Arduino ile röle kullandığımda sensör değerleri bozuluyor!

hms102

Üye
Merhaba arkadaşlar arduino uno ile bir projede hazırlıyorum 4 lü röle kullanıyorum bunun üzerinde diyotları falan herşey var, dht11 ısı sensörü de var röleyi projeye dahil ettiğimden beri saçmalamalar oluyor genellikle röle yük çekmeye başladığında hem lcd ekranda anlamsız karakterler çıkıyor hem de serial ekrandan sensörün değerine baktığımda doğru değer vermiyor. Röle yük çektiği için böyle olduğunu düşündüm röleyi harici 5V bir adaptörle beslemeye çalıştım fakat olmadı beceremedim şimdi de bir arduino uno daha alıp onu sadece röleyi beslemek için kullanmayı düşünüyorum ama önce bir bilene danışayım dedim. Bu problemi nasıl çözebilirim? Bilen veya mantıklı bir önerisi olan var mı?

gnd uçlarını izole mi ettin? yoksa ortak mı yaptın?

Rölenin dışardan beslenmesi gerekli, aksi takdirde Arduino da zarar görebilir.

Saygılar...

Hocamın dediği gibi o yüzden sordum. İlla röleyi tek hattan süreceksen,örneğin 12v röle, uln2803 gibi entegre kullanman gerekli.

Rölenin dışardan beslenmesi gerekli, aksi takdirde Arduino da zarar görebilir.

Saygılar...
Hocamın dediği gibi o yüzden sordum. İlla röleyi tek hattan süreceksen,örneğin 12v röle, uln2803 gibi entegre kullanman gerekli.

Hocam röle 4 kanal 5 volt arduinodan alıyorum enerjiyi güç çekince sıkıntı oluyo galiba diye düşünüp 5V adaptörün kablosunun ucunu soyup bi ucunu GND ye bi ucunu da VCC ye bağaladım rölenin ama olmadı. Röleyi dışardan nasıl besleyebilirim? Eğer öğretirseniz bi dışardan beslemeyi deneyecem hiç biyerde bulamadım arduino kart haricinde röle beslemeyi. Birde manyetik alan oluşturabiliyomuş röle oda parazit yapıyomuş arduino karta yakın olmaması gerekirmiş birde uzakta çalıştırmayı deneyecem. Röleyi arduino karttan bağımsız besleyip çalıştırmayı öğretirseniz çok büyük iyilik olacak bana belki de dünyayı değiştirmiş olacaksınız.

Opto kuplör ile ayırın bence

Röleden önce optokaplır olmalı. (kart üzerinde mevcut) gnd yi bağlamadıysanız röle çekmez. Nette bağlantı fotoğrafları var.

Saygılar....

Röleden önce optokaplır olmalı. (kart üzerinde mevcut) gnd yi bağlamadıysanız röle çekmez. Nette bağlantı fotoğrafları var.

Saygılar....

Aynen üstad ben çok anlamıyorum bu işlerden yeni yeni öğreniyorum ama dediğin gibi optokuplör var röle kartının üzerinde diyot vesaire herşeyi var aşağıya fotoğrafını da koydum. gnd yi bağlamadıysanız röle çekmez ne demek tam anlamadım biraz açarmısın birde nette ki bahsettiğin fotoğraftan buraya yüklemen mümkün mü?

3pAXY0.jpg

Aynen üstad ben çok anlamıyorum bu işlerden yeni yeni öğreniyorum ama dediğin gibi optokuplör var röle kartının üzerinde diyot vesaire herşeyi var aşağıya fotoğrafını da koydum. gnd yi bağlamadıysanız röle çekmez ne demek tam anlamadım biraz açarmısın birde nette ki bahsettiğin fotoğraftan buraya yüklemen mümkün mü?

3pAXY0.jpg
Arduino röle kartı bağlantısı yazarsan görebilirsin.

Benede aynı sorun. Arduino nano ya takılı 505 pır sensörü ve röle modülü var. Röle modülü bağlı değilken algılama çok güzel çalışıyor. Rölesi takınca sürekli insan vafmis gibi çalışıyor. Bu sorunu nasıl çözdünüz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri