win7

Üye
Öncelikle herkese merhaba. Konuyu eğer yanlış başlık altına açtıysam affedin.

Başlıkta belirttiğim gibi pt100 sıcaklık sensörünü arduino geliştirme kartı ile kullanmak istiyorum. İnternette bir dünya yazı ve makale okudum ama ne yazık ki ortaya tam anlamı ile çalışan birşey çıkaramadım. Forumda da yine aynı şekilde arama yaptım ama genelde datasheet ve direnç sıcaklık aralığı hakkında bilgiler verilmiş. Birde bir kaç yazıda hazır adafuruit entegreler önerilmiş. Ben hazır bir kart kullanmadan doğrudan pt100 ile sıcaklığı ölçmek istiyorum. Bu konuda tecrübelerinizden faydanmak istiyorum.

Şuan hali hazırda bazı bilgileri alıyorum ama sıcaklık bilgisinde çok fazla oynama var. Gerçi ölçtüğüm sonucun doğruluğuda başka bir konu.

Bu arada ürün emko marka, hatta firmaya ve distribütörüne de mail attım ama dönen cevap sıcaklığa göre direnci değişir. Yani anlayacağınız çok bir yardımları olmadı.

İsterseniz mevcut devreyi yükleyebilirim.

Ürün kodu : RTKR-M06-L 100.1

Not: Multimetre ohm konumunda iken propları sensörün iki ucuna değdirdiğimde ortalama 109.8 ohm görüyorum.

Merhaba @win7,
Hazır kart kullanamdan alacağınız ölçümler doğru olmayacağını düşünüyorum. Çünkü kartlarda kullanılan devre elemanları ve dönüştürücüler düzeltme işlemi (veya elektronikçiler filtreleme diyor herhalde veya linerizasyon) yapıyorlar. Arduino'ya göndermeden önce uygun bir ADC ve Linerizasyon elemanı ile düzeltme işlemini yaptıktan sonra okuma yapmanız ölçümün doğruluğu açısından önemlidir. LTC2984'ü bu konuda tavsiye edebilirim. İsterseniz firmanin sitesinde datasheet'i mevcut. Ayrıca bunun demo kitleride mevcut. Bu sistem ile kalibrasyon işlemi yapılmış datalogger ile kıyaslamasını yaptığımızda +-0,08-0,11 derece arasında bir hata vardı. İncelemenizi tavsiye ederim.
İyi çalışmalar.

@deltas öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Dediğim ürüne baktım kendi sitesindeki bilgiler dışında ne bir bilgi nede temin edebileceğim bir yer bulabildim.

Bunun yanı sıra örnek bir çalışma yaptım dijital ortam sıcaklık sensörü ile arasında +/- 0,12 ile +/-0,54 arasında bir fark olacak şekilde veri almayı başardım. (ortam sıcaklığında).

Şu anda demo olarak breadboard üzerinde çalıştırıyorum fakat tam anlamı ile uygulamaya geçirince nasıl bir sorun olacak orasını henüz bilmiyorum. Bu arada sıcaklık altında aldığım bilgilerin doğruluğunu teyit için birde normal bir termometre ile kıyaslama yapmam gerekecek ve elde edeceğim bilgileri yine buradan paylaşmaya çalışacam.

Örnek dosya ektedir.

Not: Resimde analog 15 nolu bacak kullanılmış code içerisinde A0 yazmaktadır. İster kodu A15 olarak değiştirin isteseniz analog A0 pinine jumper kabloyu takın.

Ekli dosyalar

• pt100 arduino bağlantısı_bb.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 295
En iyi kalibrasyon yöntemi buzlu sudur. 0 derece görmen lazım. Bir de bunu ölçüm sonucunu alın. Ayrıca farklı sıcaklıklarda ölçüm yapıyorsanız ; cam termometre ile kıyaslama yapın. sonuçlarınızı burada yazarsanız bizlerde faydalanmış oluruz.
İyi çalışmalar.

@deltas öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Dediğim ürüne baktım kendi sitesindeki bilgiler dışında ne bir bilgi nede temin edebileceğim bir yer bulabildim.

Bunun yanı sıra örnek bir çalışma yaptım dijital ortam sıcaklık sensörü ile arasında +/- 0,12 ile +/-0,54 arasında bir fark olacak şekilde veri almayı başardım. (ortam sıcaklığında).

Şu anda demo olarak breadboard üzerinde çalıştırıyorum fakat tam anlamı ile uygulamaya geçirince nasıl bir sorun olacak orasını henüz bilmiyorum. Bu arada sıcaklık altında aldığım bilgilerin doğruluğunu teyit için birde normal bir termometre ile kıyaslama yapmam gerekecek ve elde edeceğim bilgileri yine buradan paylaşmaya çalışacam.

Örnek dosya ektedir.

Not: Resimde analog 15 nolu bacak kullanılmış code içerisinde A0 yazmaktadır. İster kodu A15 olarak değiştirin isteseniz analog A0 pinine jumper kabloyu takın.
Bir sorum var.

Ben PT100'ün kablosunu biraz kısalttım. Ve direnç değeri doğa olarak değişecek. Aynı zamanda da tam PT100 değil. Yani üzerinde yazmıyor. Bir termometreden söktüm. Ama PT100 gibi çıkışı var. Buzdolabına koyduğum zaman 4 dereceye yaklaşık 45K direnç uyguluyor. Sizde değerler nasıl?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri