Arduino ve Servo Motor Harici Besleme

semiheem

Üye
Merhaba. Ben Arduino UNO tabanlı tek eksenli güneş takip sistemi yapmaktayım.

Arduino’ya kodu attıktan sonra bilgisayar ile bağlantısını koparacağım. Dolayısıyla harici bir beslemeye ihtiyacım olacak. Bir de paneli döndürecek olan SG90 mini servo motorumun beslemeye ihtiyacı var. Arduino UNO ve servo motorun 5’er voltlar ile çalıştıklarını biliyorum . Bir adet 9V’luk pil kullanarak iki tane LM2596 voltaj regülatörü ile beslemeleri sağlayabilir miyim, yoksa pilin gücü bölünüp 4.5 - 4.5V olarak dağılacağından daha yüksek voltajlı bir pile mi ihtiyacım var? Önerilerinize açığım, harici besleme işini çözebilirsem bir tane daha SG90 mini servo ekleyip projeyi iki eksenliye çevirebilirim.

9V pil bildiğimiz alkalin pil mi? Öyle ise işe yaramaz.
Arduino ve motorun çekeceği akımı yük altında ölçmeniz lazım. Kanımca 2 adet 18650 lityum pil ve 2S BMS'li şarj modülü ile sorun çözülür. Ayrıca ek bir besleme ile piller panel üzerinden de sürekli şarjda tutulabilir. Belki doğrudan panel üzerinden de beslemek yeterli olabilir. Sabah bile batıya bakan bir panelin yansımayla gelen ışıma ile sistemi panelin boyutuna/gücüne göre çalıştırabileceğini düşünüyorum. Bu durumda bir adet DC-DC yükseltici-düşürücü regülatör yeterli olur.

Ekli dosyalar

• images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    19.8 KB · Görüntüleme: 3
9V pil bildiğimiz alkalin pil mi? Öyle ise işe yaramaz.
Arduino ve motorun çekeceği akımı yük altında ölçmeniz lazım. Kanımca 2 adet 18650 lityum pil ve 2S BMS'li şarj modülü ile sorun çözülür. Ayrıca ek bir besleme ile piller panel üzerinden de sürekli şarjda tutulabilir. Belki doğrudan panel üzerinden de beslemek yeterli olabilir. Sabah bile batıya bakan bir panelin yansımayla gelen ışıma ile sistemi panelin boyutuna/gücüne göre çalıştırabileceğini düşünüyorum. Bu durumda bir adet DC-DC yükseltici-düşürücü regülatör yeterli olur.
Cevabınız için teşekkürler.

12V 6 Watt'lık bir panel seçtim. Pilleri geri besleme fikri de güzel fakat ben bu projeyi bitirme projem olarak yapacağım için panelden elde edeceğim enerjiyi farklı bir şekilde kullanmam istendi. USB Güç Modülü ile USB portundan kullanılabilir hale getirmeyi tercih ettim.

Bir gün boyunca panelin verim ölçümünü yapmak istiyorum böylece güneş takip sisteminin avantajlarını tezime ekleyeceğim. Ömrü uzun bir lityum pil önerebilir misiniz, bir de projelerinde lityum pilleri şarj etmeyecek birisinin 2S BMS'li şarj modülü kullanması gerekir mi?

Ekli dosyalar

• 1710098796422.png
    1710098796422.png
    78.5 KB · Görüntüleme: 0
Cevabınız için teşekkürler.

12V 6 Watt'lık bir panel seçtim. Pilleri geri besleme fikri de güzel fakat ben bu projeyi bitirme projem olarak yapacağım için panelden elde edeceğim enerjiyi farklı bir şekilde kullanmam istendi. USB Güç Modülü ile USB portundan kullanılabilir hale getirmeyi tercih ettim.

Bir gün boyunca panelin verim ölçümünü yapmak istiyorum böylece güneş takip sisteminin avantajlarını tezime ekleyeceğim. Ömrü uzun bir lityum pil önerebilir misiniz, bir de projelerinde lityum pilleri şarj etmeyecek birisinin 2S BMS'li şarj modülü kullanması gerekir mi?
Farkı anlamak için biri güneş takip sistemli, diğeri sabit, aynı özellikte iki adet panel edinmelisiniz ve her birine bunların ürettiği enerjiyi gün boyunca ölçecek dc wattmetre bağlamalısınız. Tabi ki bu durumda sisteme tüm üretilen enerjiyi kullanacak ya bir yük/yüksek watt'lı uygun volt'ta ampul vb. ya da birer dolu olmayan akü. Akü biraz maliyet getirir. Akülü bir sistem kurarsanız, wattmetre yerine basit iki adet solar şarj kontrol cihazı kullanmanız gerekir. Şarj kontrol cihazları da panelin gün içinde ürettiği gücü size verecektir.

Ekli dosyalar

• IMG-8167250402720280313.jpg
    IMG-8167250402720280313.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular