Arduino ile röle kullandığımda sensör değerleri bozuluyor!

Benede aynı sorun. Arduino nano ya takılı 505 pır sensörü ve röle modülü var. Röle modülü bağlı değilken algılama çok güzel çalışıyor. Rölesi takınca sürekli insan vafmis gibi çalışıyor. Bu sorunu nasıl çözdünüz.

Çözemedim ki hocam röleyi harici 5V bir adaptörle çalıştırmayı denedim çalışmadı. Röle parazit yapabilir dediler biyerde röleyi arduino dan uzaklaştırdım aradaki kabloları uzatıp yine değişen bişey olmadı röle yük çektiğinde bozuluyor. Ben denemedim fakat siz deneyebiliyorsanız ikinci bir arduino kart alıp röleyi ekstra bi arduino kart ile beslemeyi deneyebilirsiniz benim yapmadığım tek bu kalmıştı. Bu şekilde yada başka bi şekilde çözerseniz buraya yazarsanız sevinirim. Kolay gelsin.

Kart daki röle girişlerini optocuplör ile sürdünüzmü?
Yine olmadı ise muhtemelen kartaki rölelerin gndisi optocuplör gndsi ile birleşmiş bunu ayırmayı deneyin diyot üzerinden ters polorite ile sapmalar olabilir

Kart daki röle girişlerini optocuplör ile sürdünüzmü?
Yine olmadı ise muhtemelen kartaki rölelerin gndisi optocuplör gndsi ile birleşmiş bunu ayırmayı deneyin diyot üzerinden ters polorite ile sapmalar olabilir

Hocam bahse konu röleler piyasada hazır satılan 2 li 4 lü 8 li olan üzerlerinde diyotları vesaireleri olan (tam bilmiyorum ama sanırım sizin dediğiniz optocuplör de var) röleler. Ekstra bir şey bağlamak gerekiyormuş gibi durmuyor ama tabiki üstadlar sizsiniz problem elinizin altında olsa çözeceğinize eminim biz bu konuda bilgisiz olduğumuz için deneyecek birşey de bulamıyoruz. Dediğim rölenin fotoğrafını da yükledim bir bakın bunlara optocuplör gerekir mi? Bana bu tarz problemlerin yaşanmaması için röle modülünü harici olarak beslemek gerekiyormuş gibi geliyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    201.6 KB · Görüntüleme: 16
Size bu konuda fikir olarak şöyle önerim olacak
Kartaki tetikleme pinini optocuplör ile sürün optocuplör ün sonrasındaki devrenin beslemesini arduıno ile hiç bir şekilde birleştirmeyin

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri