Arduino + Röle + Elektronik Bağlantı mantığım doğru mu ?

• Konbuyu başlatan EG3007
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EG3007

Guest
Merhaba, elektronik bilgim temel düzeyde. Yazılımcıyım ve ileri seviye arduino yazılımlar geliştiriyorum hobi olarak ama elektronik bağlantıları yaparken % 100 doğru olup olmadığından emin olamıyorum. Yardımcı olmanızı rica ediyorum;

1-) 48V - 5,3 amper
2-) 48V - 0,2 amper
bu 2 adet elektronik cihazı arduino ile uyumlu 48VDC röle kartı bulamadığım için piyasada geliştiricilerin kullandığı basit 4 kanal 12V tetik röle ile kullandım. SMPS'den çıkan fazları klemens ile topladım gnd'leri ise rölede buluşturdum. NO olan rölem komutum ile birlikte kapanıyor ve açılıyor. Bu şekilde hiçbir problem yaşamadan çalıştırabiliyorum sistemimi. Yaptığım şey kitaba göre mi, herhangi bir tehlikesi var mı bilmek istiyorum ?

Öncesinde bu rölelerin uçlarına 48V Schrack röle takmıştım ray tipi 10 amper ve 16 amper olmak üzere piyasa bulunan endüstriyel kaliteli 2 röle kullanmıştım ama röleleri çerez gibi yedi bağlantım. Güç verir vermez bazen de 2-3 saat içerisinde rölem kesin yanıyordu. Sonrasında tanesi 100-110 TL olan 40A Solid State kullanmaya başladım ve yanmanın önüne geçmiştim. Ama o zamanda maliyet artıyor pano kalabalıklaşıyordu. Kuzenim "ben sana daha basit bir bağlantı yapayım" dedi ve GND'leri rölede anahtarlayıp FAZ'ları klemense topladı ve şuan sadece 12VDC röle kartı üzerinden 48V cihazlarımı tetikleyip işimi çözdüm. Bu yapılan doğru mudur ? Teşekkür ederim.

Hemen grafik programı ile çizebilirim fritzing'de çok zorlanırım.

Fazlari direkt cihaza verip nötrleri kesersen her an çarpılma ihtimali doğar.

meslek resimi dersi görmediniz mi? Teknik ve meslek resim kurallarına uyarak çizerseniz derdinizi daha iyi anlatmış olursunuz. Ona göre de alacağınız cevaplar daha tatminkar olacaktır.

Hayır öyle bir ders görmedim. Ne elektrikçiyim ne de elektronikçi. İlk mesajımda belirtmiştim bu konuyu da o yüzden açtım. Zira 4 bileşenli basit bir devrenin basit bir çizimini yaptım hızlıca. fritzing ile 2 saat uğraşmaktansa kağıda çizeceğime dijital ortamda çizip attım.

bağlantım bu şekildedir.
Dostum yanlış anlama ama çizimden hiçbir şey anlaşılmıyor, ek olarak Fritzing üzerinden 2 dk çizmemek için böyle bir şey yapılırsa bu doğrultuda yanlış verilen bilgi sonucu bağlantıları yanlış yapıp kötü sonuçlar doğurabilirsin. Bunu anlamak için ne elektrikçi ne de elektronikçi olmak gerekir şayet bende sadece elektrik-elektronik öğrencisiyim

Dostum yanlış anlama ama çizimden hiçbir şey anlaşılmıyor, ek olarak Fritzing üzerinden 2 dk çizmemek için böyle bir şey yapılırsa bu doğrultuda yanlış verilen bilgi sonucu bağlantıları yanlış yapıp kötü sonuçlar doğurabilirsin. Bunu anlamak için ne elektrikçi ne de elektronikçi olmak gerekir şayet bende sadece elektrik-elektronik öğrencisiyim

Tam anlaşılamadım galiba, ben elektrik veya elektronik öğrencisi değilim böyle bir bölümde okumadım. Fritzing veya benzeri programların eğitimini de doğal olarak almadım. Sizin fritzing'de 2 dakikada çizdiğiniz şeyi benim çizmem en az 2 saatimi alacaktır. Grafik üstünde anlaşılamıyorsa düzgün çizim yapmayı deniyeyim.

Tam anlaşılamadım galiba, ben elektrik veya elektronik öğrencisi değilim böyle bir bölümde okumadım. Fritzing veya benzeri programların eğitimini de doğal olarak almadım. Sizin fritzing'de 2 dakikada çizdiğiniz şeyi benim çizmem en az 2 saatimi alacaktır. Grafik üstünde anlaşılamıyorsa düzgün çizim yapmayı deniyeyim.
Anladım ama bizzat şema uygulamalarının eğitimini ben alıyor olsam da Fritzing'in eğitimini bende almadım, herhangi bir eğitim videosu vs de izlemedim. Çünkü eğitimlik bir durum yok çok kolay bir uygulama Türkçe dil desteği de var. Evet belki deneyimi olanlara göre daha yavaş yapabilirsin ama kesinlikle yapılamayacak bir şey değil. Üstüne asıl sorun nerde çizildiği değil çizim. Çok kabataslak anlaşılamayacak şekilde olmuş. Eminim ki daha düzgün bir şema ile gelirsen bura da yardım etmek için can atan insanlar vardır. İyi akşamlar, sağlıklı günler dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri