Arduinoyu şebekeden çalıştırınca sensör hatalı çalışıyor

Kanidagli

Üye
İyi günler,

Yeni mezun mühendisim. Boş vakitlerimde birkaç proje ile kendimi geliştirmek için bir şeyler deniyorum. Takıldığım bir yer var ve yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Arduino nano ve metal sensörü kullanarak bir proje geliştiriyorum yalnız arduinoyu bilgisayar veya pil üzerinden çalıştırınca düzgün çalışırken Şebeke üzerinden ( şarj adaptörü-ac / dc devre- pil şarj devresi bunları tek tek deneyerek) çalıştırdığımda sensörde sürekli algılama veya elimi kabloya yaklaştırınca algılama sorunu oluyor. Taki ben arduinonun usb bağlantısındaki metal böğme veya arduino üzerinde herhangi bir metale dokunana kadar.

Sanırım parazitlenme sorunu var ve ben topraklama benzeri görev görüyorum.

Bu sorunun sebebi topraklamı? Eğer öyleyse nasıl çözebilirim ?
İyi günler,

Yeni mezun mühendisim. Boş vakitlerimde birkaç proje ile kendimi geliştirmek için bir şeyler deniyorum. Takıldığım bir yer var ve yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Arduino nano ve metal sensörü kullanarak bir proje geliştiriyorum yalnız arduinoyu bilgisayar veya pil üzerinden çalıştırınca düzgün çalışırken şebeke üzerinden ( şarj adaptörü-ac / dc devre- pil şarj devresi bunları tek tek deneyerek) çalıştırdığımda sensörde sürekli algılama veya elimi kabloya yaklaştırınca algılama sorunu oluyor. Taki ben arduinonun usb bağlantısındaki metal böğme veya arduino üzerinde herhangi bir metale dokunana kadar.

Sanırım parazitlenme sorunu var ve ben topraklama benzeri görev görüyorum.

Bu sorunun sebebi topraklamı? Eğer öyleyse nasıl çözebilirim ?
Bir parazit sorunu olduğunu düşünüyorum. Kondansatör sipariş ettim ve girişe bağlayıp denemeyi düşünüyorum.

smps adaptör kullanmayın .
smps step-up/down modül kullanmayın.
Düz trafolu adaptör kullanın.
Lineer regulator kullanın.

smps adaptör kullanmayın .
smps step-up/down modül kullanmayın.
Düz trafolu adaptör kullanın.
Lineer regulator kullanın.
Dediğiniz mi gibi trafolu ile deneyip bakayım bir de teşekkür ederim. Ayrıca bilgi sahibi olmak için biraz baktım ama tam olarak sonucu anlayamadım. Çünkü 220/12 çeviren 6 amperlik bir devre ile denedim ve onda da trafo olmasına rağmen çalışmadı. Yani bu devre ile adaptörün farkı nedir ?
Kullandığım devre : https://www.robotistan.com/guc-kaynagi-modulu

Dediğiniz mi gibi trafolu ile deneyip bakayım bir de teşekkür ederim. Ayrıca bilgi sahibi olmak için biraz baktım ama tam olarak sonucu anlayamadım. Çünkü 220/12 çeviren 6 amperlik bir devre ile denedim ve onda da trafo olmasına rağmen çalışmadı. Yani bu devre ile adaptörün farkı nedir ?
Kullandığım devre : https://www.robotistan.com/guc-kaynagi-modulu
mühendislik bitiren biri smps trafo ile normal primer sekonder düz trafoyu nası ayıramaz hayret ediyorum.
Bu attığınız devre de smps

mühendislik bitiren biri smps trafo ile normal primer sekonder düz trafoyu nası ayıramaz hayret ediyorum.

Mühendislik bitiren biri SMPS trafo ile primer sekonder düz trafoyu ayıramayabilir bunda bir sorun yok. Gençlerin heveslerini kırmayın, kelimeleri kılıç gibi kullanmayın.

Mühendislik bitiren biri SMPS trafo ile primer sekonder düz trafoyu ayıramayabilir bunda bir sorun yok. Gençlerin heveslerini kırmayın, kelimeleri kılıç gibi kullanmayın.
bende büyük ihtimalle konuyu açan arkadaş ile aynı yaşlardayım. Herhangi bir kırıcı yorum yapmadım. Aksine öğrenmesi için yol açtım.

Teşekkür ederim. Ahmet beyin yardımcı olmaya çalıştığını biliyorum. Bu yüzden bir sıkıntı olmaz ama yinede daha farklı şekilde söylenebilirdi.
bende büyük ihtimalle konuyu açan arkadaş ile aynı yaşlardayım. Herhangi bir kırıcı yorum yapmadım. Aksine öğrenmesi için yol açtım.
Tekrar teşekkür ederim. Yardımcı olmaya çalıştığınıza inanıyorum. Konu hakkında da bilgi sahibi olunamayabilir. karşılaşılmamasın dolayı gayet normal bir durum. Ayrıca ben size ayrım konusunda sormadım farklarını. Konu başında sipariş ettiğimi söyledim. Sorduğum, kullanım açısından farklarına baktığım ama tam sonuca ulaşamadığım. kullanırkenki farkları merak ettim. Devremde neden olumsuz sonuç doğurduğuydu.
Bence kırlan burada kırılsın. İş yaşamında
kırılmaktan daha iyidir.
Konuya bakarsanız işim değilde, boş vakitlerde ilgilendiğimden bahsetmiştim. Ayrıca burada farklı kelimeler kullanarakta yönlendirilebilir insanlar. Anlatmanın, öğretmenin birden fazla yöntemi var.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri