Ariston evaporatör buzlanmasi

piri40

Üye
Merhaba değerli kontrol kalemi forum kullanıcıları. Ariston marka buz dolabim var. Evaporatörün etrafı bu şekilde buzlanma yapıyor hava kanallarını tıkayarak alt tarafın soğutmasını engelliyor. Sebebi ne olabilir ? Yardımlarınız teşekkür ederim l.
IMG_20210228_160844.jpg

Bu konuda kendim yaşamadım ama forumlardan okuduğum kadarı ile ısıtıcı ısıtmadığı için yapıyor bence. O evaporatörün içinde rezistans oluyor ya o arızalı ya da onu tetikleyen bir devre elemanı.

Buzlanma bir miktar normal. Ama buzlar erimiyor ise o sorun. Rezistans arızalı olabilir. Onlar sağlam ise timer arızalı olabilir

Rezistans ön yuzde 3 adet gorunuyor. O görünen buz kütlesinin altında muhtemelen bir tane daha rezistans var ve calismiyor. Diger 3 tanesi çalıştığı için orada buzlanma olmuyor ancak altta buz çözülmedigi icin katman oluşuyor.

Oradaki buzu fön makinesi ile cozdurun evaporatorun resmini tekrar çekip ekleyin yorum yapalım.

Rezistans ön yuzde 3 adet gorunuyor. O görünen buz kütlesinin altında muhtemelen bir tane daha rezistans var ve calismiyor. Diger 3 tanesi çalıştığı için orada buzlanma olmuyor ancak altta buz çözülmedigi icin katman oluşuyor.

Oradaki buzu fön makinesi ile cozdurun evaporatorun resmini tekrar çekip ekleyin yorum yapalım.
Kusura bakmayın mesajınızı geç gördüm buzluk dolu olduğu için içini tamamen eritmem mümkün olmadı ama bir kısmını sıcak su yardimiyla erittim alt tarafta rezistans görünüyor fotoğrafları ekliyorum tamamen eritme yaptığım zaman 1ay kadar süreyle soğutma yapıyor sonra yavaş yavaş soğutma kesiliyor ve sonra alt taraf hiç soğutmuyor. Ara bölme rezistansıni 2 ay önce kadar değiştirdim ama sorun düzelmedi
IMG_20210421_002706.jpg
IMG_20210421_003634.jpg

Son düzenleme:
Şu satir şeklinde görünen çubuklar rezistans. Resimde isaretledigim rezistanslar yuksek ihtimal calismiyor. Çünkü o satırlarda buzlar duruyor. Siz buzlari eritiyorsunuz sistem düzeliyor tekrar buzlanma sorunlar başlıyor.

Bence bu çizdiğim rezistanslari kontrol edin. Kablolamalari yerinde voltaj geliyor mu rezistans omajlari normal mi bakılması gerekiyor.

Muhtemelen bu rezistanslar arızalı.

Screenshot_20210421-082653_Chrome.jpg

Rezistans arızalı mi ondan eminmiydiniz değiştirirken. . Suan ki rezistansa dışarıdan 220 verin. Çalışıyor ise timeri kontrol edin. Geriye doğru gidin yani. Arada ne varsa kontrol etmek lazım.

aynı sorunu yaşadım rezistanslar sağlamdı ,timer değiştirdim problem çözüldü

Rezistanstan suphelenmemin nedeni resimde ustte de rezistanslar gorunuyor.. Gorebildigim kadarıyla 5 satir rezistans var ve en alttaki iki rezistansin oldugu yerde karlanma var. Bu bana var ise timer in sağlam olduğunu düşündürüyor. Belki timer role yoktur kart ayarliyordur.

Rezistanslar tek tek kontrol edilmeli. Omaj ve enerji verip isinipisinmadigindan emin olunmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri