinin suyunu boşal sonra basınc saatine bak saatde takılı kalmıs ola bilir kolay gelsin

Hayırlı cumalar herkese.

Senin tahliyeden su geliyor olması eğer basınç 3 bar a dayanıyorsa; basınç sorununu çözmenle çözülecek bir sorun; hayır basınç yükselmiyor ama tahliyeden gene de su geliyorsa; birkaç gün altına bir şey koyup beklemeyi deneyebilirsin; kesilmezse emniyet ventilini değiştirmen en sağlıklısı olacaktır.

1,6 Hava + 1,2 Su Toplamda 2,8 Su hava basıncı eder.

konusuna gelecek olursak; hayır; bu iki basınç birbirinin üzerinde artış yapmazlar; birbirleriyle karşılaştıklarında hacimsel değişimleri kompanse ederler (karşılarlar)
şöyle;

Genleşme tankına bastığın hava; motorun rahat sirkülasyon yapabilmesi için, ve ayrıca artan tesisat sıcaklığının oluşturduğu buhar basıncını ve genleşmeyi dengeleyebilmesi için gerekiyor.

Motor ilk çalıştığında basma hattında yüksek basınç oluşur; genleşme tankına biraz su gider ve basıncı biraz artar; dönüş hattında eksi basınç oluşur ve tüm tesisattaki su; basma hattında pozitif basınç, dönüş hattında negatif basınçtan kaynaklı; tren yol alır gibi, yavaş yavaş hareket etmeye başlar; ilk hareket esnasında genleşme tankına giden su, bu basınç farkının yaratılmasında büyük görev yapar; yoksa pompa zorlanır.

kolaylıklar

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri