Arduino ve L298 ile step motor maksimum hıza nasıl çıkartılır?

RenaCC

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Arduino uno R3 ve L298 step motor sürücü kartı var elimde.Ve bir 7200 rpm HDD den söktüğüm step motor var.

Ne kadar uğraştıysam step motoru hızlı döndermeyi başaramadım.

Bu step motoru maksimum hıza çıkarmam için ne yapmam gerekli.

Örneğin 6000-7000 devirlere çıkarmak için programı nasıl yazmalıyım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam bildiğim kadarıyla -daha doğrusu denediğim kadarıyla- L293x-L298x serisi ile sabit disk motoru tam hızda kontrol edilemiyor. Ben çıkamadım. Adım adım dönüyor step motoru gibi. ESC ile tam hızda kontrol edebilirsiniz. Ayrıca L serisi motor sürücü entegreleri sabit disk motoru kontrol ederken inanılmaz ısınıyor, uygun değiller.

..o motor step motor değil..üç faz ac akım ile sürülür.

step motor sürücü kartı ile o motoru nasıl çalıştırdınız. bldc motorların kendi sürücü devreleri olur. yukarıda söylendiği gibi 3 faz ac ile sürülürler. drone motorları da benzer yöntemle çalıştırılır.

..ben bir ara hdd kartına bağlı motoru çalıştırmıştım..fakat bir süre sonra kendiliğinden duruyor..kartın üstündeki entegrenin datasheet ini indirdim kartı inceledim ama o kadar ince işçilik varki ne nereden geliyor gidiyor belli değil..:)
uygun ac sürücü entegre kullanmaktan başka yolu yok..

..ben bir ara hdd kartına bağlı motoru çalıştırmıştım..fakat bir süre sonra kendiliğinden duruyor..kartın üstündeki entegrenin datasheet ini indirdim kartı inceledim ama o kadar ince işçilik varki ne nereden geliyor gidiyor belli değil..:)
uygun ac sürücü entegre kullanmaktan başka yolu yok..
Herhangi bir kısma kısa devre yaparsanız, motor tekrar dönmeye başlıyor. ;)

Ben step motor diye ugrasiyorum kac gundur. Sacma hareketler yapiyor. Ama l298 de dc ve step motor sürücüdur. Peki max hizi yakalamam icin. Hangi surucu kartini kullanmalıyım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri